Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.08:39:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2014.12.03.), 268. felszólalás
Felszólaló Lukács Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:17


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LUKÁCS ZOLTÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Benyújtotta ezt a törvényt a Kereszténydemokrata Néppárt, egy gyakorlatilag társadalmi támogatottsággal nem rendelkező, a választáson önállóan még soha el nem indult párt, amely veszi a bátorságot arra, hogy a többi pártot oktassa ki.

Tulajdonképpen azt is benyújthatták volna, hogy szüntessük meg 20 ezer magyar munkavállaló munkahelyét, ugyanis a mai számítások szerint, ha ezt a törvényt elfogadják és alkalmazni kezdik, körülbelül 20 ezer magyar munkavállaló munkahelye szűnhet meg a kereskedelemben. (Dr. Rétvári Bence közbeszól.) Ezt nem mi mondjuk, ezt szakmai szervezetek mondják, és a kereskedelmi alkalmazottak szakszervezetei mondják, ők számolták ki.

Azt mondja a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete, hogy nem kíván partner lenni egy olyan intézkedésben, amely miatt csökkenhet a munkahelyek száma vagy a dolgozók jövedelme. Szó szerint úgy fogalmaznak: „az elmúlt hetekben előkerült jogszabálytervezetek súlyosan támadják a kereskedelem egészét, az áruházláncok megbüntetésével, fenyegetésével, végső soron Magyarországról történő kiszorításukkal súlyosan veszélyeztetik az ott dolgozók munkahelyeit, az érintett családok létbiztonságát és megélhetését.” Ezt a kereskedelmi alkalmazottak szakszervezetei mondják.

Azt is mondják, hogy ha tilos lesz vasárnap dolgozni a kereskedelemben, az kevesebb munkaidőt jelent, a kevesebb munkaidőhöz pedig kevesebb munkavállaló szükséges, ezért aztán ez a törvény családok sokaságát teheti tönkre, hozhatja nehezebb helyzetbe.

A kereskedelemben jelenleg 330-340 ezer ember dolgozik, és körülbelül 100 ezer kereskedelmi dolgozót érint a vasárnapi nyitva tartás. Tehát ha önök vasárnap bezáratják az üzleteket, akkor ebből a 100 ezer munkavállalóból a kereskedelmi szakszervezetek és a kereskedelmi szakmai szervezetek szerint minden ötödik dolgozót el fognak bocsátani. Hogy miért, az egyszerű, már az előbb elmondtam: kevesebb munkaidőhöz kevesebb ember kell.

Ezért aztán nem az árbevételt kell ebben a tekintetben nézni, és nem a forgalmat kell ebben a tekintetben nézni, mert ha kevesebb a munkaidő, akkor kevesebb ember kell, és ha hat nap alatt van ugyanaz a forgalom ‑ és nem is csökken a forgalom ‑, akkor egy műszaknyi ember fölöslegessé fog válni. Hiába lesz több a forgalom szombaton, mert a vasárnapi forgalom is szombaton fog megjelenni, ha egy áruházban 12 darab pénztár van, oda nem tudnak 18 darab pénztárost beültetni akkor se, ha megnövekedett a forgalom. Ezt mondja a szakszervezet, ebben teljesen igazuk van. Ebből adódóan hiába mondják, hogy a forgalom nem fog csökkenni ‑ egyébként fog valamennyit az is csökkenni ‑, de ha kevesebb idő alatt van, és egy napot zárva van az üzlet, akkor hiába van egy másik napon nagyobb forgalom, akkor sem tud több dolgozót fölvenni az adott áruház. Ebből adódóan ez az érvelés teljesen hibás.

Már most is van 40 ezer olyan munkanélküli, akinek az utolsó munkahelye a kereskedelemben volt. Tehát 40 ezer eddig a kereskedelemben dolgozó munkanélküli van, ha igaz, amit a szakszervezetek és a szakmai szervezetek mondanak, akkor körülbelül még 15-20 ezer ehhez várható, és hiába mondják, hogy el fognak helyezkedni, és felszívja őket a kereskedelem, mert összesen 2 ezer üres kereskedelmi álláshely van ma Magyarországon. Ha csak a 40 ezer embert nézzük, ha ahhoz hozzájön 10-20 ezer ember, akkor az a 2 ezer kereskedelmi álláshely nem tűnik számukra túl soknak.

Tehát a vasárnapi zárva tartással nagyon sok család létbiztonságát veszélyeztetik. Mindezt miért teszik? Azt mondják, hogy a munkavállalók jogainak a védelmében lépnek föl, és ezért teszik ezt. Tisztelt hölgyeim és uraim, a munkavállalók érdekeit akkor kellett volna védeni, amikor elfogadtak egy olyan munka törvénykönyvét, ami gyakorlatilag teljes mértékben kiszolgáltatottá teszi a munkavállalókat Magyarországon. Önök ezt a munka törvénykönyvét megszavazták. Önök voltak, akik megszavazták a munkavállalók jogfosztását. Önök hozták ezt a munka törvénykönyvét. A munkajog mai szabályozása teljes mértékben az önök felelőssége. Önök voltak, akik megengedték, hogy csökkentsék a munkavállalók bérpótlékait, vagy hogy elvonjanak a munkavállalóktól bérpótlékokat. Itt ültünk és több mint 10 órán keresztül vitatkoztunk erről a munka törvénykönyvéről az előző ciklusban, 750 módosító javaslatot adtunk be, önök mind egy szálig leszavazták, mi pedig pontosan elmondtuk, hogy ezek a következmények meg fognak jelenni, akkor önök nem voltak ennyire elkötelezettek a munkavállalói jogok ügyében. Önök szavazták meg azt a munka törvénykönyvet, ami alapján ma kevesebb pénzért többet kell dolgozni a magyar munkavállalóknak. Ezt nem mi szavaztuk meg, ezt önök szavazták meg.

Azt mondják, hogy legyenek együtt a családok, minden család legyen együtt vasárnap, kivéve talán advent idején, ez is benne van a törvényben. Tehát azt mondják a magyar kereszténydemokraták, hogy egész évben legyenek együtt a családok, kivéve advent idején. Gratulálok a magyar kereszténydemokratáknak ehhez a javaslathoz.

Azt mondják önök, hogy az a törvény végső célja, hogy vasárnap senki se dolgozzon. Hölgyeim és Uraim! Egyrészt legyenek kedvesek észrevenni, hogy ebben az országban vasárnap nem csak a kereskedelemben dolgoznak, ott körülbelül 100 ezren dolgoznak. Ennek a többszöröse van, akik egyéb helyeken dolgoznak. Nemcsak a rendőrökről, tűzoltókról, katonákról, egészségügyben dolgozókról beszélek, hanem azokról az ipari parki munkásokról, akiket szombaton is, meg vasárnap is, meg szombaton éjszaka is, meg vasárnap éjszaka is 12 órában dolgoztatnak, mert indul a kamion, és föl kell tölteni a cuccal. Ezekről az emberekről nem szól ez az előterjesztés. Kizárólag a kereskedelmi dolgozókról szól, nekik kell együtt lenni a családjukkal vasárnap. Az ipari parkban dolgozóknak nem kell együtt lenni a családjukkal vasárnap. A rendőröknek se, a tűzoltóknak se, meg senki másnak nem kell, kifejezetten a bolti eladóknak kell együtt lenni a családjukkal. Egy átfogó szabályozás lenne ebben szükséges, és akkor egyébként, amit önök mondanak, annak még lenne is valóságalapja.

Szóval, ez kétarcú és álságos beszéd. Hiába próbálnak önök most a munkavállalók nagy védelmezőjeként megjelenni ebben az ügyben, mert önök vannak kormányon most már öt éve, önök hoztak itt munkajogi szabályozásokat. Önök azt mondják előterjesztői hozzászólásban, hogy kizsákmányolják Magyarországon a munkavállalókat. De ha önök azt mondják, hogy kizsákmányolják Magyarországon a munkavállalókat, akkor szeretném mondani, hogy öt éve önök vannak kormányon, és ha Magyarországon ki lehet zsákmányolni a munkavállalókat, akkor az önök által hozott munkajogi szabályozás miatt lehet kizsákmányolni Magyarországon a munkavállalókat; nem a miáltalunk hozott szabályozás miatt, hanem az önök által hozott miatt. Ezzel önök beismerik, hogy Magyarországon önök olyan munka törvénykönyvet fogadtak el, ami alapján ma kizsákmányolják a munkavállalókat.

Köszönjük, hogy végre elismerik azt, amit az ellenzéki pártok hosszú ideje mondanak. Bizony, bizony, önök olyan törvényeket hoztak, hogy ki lehet zsákmányolni Magyarországon a munkavállalókat. Ebben most már végre egy platformra kerültünk, akkor már csak ki kell azt is mondaniuk, hogy új munkajogi szabályozásra van szükség.

Én örülök egyébként, ha erre rájöttek, most már csak szólni kellene Lázár miniszter úrnak is, hogy esetleg, ha törvénytelenül nem dolgoztatná 10-12 órákat a minisztériumban a dolgozókat, és nem nyilatkozná azt a sajtóban egyébként, hogy ő találta ki, hogy ott tíz órát kell dolgozni, és akinek nem tetszik, az elmehet a minisztériumból, akkor sokkal hitelesebb lenne ez a kormány ebben az ügyben. Mert ha itt védjük a munkavállalókat, akkor talán ott is kellene védeni a munkavállalókat, és nem cinikusan azt mondani, hogy ő ott a miniszter, és majd ő megmondja, hogy hány órát kell dolgozni a minisztériumban, egyébként törvénytelenül, ezt önök is tudják, mint ahogy mi is.

(22.20)

És hát önök nagyon szívesen hivatkoznak a nyugat-európai példákra, azt mondják, hogy ott zárva vannak az üzletek, és ezt a szokást itt is be kell vezetni. Egyetértünk, mi is azt szeretnénk, hogy ne kelljen vasárnap dolgozni. Ne csak a kereskedelemben, hanem az iparban se kelljen vasárnap dolgozni, minél több ember lehessen együtt a családjával vasárnap! Csak szeretném elmondani, hogy önök olyan társadalmi, szociális helyzetben lévő országokat hasonlítanak össze Magyarországgal, és olyan munkavállalókat hasonlítanak össze a magyar munkavállalókkal, ami ég és föld. Szociális, jövedelmi és mindenféle tekintetben fényévekkel járnak előttünk ezek az országok. Úgyhogy lehet most azt mondani, hogy mi is csináljuk ugyanazt, de Orbán Viktor, az önök miniszterelnöke azt mondta 2011-ben, hogy amíg nem lehet megélni heti ötnapi munkából, addig nincs lehetőségünk az üzletek vasárnapi zárva tartására. 2011 óta továbbra sem lehet megélni heti ötnapi munkából. Az pedig egy apró matematikai tény, hogy ha a hét napból egyet kiveszünk, az még mindig nem öt, csak hat. De továbbra sem lehet megélni ebből a munkából, ezért nem tudom, a miniszterelnök úr és a kormánya miért gondolja úgy, hogy ezt most már el lehet fogadni. Megjelent közben a dolgozói szegénység, most már nagyon sokan a szociális szférában erről beszélnek; azok sem tudnak megélni, akiknek munkahelyük van, és ha most még ezt is elvonják tőlük, akkor pedig pláne nem.

Hölgyeim és Uraim! Azt kéne megérteni, és ebben van köztünk a nézetkülönbség, nem abban, hogy ne kelljen vasárnap dolgozni, ebben mindannyian egyetértünk ‑ csak ennek a hatásai közt van köztünk a vita. A hatásai meg a lehetőségei közt. Mert nem azért dolgoznak ma vasárnap emberek Magyarországon, mert nem tiltja a törvény, hanem azért dolgoznak, mert szükségük van arra a kis pótlékra, amit a vasárnapi munkával megkeresnek. Mert ha egy bolti eladó három vasárnap dolgozik, akkor 15-18 ezer forinttal többet visz haza, és az ő szociális helyzetében az a 15-18 ezer forint pont a túlélést szolgálja. Ezek az emberek ma ilyen állapotban vannak. Ilyen helyzetben vannak. Ezért aztán azt gondolom, hogy erre a pénzre mindannyiuknak szüksége van. Ha nem lenne rá szükségük, akkor természetesen nem dolgoznának vasárnap. De mivel szükségük van rá, így kénytelenek vasárnap dolgozni. Tudják, mennyit keres egy átlagos magyar kereskedelmi dolgozó? A kereskedelmi dolgozók jelentős része minimálbérre van bejelentve, és a minimálbér nettó összege nem éri el a magyar létminimumot. Akkor ne mondja nekem senki, hogy nincs szükségük arra a vasárnapi bérpótlékra! Még egyszer mondom, nem jókedvükben dolgoznak vasárnap, hanem muszájból dolgoznak vasárnap. Lehet, hogy annak, aki 180 milliós villát vesz, meg 1 millióért megy koncertre és utazgatni, annak ez bonyolult, hogy van, akinek 15 ezer forint is fontos havonta, de hát ez így van.

És hát lehet azt mondani tizenkétszer is, hogy nincs itt baloldali párt, meg hogy egyébként a baloldali párt miért nem mondja azt, hogy vasárnap nem kell dolgozni. Hölgyeim és uraim, ez csőlátás. Nem arról van szó, hogy kell-e vasárnap dolgozni, és még egyszer mondom, önök több millió vasárnap dolgozó emberből százezret emeltek ki, és így akarják magukat hősnek beállítani, mert a többiekről nincs szó, akikről beszéltem. Ne kelljen vasárnap dolgozni! De majd ha meg tudják oldani, hogy a vasárnapi munkavégzés eltörlésével nem lesz kevesebb a jövedelem, nem kerülnek munkahelyek veszélybe, nem lesz állásvesztés ebben az ügyben, és egzisztenciálisan nem érinti hátrányosan ez az embereket, akkor egyet tudunk érteni azzal, hogy vasárnap ne kelljen dolgozni. De az nem megy, hogy azt mondjuk, ne kelljen vasárnap dolgozni, de ennek a szociális következményeit egyszerűen nem vagyunk hajlandók figyelembe venni, mert mi eldöntöttük, hogy jól működik a gazdaság. Csak az emberek nem látják, hogy ez a gazdaság olyan jól működne, és a bolti eladók is örülnek annak, ha az egyik fizetéstől a másikig megélnek. Ez a nagy magyar igazság, és ezzel a dologgal szembe kellene nézni.

Tehát mindenki keressen annyit, hogy az ötnapos munkája béréből megéljen, és abban a pillanatban mi a vasárnapi munkavégzést el fogjuk törölni, és boldogan szavazunk önökkel. De amíg ezzel egy szociális válságban lévő országot még nehezebb szociális helyzetbe hozunk, addig meg kéne gondolni, hogy most van-e itt az ideje ennek az intézkedésnek, vagy esetleg ezen még kéne gondolkozni néhány kört. Önöknek megvan a lehetőségük, teremtsék meg a feltételeket! Tessék újra érdekegyeztetést csinálni! Nem kivonulni kéne a kereskedelmi érdekegyeztetésből, hanem a kormánynak ott lehetősége lenne, hogy ebben a dologban részt vegyen. Emelni kéne a béreket, be kéne vezetni a garantált bérminimumot, ezt kéri a szakszervezet is már jó ideje, de nem történik ebben semmi. Újra kell nyitni a munka törvénykönyvét, meg kell nézni a munka törvénykönyvének a pótlékokra vonatkozó szabályait, meg kell nézni a munka törvénykönyvének a kötelező pihenőnapokra vonatkozó szabályait. Ezt kéne kinyitni, ezt kéne először újraszabályozni, és onnantól kezdve a vasárnapi munkavégzés ügye teljesen más alapokra tudna kerülni. De önök úgy teszik föl a tetőt a házra, hogy nincsenek készen a falak, ott kezdik a tetején. Nem fog működni, hölgyeim és uraim, mert szociális válságot fog okozni.

Mi is szeretnénk, ha ötnapos munkahét lenne, mi is szeretnénk, ha 40 órás munkahét lenne, de mi azt is szeretnénk, ha azokon a helyeken ebben az ötször nyolc órában megkeresnének annyit, hogy nyugodtan el lehetne menni. Lehet azt mondani, hogy a családok menjenek moziba, csak szeretném elmondani, hogy egy négyfős családnak az, hogy ma elmenjen moziba, körülbelül 12 ezer forint. Ennyit pont három vasárnap keres meg egy bolti eladó. Tehát lehet, hogy együtt van a család, és akkor biztosan együtt lehet, és nézheti a négy falat, mert arra már nincs pénze, hogy az ön által említett moziba, fürdőbe vagy színházba elmenjen.

Ezért még egyszer elmondom, egyetértünk azzal, hogy erről beszélni kell, egyetértünk azzal, hogy öt napot kéne dolgozni, de azzal nem értünk egyet, hogy ezt annak az árán teszik meg, hogy az emberek még nehezebb helyzetbe kerülnek. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai