Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.20:25:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Tisztelt Ház! Februárban jelentette be a miniszterelnök úr a családvédelmi akciótervet, és a hét pont közül az egyik bejelentés volt a nagyszülői gyed, azaz, ha a jövőben a szülők úgy döntenek, akkor a nagyszülők is gyeden maradhatnak helyettük. Szeretném idézni a miniszterelnök urat: „Sem a harmadik kétharmadot, sem a kiemelkedő gazdasági növekedést nem adták ajándékba. Magyarország mindkettőért keményen megdolgozott. Mély összefüggés van a politika és gazdaság között, az eredmények sosem a vakszerencsének köszönhetők.” És ha visszaemlékszünk 2009-re, akkor emlékezhetünk arra, hogy a baloldali rémkormányzás csődbe vitte az országot, és a gazdaság jó teljesítményének köszönhetően, az elmúlt kilenc év gazdaságpolitikájának köszönhetően ma be lehet vezetni ezeket a családvédelmi intézkedéseket. És az a jó hír, ahogy elhangzott, hogy az intézkedéseknek a költségvetési fedezete is biztosított. Most további jó híreket szeretnék mondani, mert annyi rossz hírt mondtak itt az ellenzéki képviselőtársaim. Ma a házasságkötések száma nő, a csecsemőhalandóság csökkent, a foglalkoztatás 55 százalékról 70 százalékra nőtt, a munkanélküliség gyakorlatilag megszűnt, a jövedelmeket folyamatosan növelik, a minimálbér pedig több mint a duplájára emelkedett. Fontos, hogy ezekről beszéljünk, mert az önök elmondása alapján itt mindenféle rémképeket lehetne vizionálni, miközben ezek a tények, ezek a statisztikai adatok.

Selmeczi Gabriella képviselőtársam vezérszónokként részletesen ismertette a törvényjavaslat részleteit, különösen tetszett a védelmező Magyarország megfogalmazás, hiszen ez a szókép nagyon kifejezi azt, hogy mi nem a bevándorlókkal, hanem a magyar gyermekekkel és a magyar családok támogatásával képzeljük el Magyarország jövőjét. Kifejezi azt is, hogy a kormány e családvédelmi akciótervvel egyebek mellett azt üzeni, hogy a gyermeknevelés olyan teljesítmény, amely közösségi szinten is elismerendő, és kifejezi azt is, hogy Európában Magyarország fordítja a legtöbb pénzt a családok támogatására.

A családvédelmi lépéseket az emberek túlnyomó többsége támogatja, a nemzeti konzultáció is ezt bizonyította. Kár, hogy az ellenzék akkor ezt is támadta, és nem tartotta fontosnak a részvételt a konzultációban. És ha szétnézünk Európában egy pillanatra, akkor azt látjuk, hogy az európai államok, az európai emberek hatalmas többsége hagyományos módon éli az életét, a családot tartja a legfontosabbnak. Ám sokan vannak olyanok, akik nem értenek egyet a mostani kormányzati javaslatokkal, nem értenek egyet Magyarország családtámogatási akciótervével.

Nyugat-Európában az a legnagyobb probléma, hogy tabuként kezelik a családtámogatás kérdését, és csak azzal foglalkoznak, hogy migrációval pótolják a csökkenő születésszám okozta hiányt. Nem teszik fel azonban a valódi kérdést, azt a kérdést, hogy mi az oka a népességcsökkentésnek (sic!). Az Európa Tanácsban, ahol én is képviseltem Magyarországot, számtalan olyan javaslat születik, amely szivárványcsaládokról, rainbow-családokról szól, azonban az elmúlt egy évben egyetlen javaslat sem volt, amelyik a családtámogatásról, gyermeknevelésről, gyermektámogatásról szólt volna.

Fontos az, hogy Magyarországon ma tudunk ezekről a kérdésekről őszintén beszélni, lehet erről beszélni, és a családvédelmi akciótervnek a pénzügyi támogatáson túl egyik legfontosabb hozadéka az, hogy a család, a gyermeknevelés bekerül a középpontba, bekerül a közbeszédbe. Ma már nem szégyen az, ha egy nagycsalád végigmegy az utcán, egy gyermek, aki nagycsaládba születik, nem szégyenkezve mondja az iskolában, hogy nekem bizony sok testvérem van, hanem érték lesz, a valódi helyére kerül a család, a valódi helyére kerül a gyerek, hiszen az elmúlt években, az elmúlt évtizedekben, mondhatjuk, gyakorlatilag a nagycsalád szégyen volt, a sok gyerek szégyen volt, háttérbe szorult a gyermeknevelés, és mindent a fogyasztói társadalom uralt. Fontos az, hogy a közbeszédben Magyarországon ez fontos téma, értékként kezeljük a családot, értékként kezeljük a gyermeket is.

Hadd szóljak néhány szót az ellenzékről is, bár megtették már képviselőtársaim. Azért fontos, mindannyiszor mondjuk el, hogy amikor Gyurcsány és a szocialisták kormányoztak, akkor a családok voltak a megszorítások első számú célpontjai. Fontos az, hogy az MSZP-sek és a DK-sok az elmúlt években nem támogatták a családokat segítő intézkedéseket, köztük a családi adókedvezmény bevezetését vagy a családi otthonteremtési programot sem. Ismételjük meg megint, nem árt, ha felidézzük, hogy mit műveltek a családvédelmi nemzeti konzultációval.

Elég, ha felidézzük Bangóné Borbély Ildikó képviselőtársunknak a cselekedetét, amikor itt látványosan összetépte azt a nemzeti konzultációt, amit több millió honfitársunk küldött vissza, és tartotta fontosnak, hogy részt vegyen ebben a konzultációban. Felidézném itt a Gyurcsány-párti Bauer Tamásnak a mondatát, aki azt mondta, hogy ők Magyarország jövőjét a migránsokban látják, és nem a magyar családok támogatásában. Tehát ez is hozzátartozik ahhoz a kontextushoz, ami itt az ellenzéki oldalon jellemző.

A konkrét vitában elhangzott ellenzéki álláspontokra: a Jobbiknak, ugye, két vezérszónoka is volt, az egyik vezérszónok dicsérte a konkrét törvényjavaslatot, bár azt is mondta, hogy nem életszerű, és sokkal szélesebb kört javasolt. Ismételten el kell mondjuk, hogy mi a munkához kötjük a családvédelmi akciótervet, mi munkaalapú társadalmat építünk, tehát minden támogatás alapja a munka, a munkaviszony. A másik vezérszónok már rossz iránynak nevezte az intézkedést, azt mondta, nem várható széles társadalmi hatás. Én azt javaslom a Jobbik számára, hogy döntsék el, hogy melyik a valós irány, bár a tegnapelőtti vereség után, gondolom, ez igen nehéz, hogy meghatározzák, hogy melyik pontosan az önök álláspontja.

Itt többen utaltak rá, államtitkár asszony is, Dúró Dóra képviselőtársunk is minősítette az MSZP-s vezérszónoknak a kekeckedő és nehezen követhető gondolatmenetét, én se nagyon tudtam követni, hogy miről beszél. Olyanokat mondott, hogy például gazdagoknak van kitalálva, én nem láttam a javaslatban semmilyen olyan kitételt, ami jövedelemhez kötötte volna a támogatást. Tehát én azt javaslom, még egyszer olvassa el a szocialista frakcióhoz tartozó képviselőtársunk ezt a törvényjavaslatot, és arról beszéljen, ami ott le van írva, ne olyanokat mondjon, ami nem szerepel a törvényjavaslatban.

A DK vezérszónoka statisztikai játéknak állítja be a családok támogatását. Valahogy mindig azt érzem, ha valami rossz számot találnak, akkor nagy örömmel jelentik be, és próbálják a valóságot meghazudtolni. Sosem beszélnek azokról az intézkedésekről, azokról a számokról, amelyek a jó irányt mutatják, és ezek vannak meghatározó többségben. Kiválasztanak egy olyan dimenziót, ahol esetleg be lehet mutatni valami negatív folyamatot, azt felnagyítják, és azzal kampányolnak. Ez a „merjünk kicsik lenni!”, folyamatosan azt a képzetet keltik, hogy itt minden rossz, itt minden rossz irányba megy. Hála istennek, a magyarok többsége nem így gondolja.

(12.20)

Azt is mondták, hogy nem teljesítjük azt, amit ígértünk. Szerintem rekordgyorsasággal vezette be a kormány a családvédelmi akcióterv hét pontját, illetve vezeti be. A magyar közigazgatásnak nagy sikere az a teljesítmény, amit ebben a vonatkozásban is bemutatott. Amit a miniszterelnök úr megígért, az már működik, illetve néhány intézkedés pedig a közeljövőben bevezetésre kerül.

Az is érthető, hogy önök ezeket az intézkedéseket korábban sem szavazták meg, miközben az önök képviselőtársai az Európai Unióban minden migránstámogató intézkedést megszavaztak, de semmit sem szavaztak meg önök itt a magyar családok védelme érdekében. Ez nagyon világosan jelzi a DK álláspontját, stratégiáját a kérdésben.

Az LMP képviselőjének, vezérszónokának köszönöm a pozitív véleményét. Alapvetően a pozitív dimenziót emelte ki, bár értelemszerűen néhány aspektusra fölhívta a figyelmet. Azt mondta, hogy a születések kitolódnak, és ez egy veszélyes jelenség. Például a babaváró hitel vagy egyéb intézkedések pont arról szólnak, hogy a nők hamarabb vállaljanak gyereket, pont azért, hogy ne tolódjanak ki a szülések. Az egy intézkedés, amiről most beszélünk. Az egész csomagot kell összességében nézni. Ez önmagában nem oldja meg a teljes magyar népesedési problémát, de fontos eleme a teljes családvédelmi akciótervnek, annak a törvényjavaslat-csomagnak, amely a magyar családok helyzetét jobbítja és a gyermekvállalást támogatja.

Külön köszönöm Dúró Dórának a nagyon pozitív fölszólalását. Bár ami a kivándorlást illeti  ezt többen is szóvá tették , én azért biztató jelnek látom azt, hogy többen jönnek haza, mint amennyien elmennek. S talán itt is érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy ennek a családvédelmi akciótervnek, csomagnak milyen fontos hazatérési hozadéka van. Hiszen ha összerakjuk azt, hogy miközben Nyugat-Európában mennyibe kerül a lakhatás, mennyibe kerül a rezsi, mennyibe kerül a gyermekek oktatása, mennyibe kerül az egészségügy, nálunk ez a kormány lépéseinek köszönhetően ingyen van, vagy komoly támogatások vannak emellett, akkor ez már attraktív tud lenni a fiatal családok részére. Hiszen akár a CSOK-ot veszik igénybe, akár a babaváró hitelt veszik igénybe, akár az ingyenes tankönyvellátást, az ingyenes egészségügyi ellátást, és ha a béremelkedéseket is figyelembe vesszük, akkor egy család számára összességében már nagyon komoly lehetőség az, hogy hazajönnek Magyarországra. Hiszen ha összeadjuk ezeket a költségeket, akkor az kedvezőbb, mintha Nyugat-Európában vállalnának munkát.

Mindenkit arra kérnék, ellenzéki képviselőtársaimat is, nem feladva a reményt, hogy támogassák a konkrét törvényjavaslatot.

Köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai