Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.06:15:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2020.06.10.), 10. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:32


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Buddha azt mondta: ha gyorsan akarsz menni, akkor egyedül indulj útnak; ha messzire akarsz jutni, akkor jó társaságot válassz magad mellé!Nézve a 2021. évi költségvetés tervezetét, azt látom, hogy a Pénzügyminisztérium és a kormány messzire szeretne jutni, és jó társaságot szedett össze, hiszen egy nagyon alapos, részleteiben kidolgozott és a rendkívüli helyzet minden egyes várható eseményére kalkuláló költségvetési tervezetet nyújtott be a parlament elé, úgyhogy miniszter úrnak és kollegáinak ezt külön köszönöm.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő költségvetés a gazdaságvédelem költségvetése. Egy olyan időszakban készült, amikor egy váratlan vírus, a koronavírus egy világjárványt okozva nemcsak az emberek egészségi állapotát, életét veszélyeztette, hanem a nemzetgazdaságokra olyan terhet rótt, amelyre korábban nem volt példa. Ebben a rendkívüli helyzetben kellett rendkívüli intézkedéseket hoznunk, és bár a 2008-2009-es pénzügyi-gazdasági válság után romokban átvett országot egyszer már sikerült talpra állítanunk, abban valamennyi nemzetközi elemző is egyetért, hogy ez a gazdasági válság más, mint az akkori világválság volt.

A kormány által előterjesztett költségvetés fókuszában teljesen természetesen a járvány elleni védekezés, illetve a koronavírus-járvány által nehéz helyzetbe került gazdaság újraindítása áll. A kormány számára teljesen természetesen az emberek élete, az emberek biztonsága, az emberek egészségügyi állapotának a megvédése áll. Éppen ezért az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap magába foglalja a járvány elleni védekezéshez, illetve az egészségügyi ellátórendszer működéséhez szükséges forrásokat.

Kiemelt célunk, hogy a magyar gazdaság is minél hamarabb visszaállhasson a korábbi, európai szinten is kiemelkedő pályájára. Ezt a célt szolgálja Magyarország történetének legnagyobb gazdaságvédelmi programja, melynek megvalósítása az idei év után 2021-ben is folytatódni fog. A program kiemelten támogatja a munkahelyek megvédését, illetve új munkahelyek létrehozását. A kormány célja  nagyon helyesen, és ebben a Fidesz-frakció teljes mértékben támogatja , hogy annyi munkahelyet kell teremteni, mint amennyi munkahelyet elvett a járvány.

Fontos számunkra, hogy Magyarország továbbra is családbarát legyen, ezért a gyermekek és a gyermekeket nevelő családok támogatását a 2021-es költségvetés továbbra is kiemelt céljának tekinti, és továbbra is növekvő támogatásáról biztosítja.

Ahogy miniszter úr jelezte az expozéjában, a magyar kormány családbarát adópolitikája egyedülálló mértékű egész Európában, hiszen a GDP 4,5 százalékát teszik ki azok a kedvezmények, amelyeket a magyar családok igénybe vehetnek. A koronavírus-járvány okozta gazdasági helyzetre és gazdasági nehézségekre adott válaszként a kormány a gazdaságvédelmi akciótervbe csoportosítja azokat a forrásokat, amelyek a gazdaság védelmét és a gazdaság újraindítását szolgálják. A program intézkedései együttesen a teljes magyar éves GDP mintegy 20 százalékát mozgatják meg a 2020-2021-22-es, illetve a ’23-as években.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Erre mindannyian büszkék lehetünk, hiszen az Európai Unióban összesen két tagország van, amely ehhez hasonló vagy ennél nagyobb mértékű gazdaságvédelmi akciótervet indított: Csehország, amely hozzánk hasonlóan 20 százalék, valamivel több, 20,8 százalékát fordítja erre a GDP-nek, és Németország, amely 32,31 százaléknyi GDP-arányos forrást fordít arra, hogy megvédje és újraindítsa a nemzetgazdaságát.

Rajtunk kívül, ezen a három országon kívül egész Európában mindösszesen tíz olyan nemzetállam van, amelynek kormánya 10 százalék fölötti mértékű forrás átcsoportosítását tartotta indokoltnak. A többiek 10 százalék alatti GDP-arányos gazdaságvédelmi akciótervet fogadtak el, amiről azt kell gondolnom, hogy nem vették elég komolyan a vírus gazdasági hatásait, és nem lesznek sikeresek a gazdaság újraindításában, hiszen ahhoz, hogy ebből a rendkívüli helyzetből ki lehessen törni, az átlagosnál jóval magasabb forrásokat kell a gazdaság növekedésére koncentrálni.

A kormány természetesen továbbra is fontos célnak tekinti a teljes mértékű foglalkoztatottság visszaállítását. 2010-ben azt ígérte Orbán Viktor miniszterelnök úr, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremt a kormány Magyarországon. Ezt az ellenzék képviselői akkor derültséggel fogadták. Ebből is látszik, mennyire veszik komolyan a magyar társadalom problémáit. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az elmúlt kilenc évben a kormány 840 ezer új munkahelyet teremtett, és közel álltunk ahhoz a válság kitörése előtt, hogy elérjük a teljes körű foglalkoztatottságot Magyarországon. Azt gondolom, hogy erre mindannyian büszkék lehetünk.

A gazdaságvédelem költségvetése a gazdaság újraindítását célzó kiemelt programokra, fejlesztésekre, beruházásokra, továbbá a foglalkoztatás elősegítésével kapcsolatos intézkedésekre a Gazdaságvédelmi Alapon keresztül 2021-ben 2550 milliárd forintot meghaladó forrásmennyiséget biztosít.

A kormány  nagyon helyesen  továbbra is hisz az adócsökkentés politikájában. Láttuk azt, hogy mire vezetett a baloldali kormányok működése, amelyek válság idején, ahelyett, hogy az emberek és a vállalkozások terheit csökkentették volna, adóemeléseket, bércsökkentéseket és a 13. havi nyugdíj megvonását hozták intézkedésként. (Soltész Miklós: Úgy van!) Láttuk, hogy nem vezetett sehova, pontosabban vezetett: az ország totális csődjéhez és fizetésképtelenségéhez.

A magyar kormány  nagyon helyesen  a válságos időkben sem tágít korábbi ígéreteitől. Egyedülálló módon szintén Európában egy olyan háromoldalú megállapodás köttetett 2016-ban a magyar kormány, a munkaadók, a munkavállalók képviselői között, amely egy hosszú távú, a béreket terhelő adó- és járulékcsökkentési programot hirdetett meg.

Nagyon örülök annak, tisztelt miniszter úr, hogy a kormány a válság és a nehéz gazdasági helyzet ellenére sem hátrált meg, és a bérmegállapodásban, az adó- és járulékcsökkentésben vállalt ígéreteit 2021-ben is teljesíteni fogja. A kisvállalati adó, a kiva kulcsa 2021. január 1-jétől 11 százalékra csökken, ami közel 40 ezer vállalkozás számára jelent könnyebbséget.

Krízis idején tehát nem megszorításokra van szükség, ezért a kormány olyan gazdaságvédelmi programot dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy a gazdaság talpra állhasson, úgy, hogy a társadalom anyagi helyzete ne roggyanjon meg.

Jövőre több mint 352 milliárd forint jut a családi adókedvezményre és az első házasok kedvezményére. Ezen túlmenően a kormány jövőre 24 milliárd forintot fordít a négygyermekes anyák személyijövedelemadó-mentességének biztosítására. A családi adókedvezmény keretében 2011 óta, tisztelt Ház, mintegy 2900 milliárd forint maradt a magyar családoknál.

A család- és nyugdíjasvédelmi program részeként 2021-től kezdődően négy lépésben visszaépül a 13. havi nyugdíj. Tehát amit a szocialisták elvettek a nyugdíjasoktól, azt most a magyar kormány visszaadja nekik. 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egyheti nyugdíjat fognak kapni. Ugyanez történik majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is. Így 2024-től mintegy 2,6 millió nyugdíjas egy teljes hónappal több nyugdíjból gazdálkodhat. Ezekre a nyugdíjemelésekre 2021-ben a magyar költségvetés 77 milliárd forintot fordít.

Tisztelt Ház! A költségvetés egyik meghatározó pillére az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap, mely magába foglalja a járvány elleni védekezéshez, illetve az egészégügyi ellátórendszer működtetéséhez szükséges forrásokat. Ez az alap, tisztelt hölgyeim és uraim, 3000 milliárd forintból gazdálkodhat. Az alap tartalmazza mindazon forrásokat, amelyek többek között az alapellátás, a járó- és fekvőbeteg-ellátó rendszer, a gyógyszerkiadások és a pénzbeli ellátások fedezetét képezik.

A járvány elleni védekezés az egész ország, a nemzet közös ügye. A közös teherviselés keretében az alap bevételét képezi a kiskereskedelmi adó és a gépjárműadó teljes bevétele, amely így biztosítja azt, hogy a járvány elleni védekezésnek 2021-ben se lehessen semmiféle pénzügyi akadálya.

(10.00)

Ha megnézzük, tisztelt hölgyeim és uraim, a jövő évi költségvetés főbb számait, akkor azt látjuk, hogy a már említett családtámogatásokon, a Gazdaságvédelmi Alapon és az egészségügyi, illetve járványvédelmi alapon kívül valamennyi terület, tehát a társadalom és az ellátórendszer valamennyi területe több támogatást fog kapni. A közszféra béremeléseit szeretném kiemelni, ahol a jövő évben 390 milliárd forinttal több forrást tervez a kormány. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi dolgozók, a szociális dolgozók, a rendvédelmi dolgozók, a védelemben dolgozók, illetve az oktatásban dolgozók is több fizetésre számíthatnak 2021-ben, mint korábban. Ha megnézzük azt, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy az elmúlt tíz évben mennyit nőtt a bérük, akkor azt kell mondanom, nincs olyan ágazat ezek közül, ahol a dolgozók bére 2021-ben ne lenne több, mint a duplája a 2010-es fizetésüknek. Az egészségügyi ágazatban ez még ennél is több, két és félszeresét teszi ki a korábbi béreknek.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A koronavírus-járvány jelentős kihívás elé állítja világszerte az országokat. A globális járvány negatív hatásai hazánkban is felülírják a korábbi gazdasági kilátásokat, így a magyar gazdaságpolitika elsődleges célja az eddig elért eredmények megőrzése, a munkahelyek védelme, új munkahelyek teremtése és a gazdaság újraindítása. Az elmúlt évek következetes gazdaságpolitikájának köszönhetően a koronavírus-járvány egy ellenálló, kiegyensúlyozott szerkezetű gazdaságot ért 2020 márciusában, így Magyarország erős fundamentumokkal és stabil államháztartással száll szembe a kihívásokkal. Az elmúlt években az államháztartás hiánya jóval a referenciaértéken belül, a bruttó hazai össztermék 3 százaléka alatt teljesült, 2009-ben 2 százalékot ért el. Mindeközben az államadósság 2011 óta csökkenő pályán van, az adósságráta tavaly a GDP 66,3 százalékára csökkent. Az államadósság finanszírozását tekintve a külföldiek szerepe és ezzel párhuzamosan a költségvetés devizakitettsége jelentősen csökkent.

A magyar gazdaság 2013 óta stabil és kiegyensúlyozott növekedési pályán mozog, az eltelt időszakban több mint 30 százalékkal bővült. 2019-ben a GDP Magyarországon 4,9 százalékkal növekedett, ezzel az Európai Unió 27 tagállama közül Magyarország volt a második legjobban teljesítő ország. Egyedül Írország előzött meg bennünket. A tavalyi évben rekordmértéket, 28,6 százalékot ért el a beruházási ráta. A kapacitásfejlesztéseknek, a költséghatékonyságnak köszönhetően az ipar az alacsonyabb külső kereslet ellenére is 5 százalék fölött bővült. A fogyasztói árak növekedési üteme pedig a Magyar Nemzeti Bank középtávú inflációs céljával összhangban alakult. A 2010-ben célként kitűzött foglalkoztatási eredményekről már az imént beszéltem, azt azonban nem mondtam, hogy 2019-ben 3,3 százalékra csökkent a munkanélküliség mértéke Magyarországon, amellyel megint csak az Európai Unió egyik legsikeresebb országa voltunk.

A gazdasági növekedésnek köszönhetően sikerült azt elérnünk, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy 2019-re felzárkóztunk a visegrádi négyek fejlettségi szintjéhez. Sajnos azt kell mondanom, hogy felzárkóztunk, hiszen 2008 és 2010 között egy olyan jelentős lemaradást, olyan hátrányt szenvedett el ezekkel az országokkal szemben Magyarország a magyar gazdaság akkori rossz teljesítménye miatt, hogy kilenc év kellett ahhoz, hogy újra visszakerüljünk az ő szintjükre. Sikerült ledolgoznunk ezt a hátrányt, és miután egy jó erőben lévő gazdasággal vágunk neki ennek a válságnak, a válság okozta kihívásoknak, jó esélyünk van arra, hogy az összes többi országhoz képest a lehető legjobban jöjjünk ki ebből. Már most az idei számok is azt mutatják, hogy Lengyelországgal együtt a visegrádi négyek közül a legjobb állapotban lévő gazdaság tud kitörni ebből a válságból.

Összességében, tisztelt Ház, azt kell mondanom, hogy a 2021. évi költségvetés, ahogy mondtam, mind szerkezetében, mind részleteiben, mind céljaiban tökéletesen megfelel a Fidesz-frakció képviselői álláspontjának, úgyhogy azt kell mondanom, büszkén fogjuk tudni támogatni ezt a javaslatot. Ha megengedik, egy sportból vett idézettel szeretném zárni a hozzászólásomat. Michael Jordan, a világ valaha volt legjobb kosárlabdázója azt mondta, hogy szerinte a társadalom három csoportra osztható. Vannak azok az emberek, akiknek nincs céljuk, igazából nincs elképzelésük, s bár rosszul érzik magukat a saját helyzetükben, de nyilvánvalóan másokat okolnak azért, hogy ők ebben a helyzetben élnek. A társadalomnak van egy másik csoportja, akik ugyan hisznek abban, hogy lehet nagy dolgokat elérni, de nincs meg bennük az elég erő, elszántság és szorgalom, hogy ezt meg is tegyék. Végül van a harmadik, legszűkebb csoportja, a legsikeresebb emberek, akik nemcsak hisznek a csodában, hanem képesek is megtenni érte mindent.

Én azt gondolom, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy a konzervatív pártok frakciói, a Fidesz és a KDNP is ebbe a csoportba tartoznak. Hiszem azt, hogy a Jóisten segítségével sikeres évet zárhatunk a rendkívül nehéz körülmények ellenére is. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai