Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.00:38:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap, 138. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:06

Felszólalások:  <<  138  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A magáncsőd vagy családi csődvédelem intézménye mintegy 2009 óta képezi akár kampányviták tárgyát, akár jobbikos felvetések tárgyát. A KDNP a 2010-es kampány során már ígérgette azt, hogy valamilyen hasonló konstrukciót bevezet. A fő problémánk mégis az, hogy eltelt négy és fél év, és bár egyszer már eljutottak oda, hogy egy törvényjavaslatot összeácsoltak ebből az egészből, mégis bankszövetségi, devizás és egyéb ügyek mentén elálltak attól, hogy ezt a segítő formát bevezessék.

Négy és fél év elteltével végre az ígéretek szintjén és a sajtóban már megjelent, hogy valami hasonlót szeretne a kormányzat, ugyanakkor az elvesztegetett időt mi sem jelzi jobban, mint hogy évi 400 ezer ember vesz igénybe Európában hasonló segítő formát, tehát Magyarországon is igenis lenne ennek helye.

A fő kérdés az, hogy a KDNP által kitalált, kissé életszerűtlen, kirendelt csődbiztos intézményét mennyire gondolták önök komolyan, egy olyan csődbiztos intézményét, aki megmondja, hogy az idős családtag gyógykezelésére vagy a gyerek tanulására jut-e, költhet-e a család pénzt, vagy mozgathatja-e forrásait ez irányba.

A Jobbik ezzel szemben egy olyan ember­közelibb konstrukciót dolgozott ki, melynek értelmében egy jogvégzett, ingyenesen kirendelt családsegítő segítene közvetíteni a hitelező pénzintézet felé akár hosszabb futamidő, de alacsonyabb törlesztő­részlet elérése érdekében, emellett közvetítene a munkaerőpiac felé is. Tehát látható, hogy mi, jobbikosok nem szólnánk bele abba, hogy a család mire költhesse az utolsó fillérjeit is, a KDNP ötlete ezzel szemben a sajtójelentések szerint egy kicsit zordabbnak tűnik, és kicsit keményebbnek.

Adódik tehát a kérdés, hogy mikor lesz ebből végre törvényjavaslat, és mi lesz azzal a több mint 130 ezer emberrel, akinek 90 napon túli, tehát már régen lejárt tartozása, úgynevezett bedőlt hitele van, hiszen a kormányzat már most a korlátozó intézkedéseit hangsúlyozza, és erős a félelem, erős a gyanú, hogy a legnehezebb sorban lévők, a leginkább elesettek megint csak nem számíthatnak segítségre. Ezek kapcsán várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  138  >>    Ülésnap adatai