Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:39:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2006.02.13.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Egy internetes portálon a közelmúltban megjelent egy anyag, amelyről azt állították, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentése az akkor még állami tulajdonban lévő Postabank konszolidációjáról.

A történet fő vonalaiban közismert: a bank korábbi vezetése nem folytatott megfelelő üzletpolitikát, ezért a Postabankot 154 milliárd forintnyi közpénzzel kellett konszolidálni. A később megjelent sajtóközlemények már arról szóltak, hogy a bankkonszolidáció égisze alatt egy egészen sajátos mechanizmus valósulhatott meg, hiszen ez a hatalmas összeg nemcsak arra kellett, hogy a bankot konszolidálják, hanem arra is, hogy a Postabankban lévő vagyonportfóliót úgynevezett csókos ügyfeleknek messze a piaci érték alatt átjátsszák.

Cseppet sem meglepő módon ezeknek az egyáltalán nem bankszerű tranzakcióknak a haszonélvezői rendre a Fidesz érdekkörébe tartozó magánszemélyek és vállalkozások voltak. Hallottunk arról, hogy a Defend Kft.-t eladták egy nevetséges összegért Földi Lászlónak. Ismertté vált, hogy Orbán Viktor reklámtanácsadó guruja, Wermer András baráti-üzleti társasága is részesedhetett ebből a kedvező tranzakcióból. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból.) Ezek valószínűleg csak a jéghegy csúcsát jelentik. A probléma az, hogy mindezeknek a machinációknak a költségeit a magyar adófizetőknek kellett állniuk.

Szükséges azt is megemlíteni, hogy a Postabank igazgatóságának elnöke ebben az időben az a Madarász László volt, aki Orbán Viktor feleségének üzlettársa is egyben, és akinek a nevét a szélesebb nagyközönség a Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. - nem taggyűlésnek - jegyzőkönyvéből ismerhette meg. A Postabank akkori vezérigazgatója, Auth Henrik pedig jelenleg a Magyar Nemzeti Bank elnökhelyettese.

A hírek szerint több vizsgálat is folyt az ügyben, amelyek létezését és eredményét az Orbán-kormány eltitkolta. Kérdezem a miniszter urat, hogy milyen vizsgálatok voltak valójában; mi lett ezeknek az eredménye; mi ismert a Pénzügyminisztérium számára; és indokoltnak tart-e további (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) vizsgálatokat a közpénzek ilyen felhasználásával kapcsolatban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai