Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.06:38:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2016.05.30.), 249. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A mondandómat részben felülírta az a hazugságáradat, amit főleg Hollik Istvántól el kellett hallgatnunk itt, az Országgyűlés ülésén. Ott kezdeném, hogy ha már Kókát említette, akkor ki adott neki diplomata-útlevelet, hogy üzletemberként utazhasson a kormányzati delegációval? Önök. Kik tüntették ki Medgyessyt? Önök. És kik üzletelnek azokkal az emberekkel, akiket elsorolt? Javarészt önök. És önök azok, akik azoknak a cégeknek, amelyeket önök átláthatatlannak minősítenek, és felrakták ezeket a listákat az internetre, ugyanúgy állami pénzeket, közpénzeket, uniós pályázati pénzeket adnak.

(18.30)

Ez történt. Szilágyi György képviselőtársam majd részletesen is el fogja mondani. Hétről hétre egyébként itt az önök fejére olvassa, hogy melyek azok a cégek, amelyeket önök raktak fel az internetre, hogy átláthatatlan hátterűek, és utána önök adnak nekik állami pénzeket.

Arról nem is beszélve, hogy államtitkár asszony itt elmondta, hogy az Állami Számvevőszék milyen szabálytalanságokat derített fel a Jobbik gazdálkodásában. Azt elfelejtette elmondani, hogy ez melyik évekre vonatkozott ‑ a 2006-2007‑es év ‑, és hogy milyen óriási szabálytalanságok voltak. Egyébként a Jobbik semmilyen állami pénzben azokban az években nem részesült. Ezek olyan szabálytalanságok voltak, mint hogy például valaki egy két-háromezer forintos adománycsekkre nem megfelelő módon írta rá a nevét, nem olvasható módon, és ezeket a pénzeket duplán vissza kellett fizetni az állam részére. Ilyen komoly szabálytalanságok voltak. Mi meg ezermilliárd forintok ellopását olvassuk az önök fejére. Azt kell mondjam, hogy a nagyságrendet a szavazópolgárok is el tudják dönteni.

Azt is el kell mondjam, hogy egy újdonság volt számomra, hogy a Kovács Béla-ügy most már offshore ügy is. Erről én nem tudtam, és önök kérik számon azt, hogy milyen információink vannak az ügyben. Semmilyen információnk nincs. Talán Németh Szilárd, mint a Nemzetbiztonsági bizottság tagja, tudna részletesebb információkat adni, de nekünk semmilyen információnk nincs, hogy mivel vádolják. Illetve maximum arról, hogy mivel vádolják Kovács Bélát, de hogy ezen túl milyen részletes információk vannak, arról sem mi nem tudhatunk, sem a közvélemény nem tudhat. Így nagyon nehéz ezek ellen védekezni is.

Egyébként önök többször felhozták, hogy milyen hatalmas pénzekkel támogatta a Jobbikot Kovács Béla. Tudják, nagyságrendileg mekkora pénzzel támogatta? Amennyit egy állami cégvezető az önök által megemelt fizetésként hazavihet havonta. Ha ezek óriási pénzek, akkor önök nagyon jól megfizetik az állami cégvezetőiket.

Aztán ugyanúgy várjuk a bizonyítékokat azokban az ügyekben is, amiket itt elmondtak. Itt persze lehet az offshore ügyekről úgy beszélni, hogy Vona Gábor egyik ismerőse ismer egy olyan embert, aki hallott már olyanról, aki offshore-ozott. És egyébként ott se közpénzekről beszélünk. Tehát azért a bíróság előtt kell felelni ezekért a kijelentésekért. Egyébként mai közleményként ki is ment, hogy Bánki Eriknek is, mert olyanokat állított, amelyek túlmennek azokon a határokon, amelyeket bíróság előtt ő meg tudna védeni.

És egyébként azt láthattuk, hogy akár Halász Jánosra is utalhatnék, aki szintén ezeket az ügyeket próbálta felemlegetni. Ő bátor Sir Robinhoz képest ugyanúgy elszaladt a sajtótájékoztatóról, amikor Forrai Richárd elment erre a sajtótájékoztatóra, és szeretett volna szembenézni Halász Jánossal. Ő elszaladt egyébként ugyanúgy, ahogy ön is elszaladt, csak akkor éppen Juhász képviselő úr elől. (Hollik István: Nem szaladtam el! Nézd meg! Ott álltam!) A hírekben legalábbis és a videón így jött le, hogy elszaladt. El lehet szaladni, semmi gond nincsen ezzel, csak akkor ki kell állni a választópolgárok felé, és el kell mondani, hogy mit és miért állítanak. Ezt önök nagyon nehezen tudták eddig megvédeni.

Úgyhogy én azt látom, hogy saját magukat nem tudják tisztára mosni, mert ez lehetetlen lenne. Amit lehet csinálni, megpróbálnak másokat besározni. Az MSZP-vel elég könnyű dolguk van, mert 2010 előtt azért az MSZP is számtalan ügyletben érintett volt, de ez önöket ne menti fel, hogy tovább folytassák ezeket a gyakorlatokat. Az, hogy az MSZP-ben ezt csinálták, az állampolgárok, a szavazópolgárok nem azt várnák el, hogy önök ugyanúgy folytassák ezeket a piszkos játékokat, ahogy azt elkezdte az MSZP, és ahogy egyébként ’90 óta Magyarországon zajlanak az események.

Többször idézték a Tax Justice Network egyébként brit kutatócéget, amely óvatos becslések szerint 250 milliárd dollárra teszi ‑ és ezek a becslések néhány évvel ezelőtt készültek ‑ azt az összeget, amit offshore irányba kiloptak ’90 után hazánkból. Ez valószínűleg egyébként sokkal több. Azt szeretnénk tudni, kik lopták el ezt a pénzt. Ez a magyar államadósság két és fél-háromszorosa. Óvatos becslések alapján. Mi ezt szeretnénk tudni. Fideszesek vagy MSZP-sek, vagy teljesen mindegy, mely párthoz tartozók, vagy SZDSZ‑esek, szeretnék az emberek tudni, kik lopták el ezt az iszonyatos mennyiségű pénzt Magyarországról. A többi mind csak porhintés, hogy igen, az MSZP, vagy igen, a Fidesz lopott többet, vagy hogy ebből a 250-300 milliárd dollárból ki mekkora arányban vette ki a részét, ami a lopást illeti. Azt kell mondjam, hogy ez az embereket csak annyiban érinti, hogy az elszámoltatást milyen módon kellene végrehajtani.

Aztán nem beszéltek arról sem, hogy azért elég furcsa ország, ahol a NAV elnökét tiltják ki az Amerikai Egyesült Államokból hasonló ügyek miatt, illetve hogy pontosan milyen ügyek miatt, azt még önök nem tárták a nyilvánosság elé, de amennyit lehetett tudni, azok egyáltalán nem voltak kielégítőek.

Az is átfutott a gondolataimban, miközben, mondjuk, Hollik Istvánt és képviselőtársait hallgattam, hogy ha önök vagy a jelenlévők javarésze nem érintett ezekben az ügyletekben ‑ most legyek nagyon optimista ‑, akkor viszont milyen lelkivilággal tudják elleplezni azt, vagy azokat védeni, akik ezt megteszik.

Mert nekem ne mondja senki, hogy például a letelepedésiállamkötvény-bizniszben, mondjuk, önnek, Hollik képviselőtársam, nem tűnik fel, hogy mi zajlik ebben az országban, hogy ezt a körülbelül 100 milliárd forintos jutalékot, amit kifizetnek ezeknek az offshore hátterű cégeknek, egy monopolpiacon más módon, mondjuk, a külképviseletek is meg tudnák tenni ezt a munkát. És azt se tudjuk, hogy mekkora ez a jutalék, mert önök azt mondják, hogy nem közpénzről van szó, miközben eladnak egy állami monopóliumot, a letelepedés jogát. Ez olyan, mint egy koncesszió. Ezt eladják, és az ebből befolyó pénz igenis, hogy közpénznek minősül.

És a bevétel, az tudja, hogy micsoda? Az, amit majd vissza kell fizetni. Ez nem egy olyan bevétel, hogy ezt elköltheti a magyar állam. És erre kamatot kell fizetni. Illetve, ahogy az elhangzott, ez akciós, és a 300 ezer euró helyett 271 ezer euró az, ami majd befolyik, és ennek a különbözetét, nem elég a jutalék, azt is ott hagyják ezeknél a cégeknél. Amikor vizsgálóbizottságot szerettünk volna erre felállítani, akkor ezt elutasították mindenféle mondvacsinált indokokkal.

Úgyhogy például ezeket az ügyeket kellene tisztázni, és nem hat év kormányzás után az ellenzékre mutogatni vagy a Jobbikra mutogatni. Illetve megtehetik, csak teljes mértékben hiteltelenek lesznek. Olvassák el, hogy a hasonló közleményeik után milyen kommentek érkeznek az internetes portálokon. Akár a legnagyobb internetes portálokon, amelyekhez semmi köze nincs a Jobbiknak. És egyébként olyan kommentelők írják be, akik szintén leírják azt, hogy nem Jobbik-szimpatizánsok, nem Jobbik-támogatók, de amit a kormány csinál, az tarthatatlan. Azt hiszem, hogy 2018-ban meg fogják látni, hogy milyen eredményre vezet ez a politika. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai