Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.02:21:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 298. felszólalás
Felszólaló Dr. Galambos Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:51


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GALAMBOS DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A vita hatodik órájában a számok ismertetésének azon részét, amit egyik feladatként magam elé tűztem, próbálom majd rövidíteni. Bányai Gábor és Tiba István képviselőtársaim már szóltak azokról a számszaki előrehaladási jelentésekről, amiket én most nem kívánok megismételni.

A jó példákról azért hadd szóljak én is, majd Fejér megyéből és Fejér megye 4. választókerületéből szeretnék hozni példát, illetve a szinergiák kölcsönös együttműködésében rejlő lehetőségekről mondanék néhány szót; de ígérem, hogy a megfelelő időkereten belül, tehát a 76 percet nem fogom felhasználni.

Az idei év feladatai és a statisztikai gyorsjelentés, amivel szeretném kezdeni, tehát a számok tükrében szólni arról, hogy hogyan is alakul az uniós fejlesztési források idei évi, hátralévő szakasza. A források teljes körű felhasználásához szükséges, hogy valamennyi fejlesztési forrás meghirdetésre kerüljön a pályázók felé. Ezért a kormány 2017. évi fejlesztéspolitikai céljaként határozza meg a források teljes körű meghirdetését 2017. március 31-ig.

A 2014 és 2020 közötti programok esetében 2017. március 20-ig a források 97 százaléka került meghirdetésre. több mint 8692 milliárd forint összegben. A hirdetést követően szükséges, hogy a megjelent forrásokról minél előbb kötelezettségvállalás szülessen. A 2014-2020-as programok több mint fele, 53 százaléka, mintegy 4708 milliárd forint esetében a kötelezettségvállalás már megszületett, tehát ezekre érvényes kötelezettségvállalások vannak. Ezért a kormány a 2017. évi fejlesztéspolitikai céljaként azt határozza meg, hogy az egyes programokban a kötelezettségvállalás szintje elérje a 85 százalékot 2017 végére.

Annak érdekében, hogy a gazdasági növekedést 2017-ben is kiemelten támogassák az uniós források, a kifizetési célszámokat is szükséges tovább növelni. Ezért a kormány 2017. évi fejlesztéspolitikai célként határozza meg 2700 milliárd forint támogatás kifizetését a pályázók felé. 2017. március 20-ig a források 21 százaléka került kifizetésre a kedvezményezettek és a szállítók részére, 1896 milliárd forint összegben. A 2017-es cél teljesítése esetén 47 százalékon állnak majd a kifizetések.

A hirdetések alakulását jellemző számszaki adatokat részleteiben nem emelném ki, azt gondolom, hogy itt is a 8692,4 darab (sic!) megjelent felhívás az, amely releváns adat lehet ebben az összefüggésben.

(20.40)

A hozzászólásom további részében arról szeretnék szólni, ami még az eddigi felhívások körében kiemelendő, úgy is jellemezhetném, és azt a munkaszót adtam neki, hogy a legnépszerűbb felhívások. Ezek azok a felhívások, amelyek a pályázók körében a leginkább keresettek voltak, hogy ezzel a megközelítéssel éljek.

Döntően a GINOP konstrukcióiban keresendőek azok a pályázatok, amelyek ebben a kategóriában találhatók, és azt gondolom, hogy ebben a közelmúltnak egy nagyon fontos állomása az, hogy 2017. február 17-étől megnyílt a legnépszerűbb pályázat a vállalkozásoknak, talán azt is mondhatnánk, hogy egy slágerpályázat, hanem ennél komolyabbnak tekintenénk a dolgot. Ez a GINOP 1-2-3, hosszú számú a vége, 16-os számú, mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása kombinált hiteltermék keretében.

Államtitkár asszony már nincs itt, de az ő mondatához szeretnék csatlakozni, amikor Vitályos Eszter államtitkár asszony azt mondta, hogy fenntartható legyen az a cél, amelyért pályáznak, és az a pályázat munkahelyeket teremtsen. Maximálisan egyetértek vele, és azt gondolom, hogy ez a pályázat, amelyet a legnépszerűbb felhívások körében kiemeltem, arra irányulna, hogy 10 százalékos önerő mellett adjon egy kedvező kamatozású kölcsönt amellett, hogy egy végleges juttatást is adjon hozzá, 5 és 50 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatások formájában.

Ebben a konstrukcióban elég komoly keret áll rendelkezésre, azt kell mondjam, hogy kiemelkedő keret, 112,5 milliárd forint, azaz 2500-tól 5000-ig terjedő pályázóval számolhat a program. Itt a célzottak a kkv-k, és azt gondolom, hogy ez a terület, és azért emeltem ki a mostani, friss programok közül, hiszen az eszközbeszerzés, eszközök cseréje, építés, épületek emelése, csarnokok emelése mindenképpen fontos, hiszen ez korábban nem teljesen ilyen hatékonysággal, de a 2007-14 közötti időszakban a telephelyfejlesztések időszaka volt.

Azért említem, rátérve a saját választókerületemre, hiszen a térségi specifikumok között jellemzőek azok az adottságok, amelyek kialakultak egy-egy választókerületben. A GINOP-programot azért hoztam példaként, hogy miért erősíti a szinergiákat, hiszen azok a kis- és közepes vállalkozások, amelyek pontosan azért nem tudtak fejleszteni az elmúlt időszakban, mert nem rendelkeztek megfelelő forrással, az NHP-keret és konstrukció lezárása után, azt gondolom, hogy az előbb említett GINOP-os forrás nagyon komoly támogatás azoknak a vállalkozásoknak, amelyekkel az a célunk… ‑ a térségi nemcsak összeszerelő üzemekről van szó, egy autógyár komoly üzem, a beszállítói kört tudjuk ezzel a vállalkozási szektorral, a kkv-szektornak ezen támogatásával ösztönözni, ez pedig újabb munkahelyeket teremt a kkv-szektorban.

Még a választókerületről szólva, azt gondolom, hogy a helyes és átgondolt fejlesztéspolitikának köszönhetően mind a TOP, mind pedig a vidékfejlesztési források, beleértve még azt is, ami minden település számára fontos, a LEADER-programok is kellően fognak hasznosulni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai