Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.00:44:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 114. felszólalás
Felszólaló Herczeg Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZEG TAMÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő javaslat kiemelkedő fontosságú lépéseket tartalmaz az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank működésének alakulásában. A működés ezen alakításának folyamatában fontos előzmény, hogy az EBRD 2022-ben elvi szinten már jóváhagyta a hat szubszaharai afrikai ország és a Közel-Keleten fekvő Irak térségére történő terjeszkedést. A megvalósítást azonban átmenetileg az ukrajnai háború megakadályozta, de az EBRD 2023-as éves közgyűlése Magyarország támogatásával ismét megszavazta a terjeszkedést.

Ennek a szándéknak a motívuma az, hogy az EBRD hozzájáruljon a térség geopolitikai stabilitásához és gazdasági fejlődéséhez, miközben Ukrajna támogatása továbbra is prioritás marad. Mint talán köztudott, az EBRD jelenleg is jelentős forrásokkal támogatja az ukrajnai reálgazdasági folyamatokat, és a nemzetközi pénzpiaci, gazdasági szereplők általános vélekedése, hogy a háború sújtotta ország majdani újjáépítésében kiemelt szerepe lesz a banknak.

A terjeszkedést tehát úgy indokolt megvalósítani, hogy az ne szűkítse, ne módosítsa a banknak az Ukrajna és más, a háború által érintett országok megsegítésére irányuló fókuszát, és természetesen a stabil banki tevékenységre vonatkozó működési elveitől sem térhet el a szervezet.

Tisztelt Képviselőtársaim! „A gazdasági fejlődéshez és az újjáépítéshez való hozzájárulásával a bank célja a nyitott, piacorientált gazdaságok felé való átmenet elősegítése, valamint a magán- és vállalkozói kezdeményezések előmozdítása a többpárti demokrácia, a pluralizmus és a piacgazdaság alapelvei mellett elkötelezett és az azokat alkalmazó kelet-közép-európai országokban.”  olvasható az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank létrehozásáról szóló, 1991-ben létrejött megállapodás 1. cikkében. Ennek a megállapodásnak a módosítása van jelenleg napirenden a bank kormányzótanácsa által 2023. május 18-án meghozott és a tagállamok által elfogadott 259. és 260. számú határozatok jóváhagyásával és kihirdetésével. Talán nem mellékes tény, hogy a londoni székhelyű szervezet részvényesei között 69 ország szerepel, illetve részvényes az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank is.

A most tárgyalt előterjesztéssel kapcsolatban el kell mondani, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására a kelet-közép-európai rendszerváltozás után életre hívott bank lehetséges legjobb  a jelenlegi AAA, azaz tripla szintű, stabil kilátású  osztályzatát a bank műveleti, földrajzi hatókörének bővülése nem veszélyeztetheti. Emellett az is fontos szempont, hogy a változás ne vezessen további tőkeemeléshez, ezért tehát a tervezett terjeszkedés fokozatos és korlátozott lesz.

A törvényjavaslatot áttekintve elmondható továbbá, hogy a tőkekihelyezés növelését célozza az alaptőkével kapcsolatos korlátozások megszüntetésével. Ez a G20-csoport, melynek tagjai, azaz 19 ország és az Európai Unió a globális GDP körülbelül 90 százalékát, a világkereskedelem 80 százalékát és a világ népességének körülbelül a kétharmadát képviseli, szóval a G20-csoport javaslata mentén és az Európai Unió indítványa alapján történik úgy, hogy a kereskedelmi bankok többsége egyébként ezt a korlátozást korábban már megszüntette.

A módosítás rugalmasabbá teszi a bank tőkeáttételi politikáját, és ahogy említettem, nem érinti a bank AAA minősítését, hitelminősítését. Az előzőek mellett a tőkemegfelelési keretrendszerbe történő átvezetés, valamint a tőkekorlátozások megszüntetése szintén kulcsfontosságú lépés a bank jövőjének alakulásában, hiszen ez így biztosítja a tőkeáttételi célok rugalmasabb kezelését, és jobb, hatékonyabb és gyorsabb reagálást tesz lehetővé a piaci környezet folyamatos változásaira.

Fontos elmondani, hogy a javaslat összhangban van Magyarország külpolitikai és gazdaságfejlesztési céljaival, és hozzájárul a nemzetközi stabilitáshoz és fejlődéshez. És ahogy dr. Fónagy János államtitkár úr elmondta, szerintem mindannyiunknak eszébe jut, hogy ez a javaslat összhangban van azzal a szándékkal és azzal a cselekvéssel, amit a magyar kormányzat gondol és tesz, miszerint nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget kell odavinni, ahol erre a segítségre szükség van.

Tisztelt Képviselőtársaim! Együttműködésünkkel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az EBRD hatékonyabban támogassa a fejlődő, azaz alacsony egy főre eső jövedelemmel rendelkező és sok gazdasági, társadalmi, egészségügyi és más hátránytól sújtott országokat, és így hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy a bank képes legyen jobban szolgálni a globális kihívások megoldására tett erőfeszítéseket. Ezekre az erőfeszítésekre, a globális jelentőségű folyamatok nemzetközi összefogással történő kezelésére a szubszaharai, azaz a Szaharától délre fekvő afrikai térségben is óriási szükség van. Elég csak arra gondolnunk, hogy egyrészt ez a térség a világ talán legszegényebb területe, másrészt pedig az Egyesült Nemzetek Szervezete előrejelzése alapján az itt lévő országokban két és fél évtized múlva körülbelül másfél milliárd ember él majd, a népességrobbanás tehát, ami a Földön zajlik, jelentős részben az afrikai kontinensnek ezen a részén, a szubszaharai részen történik.

(16.00)

Ennek fényében kiemelten lényeges, hogy az EBRD által nyújtott finanszírozások jelentős célterületei többek között a közlekedés, az energiaipar, a környezetvédelem, a vízellátás és a szennyvízelvezetési infrastruktúra bővítése, javítása, fejlesztése, jobbá tétele.

Tisztelt Képviselőtársaim! A fentiek, illetve a törvényjavaslat tartalma alapján kérem, hogy mindannyian támogassuk az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank működésének a modernizálását és hatékonyságát szolgáló javaslatot. A Fidesz-frakció mindenesetre így fog tenni. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai