Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.09:40:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2020.06.10.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Oláh Lajos (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:48


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A kormány a 2021-es költségvetés tervezése során igen kevés szempontot vett figyelembe, így marad gyakorlatilag a gyávaság és a gyengeség költségvetése. Nem mer szembenézni a tényekkel és gyáván az út szélén hagy rengeteg embert.Az egész járvány- és veszélyhelyzethez hasonlóan a költségvetés is kicsinyes politikai bosszúállás eszköze lett. Nem tanult 2019 őszéből, és azt gondolja tévesen, hogy további bekeményítéssel a hatalmának idejét ki tudja nyújtani. Ennek érdekében az Orbán-kormány az önkormányzatok mozgásterének durva korlátozását tervezi. Mindezt akkor, amikor az önkormányzatok fokozott terhet vállaltak a járvány elleni küzdelemből, közvetlen segítséget nyújtva a bajbajutottaknak, bevásároltak, gyógyszereket váltottak ki az idős lakosok számára, fizetési moratóriumot hirdettek a tulajdonukban levő üzlethelyiségek bérleti díjára, az állásukat vesztettek számára anyagi támogatást nyújtottak, a kórházakból hazazavartak, hazaküldöttek hozzátartozóit ápolási díjban részesítették, és még napestig lehetne sorolni az önkormányzatok áldozatvállalását a polgáraik egészsége és anyagi boldogulása érdekében. Niedermüller Péter, Soproni Tamás éjt nappallá téve küzdött Erzsébet- és Terézváros lakóiért.

Ezért cserébe mit kaptak a kormánytól? Semmit. Sőt, még ettől is kevesebbet, mert a meglévő bevételeiket is kurtította a kormány. S ha már ez olyan jól sikerült, akkor felmerült benne, hogy miért ne lehetne ez a forrásmegvonás folyamatos, nemcsak erre vagy a jövő évre. Ez a költségvetési tervezet erre is választ adott. A kormány állandósítani akarja az önkormányzatok megsarcolását, a végletekig ki akarja véreztetni a településeket és a kerületeket. A kormány egyfolytában arra hivatkozik, hogy az önkormányzatoknak szolidárisnak kell lenniük, és hozzá kell járulniuk a járvány elleni védekezéshez.

Ezt a hazug érvelést két dolog azonnal leleplezi. Egyrészt még ebben a nehéz helyzetben is több tíz milliárd forintot szór szét focistadionok építésére, egyházi épületek felújítására, másrészt az önkormányzatoktól történő elvonásokat nemcsak ebben a járvány sújtotta évben, hanem egészen 2024-ig kívánják fenntartani. Van itt pénz, kérem, a költségvetésben, csak a fontosabb célokra kell ezt a fideszeseknek felhasználni. Ez az oligarchák hizlalása, és ennek árát az önkormányzatok és az ott lakók fogják kifizetni.

Terézvárosban… (Pillanatnyi szünetet tart és lapoz a jegyzetei között.) Kifizetni. Bocsánat! (Font Sándor közbeszól.) Akkor lenne ilyen bátor, amikor a saját önkormányzata érdekében feláll, és azt mondja a kormánynak, hogy fizessen már valamennyit (Font Sándor: Megtettem!), de ezt nem teszi! (Font Sándor: Megtettem!)

Melyek ezek a tételek? A gépjárműadó. A kormány az önkormányzatok által felhasználható gépjárműadó-bevétel teljes összegét elvenné a településektől 2021-ben is, miközben a beszedés feladatát és költségeit náluk hagyja. Az általam képviselt két budapesti kerület közül Erzsébetváros példáján látszik az, hogy a már elvont 110 millió forint gépjárműadó mellett a parkolási díjak és a közterület használatáért járó díjak kormányzati elengedésével megfosztotta a kerületet további 190 millió forint bevételtől. Összességében tehát Erzsébetváros csak a közvetlen kormányzati elvonásoknak köszönhetően elesett mintegy 300 millió forint bevételtől, de hasonló a helyzet Terézvárosban is.

Szolidaritási hozzájárulás. Míg 2020-ra még csak 43 milliárd forintot irányoztak elő erre a tételre, 2021-re már 160 milliárd forint szerepel ezen a soron. Budapestnek lényegesen többet kell fizetnie szolidaritási hozzájárulásként. Mára mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy nemcsak egy évre tervezi a kormány a hozzájárulás megemelését, hanem 2024-ig. Ez az önkormányzatok számára teljes mértékben elfogadhatatlan. Erzsébetvárosban a járvány miatt mintegy 200 millió forintos többletkiadás merült fel, de az önkormányzat idei költségvetési egyenlege összességében 2,5 milliárd forinttal romlik. Még egyszer mondom: 2,5 milliárd forinttal.

Terézvárosban a „Terézváros melléd áll!” koronavírus-vészhelyzeti szociális program költségeinek megtérítése 300 millió forint plusz költségvetési kiadást igényel. Annak érdekében, hogy az önkormányzatok visszanyerjék a tényleges cselekvőképességüket, a kormánynak haladéktalanul meg kell térítenie a járványügyi vészhelyzet miatt felmerült rendkívüli kiadásokat, vissza kell adnia az elvont bevételi forrásokat, mindenekelőtt a gépjárműadót, gondoskodni kell az alulfinanszírozott és/vagy pazarló állami fenntartású intézményrendszer megfelelő gazdálkodásáról, ugyanis az önkormányzatok jelentős forrásokkal segítik a területükön működő ilyen intézményeket, miközben azok működésébe semmilyen érdemi beleszólásuk nincs. Az önkormányzatoktól történő forrásmegvonásokon túl több, évek óta sürgető feladat elvégzéséhez is szükségesnek látjuk többletforrásokat biztosítani.

(15.00)

A teljesség igénye nélkül a következő területeken szeretnénk, ha a fideszes képviselők is támogatnák az önkormányzatokat. Külön kell szólni az egészségügyi ellátás önkormányzatokat érintő anomáliáiról. A kormány költségvetési tervezetében a 2020-as tervben gyakorlatilag azonos színvonalon tervezi a háziorvosi és a háziorvosi ügyeleti ellátást, holott épp az elmúlt időszak bizonyította, hogy nem elegendőek a rendelkezésre álló források.

Az egészségügy állapotára szintén választókerületemből hozok egy példát. Évek óta rendszeresen kezdeményezem az általam képviselt területek ellátásáért is felelős Péterfy Kórház intézetfelújítását. Az új önkormányzat vezetése a megalakulást követően szinte azonnal levelet írt Kásler Miklósnak, és elhívta egy kórházbejárásra, érdemi válasz azóta sem érkezett, a miniszter nem mer elmenni egy állami fenntartású intézménybe. Mégis, mire számíthatunk egy olyan tárcavezetőtől, aki holmi politikai feladatot teljesítve elfelejti, hogy valaha orvosként dolgozott, és képes olyan kijelentésre  mondja Kásler Miklós , hogy szerinte nincs következménye az elhalasztott mellrákszűrésnek?

De térjünk vissza a Péterfy Kórházra, melynek épület-korszerűsítésére 25 milliárd forintra lenne szükség, míg 8 milliárd forint értékben modern orvosi műszerek vásárlása is nélkülözhetetlen lenne az itt élők számára. Mindezt külön indokolja, hogy a Péterfy Kórház a járvány idején az egyik kiemelt védekező intézmény volt, országosan szállítottak oda koronavírusos betegeket. Terézvárosban és Erzsébetvárosban ezenfelül 600-600 millió forint szükséges a házi- és gyermekorvosi rendelők fejlesztésére.

A koronavírus okozta járvány rámutatott arra, hogy az országban már a gyermekek között is óriási digitális szakadék tátong. A diákok akkor tudnak bekapcsolódni otthonról bármilyen digitális oktatásba, ha az internet mellett megfelelő számítógéppel is rendelkeznek. Ennek értelmében szorgalmazzuk, hogy a kormány juttasson minden hátrányos helyzetű családba legalább egy darab laptopot, hogy segítse annak működtetését, a gyermekek tanulását. A járvány után is biztosítani kell minden gyermeknek a világhálón található információkhoz való egyenlő hozzáférést, ezért javasoljuk, hogy minden olyan háztartásnak, amelyben iskoláskorú gyermek él, és szociális helyzete indokolja, jusson államilag támogatott kedvezményes internet-hozzáférés. Terézvárosban és Erzsébetvárosban a digitális tantermek kialakítása, a távoktatás feltételeinek megteremtése 300-300 millió forintos pluszforrást igényel a költségvetésből.

Javasoljuk továbbá, hogy a kormány különítsen el 500 millió forintnyi forrást digitális tananyagok gyártására, valamint egy adatbank létrehozására, ahol a digitális oktatási tananyagokat egy helyen, mindenki számára hozzáférhetően lehet tárolni, utóbbit külön 300 millió forint értékben kellene a kormányzatnak megsegíteni.

Korábban is jeleztük azt a tarthatatlan állapotot, hogy a kormányzat az egyházi iskolákban tanulóknak sokkal nagyobb támogatást biztosít, mint a KLIK-es diákok számára. A mi álláspontunk az, hogy az oktatásban minden gyermek legyen egyenlő. Ennek ellenére évről évre nő az egyházi és az állami fenntartású iskolák finanszírozása közötti különbség. Ezért azt javasoljuk, hogy az állam költsön ugyanannyit minden KLIK-es diák dologi kiadására, mint amennyit egy egyházi iskolában tanuló diák kap.

Köztudomású, hogy a parlagfű miatt Magyarországon sok százezer allergiás van. A korábbi években többször is szorgalmaztam a parlagfű elleni védekezés hatékonyságának a növelését, eddig hasztalanul. Most is azt javaslom, hogy fontolja meg a kormányzat, a parlagfű elleni védekezés költségvetési támogatását 5 milliárd forinttal emelje meg. Ennél sokkal többet fog az állam megtakarítani, ha végre hajlandó lesz valódi tevékenységet végezni a parlagfű elleni védekezés terén.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Társasházak felújítása. Nagyon-nagyon fontosnak tartom az általam képviselt Erzsébetvárosban és Terézvárosban a társasházak homlokzatának, illetve tetőszerkezetének pályázati úton való támogatását. Azt javasoljuk, hogy ne az önkormányzatoktól való forráskivonást erőltesse a kormány, hanem támogassa a több mint százéves belvárosi épületek állagmegóvását, felújítását. Önerőből a társasházak közösségei nem képesek felújítani házaikat, ehhez külső segítségre van szükségük. Mind az erzsébetvárosi, mind a terézvárosi önkormányzat biztosít ehhez a forrást, a kormányzat semmilyen hazai forrással nem áll rendelkezésre. Kérjük a kormányt, hogy a költségvetésben 3-3 milliárd forintot biztosítson társasház-felújításra Erzsébetváros és Terézváros számára, illetve a többi budapesti kerületet is támogassák.

Erzsébetváros és Terézváros területén kialakult az úgynevezett bulinegyed. Sokan nem szeretik ezt a szót valójában, hisz ez egyfajta minősítés, és az ott lakók számára gyakran elviselhetetlen életkörülményeket teremtett. Ennek enyhítésére a kormányzatnak eddig semmilyen intézkedése nem volt, hiába folyik be sok-sok milliárd forint pluszbevétel a bulinegyedből. A Demokratikus Koalíció eddig is többször kezdeményezte, és most is kezdeményeznénk, hogy adjanak ebből vissza az ott lakóknak. Ennek a célnak az eléréséhez Erzsébetváros és Terézváros részére is évente 1 milliárd forintot biztosítson a költségvetés a befizetett adók terhére. Plusz a kormány különítsen el 100-100 millió forintot a két kerületben egy-egy turisztikai információs központ létrehozására, ahol az idelátogatók segítséget kaphatnak a tájékozódásban. Továbbá kérjük a kormányt, hogy különítsen el további forrást a turistaszezon alatt a fokozott rendőri jelenlét megteremtésére.

A kisföldalatti szerelvénye és maga a pálya is már annyira elavult, hogy elengedhetetlen a felújítás, ezért Terézváros önkormányzatának képviselői kezdeményezik, hogy a költségvetésben mintegy 10 milliárd forint támogatást nyújtsanak erre a célra.

Ahhoz, hogy élhetőbbé váljon ez a terület, szükség lenne mélygarázsok építésére, ezért mélygarázs-finanszírozásban kormányzati segítségre van szükség, hisz önök lecsupaszították az önkormányzatot. Erzsébetvárosban 5 milliárd forint két mélygarázs támogatása, Terézvárosban egy mélygarázs támogatása 2,5 milliárd forint lenne.

Azt kérjük, hogy támogassák önök azt, hogy minél inkább, minél többen biciklizzenek Budapesten, és ez akkor lehet sikeres, ha például az egész Nagykörút területén kisebb mélygarázsokat biztosítanak, akkor a parkolást meg lehetne szüntetni, és a mostani parkolósáv helyén lehetne megoldani a biciklisávot.

Alapvető emberi jog a tisztességes lakhatás biztosítása, ezért javasoljuk, a kormány különítsen el mindkét kerület számára 1-1 milliárd forintot szociális bérlakásprogramra.

A Nyugati pályaudvar mögötti Podmaniczky-rozsdaövezetet rendbe kell tenni. A kérdéses terület leromlott állapotú, a felújítása sokat javítana Terézváros és Budapest városképén. Sokat beszéltek a „Liget 2.” projektről, ami azóta már 42-szer meghalt, de önök folyamatosan beszélnek még ilyen projektekről. Magának a felújításnak az előkészítése 100 milliárd forintba kerülne, ugyanakkor a területen szükség van földcserére, közműfejlesztésre. Javasoljuk, ehhez a kormány különítsen el 10 milliárd forintot a központi költségvetésben.

Terézvárosban és Erzsébetvárosban is elengedhetetlen a két kerület állami fenntartású oktatási intézményeinek felújítása. Kérjük a kormányt, hogy ezek korszerűsítését is fontolja meg, és különítsen el rá forrást.

A Terézvárosi Család- és Gyermekjóléti Központ épületében mind több tevékenység kapott helyet, ennek következtében a központ kinőtte épületét. Szükségessé vált a bővítés, amit emeletráépítéssel szeretnének megoldani. Javasoljuk, hogy a kormány erre a célra különítsen el 200 millió forintot a terézvárosi önkormányzat számára.

Budapesten nagy hiány van a fogyatékossággal élő gyermekek játszóterei tekintetében. A kormány különítsen el 300-300 millió forintot egy Terézvárosban és Erzsébetvárosban létesítendő játszótér kiépítésére, amit fogyatékossággal élő gyermekek is igénybe tudnak venni, ezenfelül szintén a két kerületben létesülhessen egy-egy olyan multifunkcionális mozgásközpont, ami a fogyatékossággal élő gyermekek rehabilitációját segítené.

A kormányzat az Operaház felújításakor megfeledkezett arról, hogy az épület felújítása nem lehet teljes, ha az azt körülvevő közterületek állapota elhanyagolt, ezért Terézváros önkormányzata szükségesnek tartja az Operaház mellett a környező közterületek felújítását is, amelyre a kormány különítsen el megfelelő költségvetést.

A Hunyadi téri vásárcsarnok felújítása a tervezéstől a teljes felújítás kivitelezéséig igen jelentős forrásigényt támaszt a terézvárosi önkormányzattal szemben, ehhez kérnénk a kormányzati költségvetés módosítását a Hunyadi téri vásárcsarnok teljes felújítására.

A terézvárosi és erzsébetvárosi házak falainak növényekkel való befuttatása hozzájárulhat a kerület zöldítéséhez, ami mind az itt élők, mint az idelátogatók komfortérzetét jelentősen javítja, a program forrásigénye 300 millió forint.

A VI. kerületi utcafásítás sokszor a közművek által gátolt, hisz a felsővezetékekbe, a földben lévő vezetékekbe, csatornákba ütközik a fásítás. Ennek megoldása 500 millió pluszforrást igényel.

A kormány budapesti szinten közösségi kertek létrehozására biztosítson 2 milliárd forintnyi pályázati alapot, javasoljuk továbbá, hogy minden környezetvédelmi beruházás kerüljön az 5 százalékos áfakörbe.

(15.10)

Terézvárosban és Erzsébetvárosban számos olyan épület található, melyek műemlékvédelem vagy helyi védelem alatt állnak. Ezen épületek hőszigetelése nehezen oldható meg úgy, hogy az épületek ne veszítsék el műemlék jellegüket, ugyanakkor a mai, szélsőséges időjárási körülmények között elengedhetetlen a megfelelő hőszigetelés, ezért javasoljuk, hogy a kormány különítsen el a költségvetésben külön összeget ezen műemlékvédelem vagy helyi védelem alatt álló házakra.

Az elmondottakhoz kérem tisztelt képviselőtársaim támogatását a terézvárosi és erzsébetvárosi lakók érdekében.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai