Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.09:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2020.06.10.), 122. felszólalás
Felszólaló Dr. Simon Miklós (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 17:05


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselő Asszony! A drámai felszólalása elkeserített engem, és amit mondok, az vonatkozik a munkaerőpiacra, az ország gazdaságára, vonatkozik a közmunkaprogramra, az önkormányzatokra, tehát ki szeretném emelni, hogy nem vonatkozik a családon belüli erőszakra, mégpedig az a közkeletű mondás jutott eszembe, hogy az újszülöttnek minden vicc új, merthogy ön eljátszotta ezt nekünk, tisztelt képviselő asszony, de az a helyzet, hogy vagyunk egynéhányan, akik emlékszünk a 2002 és 2010 közötti időszakra  én is emlékszem , amikor a térségünkben, Nyírbátor térségében 25 százalék volt a munkanélküliség. Akkor tényleg arról szólt a történet, hogy éheztek az emberek. Most az, aki dolgozni akar, az dolgozhat. Tetszik tudni, hogy mi a helyzet nálunk? Nem tudunk elég jelentkezőt felkérni arra, hogy a közmunkaprogramban részt vegyen, mert elmentek cégekhez dolgozni, és nem 54 ezer forintot keresnek, hanem nettó 200 ezer forintot. Az tehát a helyzet, hogy ön összevissza beszélt az ország helyzetéről, az önkormányzatok helyzetéről. Én polgármester voltam akkor, és akkor folyt az önkormányzatok teljes kivéreztetése: iskolákat zártak be, óvodákat kellett bezárni, kedves képviselő asszony, az embereknek nem volt munkája, az önkormányzatok csőd előtt álltak, eladósodtak.

(20.40)

Úgyhogy én arra kérem nagy tisztelettel, hogy tessék átgondolni, hogy mit beszél, mert körülbelül annyi igazságtartalma van a mondatainak, mint Korózs képviselő úr mentőtisztjének abban az ominózus videóban.

Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2021-es költségvetés a Covid-19 járvány elleni védekezés és a járvány miatt nehéz helyzetbe került gazdaság újraindításának költségvetése. A kormány számára az emberek életének és biztonságának a védelme volt az az elsődleges szempont, amit a 2021-es költségvetés megalkotása során szem előtt tartottak. Ennek eszköze a már idén megkezdett gazdaságvédelmi program folytatása, valamint az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap megteremtése. Cél, hogy a megszűnt munkahelyek helyett újak jöjjenek létre, cél, hogy továbbra is minél több család tudja megteremteni és megőrizni az anyagi biztonságát, s cél volt az is, hogy a járvány által leginkább fenyegetett idősebb korosztály körülményei javuljanak.

Ha az ország biztonságára gondolunk, akkor a közbiztonság és hazánk szuverenitásának megőrzése jut elsőként eszünkbe, és láthatjuk, hogy e két terület hangsúlyos szerepet kap a 2021-es költségvetésben. Most erről a két fejezetről szeretnék röviden szólni.

A honvédelem kiadásaira szánt forrás jövőre mintegy 162 milliárd forinttal emelkedik, ami összesen mintegy 778 milliárd forintos keretet jelent. Ez az összeg a jövőre jelzett nominális GDP nagyjából 1,66 százalékának felel meg. A kormány már 2012-ben határozatban vállalta, hogy 2016-ig nominálértékben nem csökkenhet a honvédelmi költségvetés, majd 2016-tól kezdődően évente legalább a GDP 0,1 százalékával növekedik. A vállalás eddig teljesült, és továbbra is az a szilárd cél, hogy a honvédelmi kiadások 2024-re elérjék a NATO által elvárt 2 százalékos GDP-arányt.

A honvédelemre fordítható kiadások tehát 2021-ben is GDP-arányosan kerültek meghatározásra a költségvetési javaslatban, a korábbi évekhez képest jelentősen magasabb többlet biztosításával. Ez lehetőséget ad a „Zrínyi 2026” honvédelmi és haderőfejlesztési program keretében elkezdett fejlesztések folytatására és a személyi állomány megbecsülésének a javítására is. A kiadások fedezetet biztosítanak Magyarország függetlenségének, területi épségének, nemzetközi szerződésekben rögzített határainak, lakosságának és anyagi javainak a védelmére, valamint a szövetségi és nemzetközi szerződésekből eredő egyéb katonai kötelezettségek teljesítésére. A javaslat szerint a honvédelmi illetményalap 2021 januárjától 44 600 forint lesz.

Az előterjesztés szerint a honvédelmi tárca jövőre több mint 10 milliárd forinttal járul hozzá a NATO biztonsági beruházási programjához. A NATO és az EU ajánlása alapján kialakítandó készenléti alegységek alkalmazásának kiadásaira 100 millió forint, az EU védelmi célú, közös finanszírozású védelmi alapjaihoz 616 millió forint hozzájárulást tartalmaz ez a honvédelmi költségvetés.

A Honvédelmi Sportszövetség támogatására jövőre több mint 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre, a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium több mint 400 millió forintot kap, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat mintegy 32 milliárd forinttal gazdálkodik. A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ működési költségeire mintegy 47 milliárd forintot szán a kormány. A hadigondozásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező törvény közalapítvány-működtetést jegyez, mely működtetéséhez 17 milliárd forinttal járul hozzá a Honvédelmi Minisztérium.

A honvédelmi tárcánál jövőre több mint 41 milliárd forintos bevétellel számolnak. A jövő évi költségvetés is rögzíti, hogy a honvédelmi célra feleslegessé vált hadfelszerelések, haditechnikai eszközök és anyagok értékesítéséből származó bevételt a honvédelmi miniszter 2021-ben a Magyar Honvédség technikai modernizációjára, a technikai eszközök fenntartására és javítására, képesség és hadfelszerelés fejlesztésére, az értékesítési eljárások során felmerült kiadások fedezetére, valamint a honvédelmi szervezeteknél keletkezett hulladékok kezelésével és ártalmatlanításával kapcsolatos kiadások fedezetére használhatja fel.

Áttérve a Belügyminisztérium fejezetére, láthatjuk, hogy a 2021. évi költségvetés kiemelt ügynek tekinti a közbiztonság megerősítését, a nemzetközi és a hazai terrorizmus, valamint az illegális migráció elleni védekezést, az emberi élet- és értékek védelme érdekében a katasztrófavédelem fejlesztését, a bűncselekmények felderítését és a büntetések végrehajtását. Magyarország közbiztonsága kiegyensúlyozott, továbbra sincs az országnak a közbiztonság szempontjából kritikus körzete, települése vagy városrésze. Az elmúlt évek következetes szakmai munkáját igazolják a közvélemény-kutatások adatai. A közbiztonság fenntartásának alapja a folyamatos közterületi rendőri jelenlét biztosítása. Ennek végrehajtása során alapvető feladat az önkormányzatokkal történő folyamatos kapcsolattartás. Az ország településein az állandó rendőri jelenlét elsősorban a körzeti megbízotti szolgálattal biztosított.

Az évek óta állandósuló és így folyamatos kihívást jelentő tömeges illegális migráció mellett az államhatár hatékony védelme folyamatosan biztosított. A belügyi rendészeti szervek mindezen feladatok eredményes ellátásához a szükséges költségvetési támogatást a 2021. évben is megkapják. A kormányzat elismeri és támogatja a polgárőrség, az önkéntes tűzoltó-egyesületek és az önkéntes mentőszervezetek működésének fontosságát és kiemelt szerepét.

(20.50)

A belügyi költségvetés 2021. évi teljes összege közel 857,6 milliárd forint, amely 12,6 százalékkal, 96 milliárd forinttal több, mint a 2020. évben. A belügyi intézmények költségvetésének 2021. évre javasolt összege 679,6 milliárd forint, amely 5,8 százalékkal, azaz 37 milliárd forinttal több, mint 2020-ban.

Az elmondottakból érzékelhető, hogy a kormány komolyan veszi az ország biztonságának Alaptörvényben rögzített feladatát. 2021-ben sajnos várhatóan újra a migráció lesz az a tényező, amely a leginkább meghatározza majd ezt a feladatkört.

Magyarország az egyik legnagyobb nyomásnak kitett migrációs útvonalon fekszik. Ennek következményeit 2014 óta folyamatosan érzékeljük. A következő időszakra szóló migrációs előrejelzések többsége sajnos negatív. Ennek okozói egyrészt a kedvezőtlen világpolitikai események, különösen a közel-keleti és észak-afrikai országokban zajló fegyveres konfliktusok, valamint a járvány által okozott világgazdasági nehézségek. Másrészt Magyarország már említett tranzitjellegére, földrajzi elhelyezkedésére és a Törökországban és a balkáni országokban tartózkodó több százezer migránsra utalnék. A pünkösdi hosszú hétvégén nem volt olyan magyar határszakasz, ahol ne próbálkoztak volna az illegális bevándorlók.

A migrációs nyomás tehát újra növekszik, és hazánk csak akkor tud megakadályozni egy esetleges újabb európai migránskrízist, ha hatékony eszközök és elég erő áll rendelkezésre a határok védelméhez. Épp ezért kiemelt fontosságú, hogy a 2021. évi költségvetési javaslat szerint a közbiztonságra és a honvédelemre szánt források között jelentős összeg, 1-1 milliárd forint kerül elkülönítésre célzottan a tömeges bevándorlás kezeléséhez kapcsolódó kiadások fedezésére. A kormány jóváhagyásával mindkét előirányzat kerete túlléphető, ami biztosítja, hogy egy esetlegesen súlyossá váló menekültügyi helyzet megfelelő kezeléséhez szükséges pénzeszközök rendelkezésre álljanak.

A migrációs helyzet szempontjából szintén fontosak azok a haditechnikai fejlesztések és a külföldi katonai szerepvállalások, amelyek Magyarország és a Magyar Honvédség térségi pozícióját erősítik. A határainkon belüli biztonság megteremtéséhez hozzátartozik a közvetlen környezet, a szomszédos országok és régiók stabilitása is. Magyarország számára migrációs szempontból is rendkívül fontos a nyugat-balkáni népek és országok biztonsága, így annak növelésében vezető szerepet kívánunk játszani. A közép-európai stabilitás érdekében folyamatban van egy közép-európai többnemzeti hadosztály-parancsnokság, valamint egy regionális különleges műveletikomponens-parancsnokság létrehozása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Volt olyan időszak, amikor a hazai rendvédelem és honvédelem hiánygazdálkodást folytatott, ám az utóbbi években a kormány javaslatára az Országgyűlés biztosítja azt a költségvetési támogatást, amelynek segítségével valóban építkezni és erősödni lehet. A világgazdasági válság hatásainak mérséklése, illetve az egészségügyi válság elkerülése mellett ez a kulcsa az ország biztonsága megszilárdításának.

Zárásként engedjék meg, hogy e helyről is köszönetet mondjak az egészségügyben, a szociális ágazatban, a rendvédelemben, a honvédelemben és a közigazgatásban dolgozóknak azért a segítségért, amellyel a vírus és a járványhelyzet okozta problémák enyhítésében szerepet játszottak. Köszönöm szépen a segítségüket. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai