Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.14:07:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 46. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Az LMP már korábban is jelezte azt, hogy támogatjuk a családvédelmi akciótervnek a pontjait, ezt kifejtettük már a korábbi vitákban is. Hiszen nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a társadalom legkisebb egységét, a családot helyezzük előtérbe, és nyilvánvalóan az Országgyűlésnek az a feladata, hogy támogassa a magyar családokat. Mi mindenképpen azt tartjuk szem előtt, hogy a családokat a valós problémák mentén szükséges támogatni, és az is tény, hogy a nagyszülői gyed sok nagyszülő számára megoldás lehet, hogy energiáikat és idejüket leginkább a családjukra fordítsák. Nagyon fontos az is, hogy a gyermekeknek is rendkívül építő lehet az testi-lelki fejlődésüket tekintve, hogy egy ismert, biztonságos, a család saját értékrendjét közvetítő közegben nevelkedjenek, szeretetben és még nagyobb odafigyeléssel, tehát szükségesnek tartjuk ezeket az intézkedéseket. Ám szeretném azt jelezni, hogy nehézséget okozhat a nagyszülői gyed igénybevételekor az, ha a nagyszülők nem egy településen laknak például az adott családdal. Több száz kilométerre lakó családoknak nem adatik meg ennek a lehetőségnek az igénybevétele, így ez a fajta konstrukció, ami itt megfogalmazódott ebben a formában, kizárólag az egymáshoz közel lakó családoknak és családtagoknak nyújt segítséget. Tehát ebben mindenféleképpen érdemes változtatni.

Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a szülések egyre inkább kitolódnak, egyre később vállalnak a fiatalok gyermeket, így felmerülhet az, hogy számos nagyszülő nem tud majd élni a nagyszülői gyed adta lehetőségekkel, mert mire ők nagyszülők lesznek, addigra már jócskán el fogják érni a nyugdíjkorhatárt, így tehát le fognak csúszni a kormány által biztosított lehetőségről.

Az LMP több módosító javaslatot is be fog nyújtani a törvényjavaslathoz. Először azt említeném, hogy azok az 50 év feletti nagyszülők, akik 2-3 évre is elmennek majd gyedre, sokkal nehezebben fognak tudni visszatérni a munka világába, ami egyébként óriási kockázatot jelent, ez eleve már a fiatalok számára is nagyon sokszor problémát és nehézséget jelent, főként, ha valaki már 50 év feletti. Előfordulhat az, hogy egyáltalán nem tudnak majd ők munkát vállalni, ugyanúgy kiesnek tehát a munkaerőpiacról, mint a fiatalok. Éppen ezért erre intézkedést kell tenni, hogy megvédjük a nagyszülőket, hogy vissza tudjanak illeszkedni mielőbb a munka világába, és tudják a foglalkozásukat tovább folytatni.

A másik módosításunk az lesz, hogy a nagyszülők gyed melletti 4 órás munkavállalási lehetőségét biztosítsuk. A gyed extra révén a szülők munkát vállalhatnak, míg itt kikötés, hogy az otthon végzett munkán kívül semmilyen más munkát nem végezhetnek a nagyszülők.

A mai világban, azt gondoljuk, mind anyagilag, mind pedig az aktivitás szempontjából lehetőséget kell biztosítani a nagyszülőknek is, hogy ne csak kizárólagosan az unokára vigyázás lehessen a feladatuk, hanem ők is vállalhassanak legalább 4 órában munkát. Emellett nagyon fontosnak tartjuk az egyszülős családoknak a kiemelt támogatását ennek a konstrukciónak az esetében is, valamint hogy az özvegyi nyugdíjasokra is kiterjesztésre kerüljön ez a konkrét javaslat. Éppen ezért élni fogunk ezekkel a módosítójavaslat-lehetőségekkel, és arra kérjük az államtitkár asszonyt, a kormánypárti képviselőket és a bizottsági tagokat is, hogy támogassák majd ezeket a módosító javaslatokat, hiszen mi azt mondjuk, hogy ez egy jó intézkedés, ki kell bővíteni, és életszerűbbé kell tenni bizonyos pontokon ezt a lehetőséget. Azt pedig természetesen látni fogjuk, hogy egyáltalán hány család fog majd élni a jövőben ezzel a lehetőséggel, és amennyiben szükséges, hogy a források is kibővítésre kerüljenek, akkor mi ezt mindenféleképpen támogatni fogjuk a magunk részéről.

Szeretném azt kiemelni, hogy ennek a konstrukciónak az esetében helyesnek tartjuk azt, hogy közvetlenül a családok kapják meg ezt a támogatást. Emellett viszont még további intézkedésekre van szükség, hiszen még mindig kevés szó esik arról, hogy hogyan lehetne a válásokat megelőzni. Ennek a konstrukciónak az esetében és más támogatási formáknál is nagyon nagy problémát fog jelenteni az, amennyiben a szülők elválnak, problémát fog jelenteni az, ha a kívánt gyermekek nem tudnak megszületni, ezért további intézkedésekkel kell ezt ösztönözni. Így például az egyszülős családokat kiemelten kellene támogatni, és számos javaslatot nyújtottunk be, sajnos a kormány eddig még ezeket nem támogatta meg, most újra szeretném ezt kérni, így például az egyszülős családi pótléknak az emelését, illetve a nagycsaládos kedvezmények kiterjesztését az egyszülős és az egy gyermeket nevelő családokra is, természetesen emellett pedig ösztönözni, hogy ne csak egy gyermeket vállaljanak a szülők, hanem minél többet, ám szeretnénk, ha már az első gyermek meg tudna születni minél előbb.

Emellett a bölcsődei férőhelyek számának a bővítését is célul tűzte ki a kormányzat, ahogy látjuk, ám még mindig nem elegendő ez a bölcsődei férőhelyszám, ami így megvalósulhat. Nyilvánvalóan ahhoz is egyébként idő kell, és továbbra is azt mondjuk, hogy ingyenessé kell tenni teljes egészében a bölcsődei ellátást; sajnos ez sem valósult meg a mai napig.

Támogatni kellene intenzívebben a lombikprogramot is, hogy a kívánt gyermekek megszülethessenek, hiszen tízezreket érint ez a probléma. Segítséget kell nekik nyújtani, mind lelki támogatással, mind jogi, mind pedig anyagi segítségnyújtással. Emellett pedig egy érdemi bérlakásprogramnak a bevezetése szükséges lenne amellett, hogy egyébként a kormányzat elindított lakásprogramot, de ez egy viszonylag leszűkítő konstrukció. Mi szeretnénk, hogy sokkal több család támogatása megvalósulhasson egy érdemi bérlakásprogrammal, ami nem mellesleg számos munkahelyet is tudna teremteni.

Szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy például a babaváró támogatás esetében az, hogy segítsék a gyermekvállalást, egy kifejezetten támogatandó cél, ám számunkra teljesen érthetetlen, hogy miért a bankok zsebébe rakják a pénzt. Miért? Miért nem a családoknak adják oda közvetlenül, ahogy például ennek a támogatásnak az esetében, amiről most a konkrét törvényjavaslat szól? Meg lehetne tenni a babaváró program esetén is, hogy nem a bankokat tömik meg pénzzel, nem a bankok kapják meg ezeket a fajta kedvezményeket, hanem közvetlenül a családok. Tehát mi arra is azt javasoljuk, hogy közvetlenül a párokhoz, a családokhoz kerüljön ez a pénz, ne a bankokhoz, és egyébként abból a pénzből, ami nem kerül a bankok zsebébe, még több családot lehet támogatni.

Emellett pedig alapvetően lenne szükséges újragondolni azt a gazdaság- és társadalompolitikát, amit jelen pillanatban megvalósít a kormány. Hiszen látszik az, hogy bár történnek intézkedések a családok megsegítésére, mégis csökkent újfent a születéseknek a száma.

Tehát alapvetően szükséges lenne azt újragondolni, hogy vajon célra vezete az a fajta neoliberális politika, amit a kormányzat folytat, célravezetőe vajon a multinacionális cégeknek a folyamatos támogatása, ahelyett, hogy egyébként a hazai mikro, kis- és közepes vállalkozások részesülnének sokkal nagyobb támogatásban, és ezek a cégek tudnának helyben is sokkal több embert foglalkoztatni, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a fiatalok ne hagyják el Magyarországot, és érdemi perspektívát, munkahelyeket és tisztességes béreket lehessen számukra kínálni. Ehhez természetesen egy érdemi béremelésre is szükség lenne.

Az LMP azt mondja tehát, hogy gazdaságpolitikai fordulatra is szükség van, hiszen ezzel lehet olyan környezetet teremteni, amivel fenntarthatóbbá válhat a magyar gazdaság, és a versenyképességnek, a gazdaságnak az alapját nem képezhetik a tudatosan alacsonyan tartott bérek, hanem tisztességes béreket kell adni a magyar embereknek.

A születésszám további csökkenése mellett szomorú adat az is, hogy immár 610 ezer fiatal hagyta el Magyarországot és ment külföldre munkát vállalni, és ott is alapítanak családot. Mára minden hatodik anyaországi gyermek külföldön születik meg. Mi azt szeretnénk, hogy ezek a gyermekek és a jövőben megszületendő gyermekek itt, Magyarországon tudjanak megszületni. Rémisztő adat az, hogy amennyien már elmentek Magyarországról, legalább ennyien tervezik a következő években, hogy elhagyják az országot. Nagyon kérem itt is a kormányzatot és a kormánypárti képviselőket is, hogy tegyék meg azokat az intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ezt a fajta nemzettragédiát elkerüljük. Mi azt gondoljuk, hogy tragédia, ha a kívánt gyermekek nem itt helyben, Magyarországon születnek meg.

(11.40)

Éppen ezért szükség van ezeknek a támogatásoknak a kiterjesztésére. Kérjük azt, hogy fontolják meg és támogassák a módosító javaslatainkat, amiket benyújtunk ehhez a törvényjavaslathoz és az előbbiekben ismertettünk. Mi pedig arról tudjuk biztosítani önöket és leginkább a magyar családokat, hogy az LMP minden olyan intézkedést támogat és kezdeményez, amely érdemi segítséget nyújthat a magyar családoknak.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik és az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai