Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.11:11:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2010.11.08.), 40. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az önkormányzati rendszerben 20 év alatt felhalmozódott egy sor megoldandó probléma, amelyek elsősorban a feladatok és a finanszírozás nem megfelelő összhangjához köthetők. Önök is tudják, hogy ez reformértékű változásokat igényel, amelyekre a korábbi kormányok több ízben törvénymódosítási javaslatokkal éltek. Elfogadásukhoz azonban szükség lett volna az akkori ellenzék, ma kormánypártok hozzájárulására, trükközés, idő húzása szép számmal akadt, hozzájárulás azonban kevés esetben, illetve egyetlen esetben sem. Ha tehát államtitkár úr azzal kezdené majd a válaszát, hogy az általam felvetett probléma a szocialista kormányzati időben keletkezett, akkor tudjuk, hogy a felelősség minimum közös.

De nem is a felelősség okán foglalkozom az önkormányzatok kötvénykibocsátásával, a figyelmet szeretném egy létező problémára ráirányítani. 2010 tavaszán készült egy tanulmány az önkormányzatok pénzügyi helyzetéről; a hazai publikus források szerint 2006-2009 között az önkormányzatok mintegy 500 milliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényeket. Önmagában ez nem jelentene gondot, de van néhány jellemzője az így kialakult helyzetnek, amelyek azért aggodalomra adnak okot, és szükségessé teszik a továbbgondolkodást.

Az önkormányzatok nem végeztek a kötvények futamidejével megegyező likviditási elemzést, jelentős a devizakockázat, hiszen a kötvények 88 százaléka devizaalapú, a devizakamatlábak emelkedéséről pedig akár egy-egy felelőtlen nyilatkozat is gondoskodhat - volt már erre példa itt a Házban. További gond, hogy a kötvények nem kerülnek ki a másodlagos piacra, túlnyomó többségük nem lejáratkor törleszt, hanem néhány éves moratóriumot követően folyamatosan. Tehát valójában a szervező banktól felvett hitelként funkcionálnak, és a visszafizetésük 2011-13 között jelenik meg, akkor jelentősen megterheli az önkormányzatok költségvetését. A kibocsátott kötvényállomány mindössze 280-300 településre koncentrálódik, többségében a nagy önkormányzatokra, ahol az intézményrendszer többsége - iskolák, óvodák - megtalálható. Itt kérdés, hogy amikor majd a törlesztés megindul, akkor ezt a forráshiányt hogyan fogják pótolni.

Ezért kérdezem államtitkár urat, hogy ismeri-e a kormány az önkormányzati kötvénykibocsátás révén létrejött helyzetet, mit szándékozik tenni a kormány a kibocsátott kötvények visszafizetése miatt nehéz helyzetbe kerülő önkormányzatok fizetőképtelenségének a megakadályozása érdekében, és mivel most már benyújtották a 2011. évi költségvetést, kérdezem, tervezik-e, hogy a benyújtott 2011. évi költségvetésben segítséget adnak az érintett önkormányzatoknak a feladataik ellátásához.

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai