Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.15:36:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2006.02.13.), 227. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A rendszerváltás óta eltelt időszak alatt kialakult Magyar-országon az ifjúságnak szolgáltató intézményhálózat, kialakult egy új szakma, az ifjúsági segítő szakma, és nagyon régóta megfogalmazódott az az igény, hogy ennek törvényi szabályozása, törvényi kerete és költségvetés adta biztonsága is legyen.

Az alkotmányban már megfogalmazódik az, hogy a Magyar Köztársaság különös gondot fordít az ifjúság létbiztonságára, oktatására, nevelésére, és védelmezi az ifjúság érdekeit. Ezek közül az első háromnak megvolt a törvényi szabályozása, amely az ifjúság oktatására, nevelésére, létbiztonságára vonatkozik; az ifjúság érdekeire eddig nem vonatkozott semmifajta jogszabály. Ez a jogszabálytervezet, amely most önök előtt van, ezt is kezeli, és ennek a kereteit is megadja.

Az országos ifjúsági program, amit a törvénytervezet szerint el kell készítenie a kormánynak, az állami feladatok koordinációját is jelenti majd a jövőben.

Tudjuk, hogy probléma van az ifjúság társadalmi részvételével, aktivitásával, döntéshozatalban való részvételével. Ez a passzivitás olyan probléma, amit régóta kezelni szeretnénk, és ennek a kezeléséhez is kereteket nyújt ez a törvénytervezet.

Az Európai Unióban az ifjúsági politika tagállami kompetencia, azonban pontosan a lisszaboni célok felülvizsgálatakor fogalmazódott meg nagyon nyomatékosan, hogy sokkal nagyobb szerepet kell kapnia az ifjúságnak a lisszaboni stratégia második időszakában, 2005-2010 között, és az ifjúságra mint a legfontosabb erőforrásra kell a tagállamoknak is tekinteni.

Magyarország lisszaboni stratégiájának is része több olyan téma, amely erre a területre vonatkozik: az ifjúsági munkanélküliség visszaszorítása, az oktatás és foglalkoztatás összehangolása, a munka és családi élet összehangolása, összeegyeztethetősége. Az Európa Tanács ajánlásai között szerepel szintén, hogy koherens és fenntartható ifjúságpolitikát kell az országoknak kialakítani rövid, közép- és hosszú távon.

Ez a javaslat, amely önök előtt van, egységes jogszabályba rendezi az ifjúsági szolgáltatásokat, az intézményhálózatot, rögzíti ennek a költségvetési kereteit, és ami nagyon lényeges még, hogy kapcsolódik azokhoz az egyéb ágazati törvényekhez, amelyek természetes módon szabályozzák ezt a területet, az oktatáspolitikát, foglalkoztatáspolitikát, lakáspolitikát, ennek az ifjúságra vonatkozó részeit.

Fontos vonatkozása ennek a törvénytervezetnek, hogy kiszámítható forráselosztást biztosít, kimondja azt, hogy a költségvetési keretek nem lehetnek alacsonyabbak, mint az előző évi támogatások - természetesen több támogatás érkezhet erre a területre -, hogy a források 70 százaléka az ifjúsági szolgáltatások biztonságát kell hogy szolgálja. Ahogy említettem, ez egy nagyon régóta megfogalmazódó igény.

Ez a törvénytervezet kereteket teremt ahhoz is, hogy egy koherens, stratégiai szemléletű kormányzati és önkormányzati ifjúságpolitika induljon el, amire szintén régóta szükség lenne.

Támaszkodtunk az előző kormányok munkájára is, és 2004-től egy ifjúságitörvény-előkészítő bizottság működött. Az a tervezet, amely itt született, több mint ezer civil szervezet kezébe került. Nagyon széles társadalmi egyeztetés volt erről a tervezetről. Egyházi civil szervezetekkel, önkormányzati szövetségekkel is egyeztettünk. Ez természetesen időigényes dolog, mint minden egyeztetés.

(19.50)

Egy évtizede volt arról szó, hogy szükség lenne egy ifjúsági törvényre, nagyon sok vita szólt arról, hogy ez ágazati törvény legyen, vagy átfogó, horizontális törvény legyen. Úgy találtuk, hogy pontosan azért, mert nagyon sok minden történt ebben a kormányzati ciklusban, és meglehetősen jó ágazati törvények szabályozzák az egyéb területeket, elsődlegesen ágazati törvényre van szükség, egy olyan ágazati törvényre, ami pontosan a kialakuló szolgáltatásoknak adja meg a törvény adta keretét, illetőleg a költségvetési források átlátható és biztonságos elosztását szolgálja, valamint az ifjúság bevonását a döntéshozatal különböző szintjeibe.

Tudom, hogy az ellenzék több bizottságban nem támogatta ezt a törvényjavaslatot, amit azért tartunk különösen szomorúnak, mert azt gondoltuk, hogy ebben többé-kevésbé egyetértés van, hogy szükség van egy ilyenfajta biztonságra, szabályozásra, az ifjúság bevonására a döntéshozatalokba. Ennek ellenére kérném, hogy támogassák. A vitában azt reméljük, hogy ha nem is most kerül sor ennek az elfogadására, akkor is hamarosan megtörténhet ez, és mindazt, amit nagyon régóta vár ez a terület, tudja ez a törvény szabályozni.

Kérem tehát, hogy támogassák ezt az előterjesztést, valamint ezzel egy időben a gyerekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeinek alakulásáról szóló '95-ös országgyűlési határozat hatályon kívül helyezését.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai