Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.07:02:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2014.12.03.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem szerettem volna beszállni Répássy államtitkár úr és Tukacs István vitájába, de mégis megteszem egy nagyon rövid idő erejéig. Nagyon fontos, amit önök elmondtak. Annyira sok minden kapcsán szoktak nagyon gyorsan jogszabályt alkotni, nagyon sok mindent vernek át a parlamenten kétharmados többséggel. Fel szeretném hívni az államtitkár úr figyelmét, hogy pont arról szól ez a vitanap, hogy van egy társadalmi probléma, egy nagyon komoly társadalmi probléma Magyarországon. Egyre többen vállalnak külföldön munkát, olyan emberek is, akik nem önszántukból teszik ezt, hanem a megélhetésük érdekében. Több százezren vannak. Sokan nem is jelzik ezt hivatalosan, nagyon sokan nincsenek a magyar állam látókörében. Viszont azt el szeretném mondani, hogy véleményük van arról, ami az elmúlt öt évben történt, Tukacs képviselőtársam azért mondta azt, amit mondott. Tegyék lehetővé számukra is, könnyítsék meg a választás jogát, tegyük egyszerűbbé számukra is, akár levélben a szavazás lehetőségét. Ezt nem tették meg, ezt kifogásolta ő.

Ugyan néhány kormánytag, többek között Nagy István államtitkár úr is próbált higgadtan nyilatkozni az adott témáról, mégis azt érzékelem, hogy a kormánypárti képviselők néhány dologgal nem szembesültek. Egyrészt önök kormányoznak öt éve, számtalan eszközük lett volna e probléma kezelésére, visszafordítására. Másrészt arra hívnám fel a figyelmüket, hogy október 12-e, az önkormányzati választás után egyre többen szembesülnek az önök politikájának valós tartalmával. Nem kis közfelháborodás van ennek kapcsán, és sokan még jobban kiábrándulnak abból, hogy milyen kilátásaik lehetnek ma Magyarországon.

Bangóné Borbély Ildikó, a vezérszónokunk is kritikusan nyilatkozott az előző kormány utolsó éveiről is. Ezt megteszem én is, hiszen nyilván a 2008-as világgazdasági válság okán és más okokból is, valóban, a külföldön munkát vállalók számának növekedése megindult. De közel sem volt ekkora nagyságrendileg, mint most. Ez a folyamat felgyorsult, elképesztő méreteket öltött. Erről egyébként maga Matolcsy György is beszélt, tehát önök sem titkolták ezt a kérdést. Matolcsy György félmillióra tette a külföldön dolgozó magyarok számát.

Én Miskolc országgyűlési képviselőjeként azt tudom önöknek mondani, hogy valóban, ez a jelenség nem tegnap, nem néhány éve indult, de eleinte egy családból többnyire az egyik szülő volt rákényszerülve arra sajnos, hogy ilyen módon tartsa fenn a családját és külföldön vállaljon munkát. Adott esetben egyedülálló fiatalok próbáltak szerencsét önszántukból vagy kényszerből ilyen módon külföldön, de ez a folyamat mélyült és felgyorsult. Sokan már kinn alapítottak családot, vagy maguk után vitték a gyerekeiket az elmúlt években. Megjelent Miskolcon, Borsod megyében, és gondolom, az ország más megyéiben is egy olyan jelenség, hogy a nagyszülők kimennek a családok után, amelyek már nem is tervezik, hogy hazajönnek.

Nyilván a gyerekek miatt mennek, vigyázni rájuk, vagy egyszerűen azért, hogy a családjukkal lehessenek. Ők nem is tervezik a visszajövetelt többnyire. Ezen kéne változtatni.

Min kellene változtatni, hogy ez a folyamat ne így menjen? Azt mondják sokszor, hogy tegyünk javaslatokat is. A foglalkoztatáspolitikával kapcsolatban nagyon sok minden elhangzott. A közmunkások 15 százaléka 25 év alatti, 3 hónapra csökkentették az álláskeresési támogatást, a minimálbér vásárlóértéke drasztikusan csökkent az elmúlt 4 évben. Önök létrehoztak egy olyan munka törvénykönyvet, amely csorbította a munkavállalói jogokat, gyakorlatilag olcsón kizsákmányolhatóvá tették a magyar munkaerőt.

A béreknek egy olyan sajátos rendszerét hozták létre, hogy drasztikusan nőtt azok száma, akik napi 8 órai munkából nem képesek a létminimumhoz szükséges jövedelmet sem előteremteni. Ez elfogadhatatlan, tisztelt kormánypárti képviselők!

Azt szeretném javasolni, hogy e ciklusban érjük el, hogy aki 8 órában dolgozik ebben az országban, legalább a létminimumot érje el, a jövedelme érje el legalább a létminimumot. Ne legyen olyan helyzet ebben az országban, hogy a minimálbér a közelében sincs ennek. Ez egy fontos politikai cél lenne. Ennek a szolgálatába kellene állítani az adórendszert, járulékrendszert; azt gondolom, ezzel mindenképpen előreléphetnénk.

Nyilván fontos volna a közszféra átfogó bérrendezése végre. Valódi munkahelyteremtés és valóban a kis- és középvállalkozások támogatása. Az meg egyébként fontos volna, pláne ebben a közéleti kérdésben, hogy legyen ebben a témában közéleti béke, ne állandóan visszamutogassanak a korábbi kormányokra, hanem szembesüljünk végre ezzel a helyzettel, és valóban az érintettek érdekében próbáljunk közös döntéseket hozni. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai