Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.00:12:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 271. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:15


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Répássy Képviselő Úr! Akkor hadd kezdjem ott, ahol ön befejezte. Többször végigjátszottuk már ezt a vitát vagy ennek a különböző aspektusait. Most itt egy-két új elem bejött, amikre nyilván reagálni kell.

Engedje meg, hogy azt ismét leszögezzem, az a javaslat, amivel ön valahol hitelesíteni próbálja a saját álláspontját vagy hitelteleníteni a mi álláspontunkat, egy más környezetben született, és kicsit más is volt a lényege, amit Gyöngyösi képviselőtársam annak idején benyújtott. Azóta azért a mi álláspontunk is formálódott. De azt le kell szögezni, hogy amikor mi ezt a javaslatot elővettük, az akkor történt, amikor éppen téma volt az, hogy az Együttet, illetve Bajnai Gordon volt miniszterelnök alapítványát hogyan pénzelték, konkrétan Amerikából, egy Hillary Clintonhoz kötődő szervezeten keresztül, ami igen, egy durva, nyílt és egyértelmű külföldi beavatkozás volt a magyar politikai életbe.

Ha ezzel önöknek csak ez lett volna a baja, hogy ez a javaslat minősíteni szeretett volna, de egyébként pedig egyetértettek vele már akkor is, akkor nyugodtan lehetett volna támogatni, Répássy képviselő úr. Önök nem azért nem támogatták, hanem önök akkor erről a kérdésünkről egészen mást gondoltak. Tehát ebben az ügyben nem a mi hitelességünket vagy a következetességünket kell kikezdeni, azt hiszem, hanem sokkal inkább az önökét.

Nagyon sok mindenről lehetett volna beszélni, és akkor néhány szót még erről is ejtsünk, hogy mire lett volna alkalmas ez a javaslat; mire lett volna alkalmas az a lehetőség, hogy a civil szervezetek ügyét áttekintsük, a civil szervezetek kapcsán fontos módosító rendelkezéseket hozzunk vagy törvénymódosítást hajtsunk végre, amit önök nem csináltak meg.

Sokadik alkalommal nyúlnak most már hozzá a civiltörvényhez. 2012 végén fogadtuk el az újat, ha jól emlékszem. Eltelt néhány év azóta. Ha önöknek valóban fontos lenne a civil szervezetek véleménye meg a jó működése és nem csak a CÖF-öt tömnék tele százmilliókkal, hogy a Jobbikot meg az ellenzéket lejárassák, akkor meghallhatták volna a civilek hangját azzal kapcsolatban, hogy egy civiltörvény átfogó módosítása kapcsán mire lett volna szükség. Ennek egy eleme lehetett volna egyébként az átláthatóság erősítése, sőt ez egy fontos eleme kell hogy legyen, de egyébként nemcsak a külföldről történő finanszírozás, hanem a belföldről történő finanszírozás esetében is.

(19.00)

Önöket azonban nem ez érdekelte, önöket az olcsó politikai haszonszerzés, a riogatás, az ellenségképnek a fenntartása érdekli, mert ebből a meg­félemlítettségérzésből próbálnak maguknak politikai tőkét kovácsolni, az, hogy gyakorlatilag most már hónapok óta ‑ hónapok? ‑, inkább már annál is hosszabb ideje egy háborús helyzet van Magyarországon, és önöknek arra van szükségük, hogy ezt a háborús helyzetet fenn lehessen tartani, ehhez pedig ellenségképre van szükség; ezek most éppen a civilek, akiket külföldről finanszíroznak, mindegy, hogy milyen módon, meg mindegy, hogy milyen cél érdekében.

Egyébként pedig mérhetetlen nagy felelőtlensége önöknek az, hogy magát a „civil” szót is lejáratták, sokak szemében, kevésbé tájékozott állampolgártársainknak a szemében a „civil” jelző most már egyet jelent valami gonosz, külföldi, hazaáruló, nem tudom milyen szervezkedéssel, miközben a Magyarországon működő közel 60 ezer civil szervezetnek a döntő többsége nem ilyen munkát végez, sőt egyáltalán semmilyen politikai munkát nem végez, hanem mondjuk, hagyományokat őriz, hajléktalanokat segít, citerazenekart működtet, motorosklubokba jár, meg (Schmuck Erzsébet: Védi a környezetet!) környezetvédelemmel foglalkozik, meg szociális ellátással ‑ és hadd ne soroljam!

Én pontosan látom, hogy milyenek a visszajelzések, hogy dühös fideszesek miket kommentálnak a Facebookon, mindenhol. A civilek, a civil szervezetek sokak számára, nagyon sokak számára az önök gátlástalan kormányzati propagandájának köszönhetően ellenségként tűnnek fel, és nem arról beszélünk, és nem azzal foglalkozunk itt a parlamentben sem, hogy hogyan segítsük a magyarországi civil szférának a működését például azzal, hogy normálisabb, civilbarátabb jogszabályi környezetet alkotunk, hogy nem hagyjuk, hogy a bíróságok a törvényben meghatározott időpontokat vagy határidőket nem tartva lehetetlenítsék el a civil szervezetek működését, vagy például nem kéne a civilektől elszedni sok milliárd forintot, amit adó 1 százalékának felajánlása kapcsán megkaptak, meg úgy általában nem feleannyi pénzt kellene adni a civil szférának, kedves képviselőtársaim, mint amennyit a baloldali kormányok adtak annak idején. Ez egy jobboldali, konzervatív, polgári kormánynak a szégyene, azt gondolom. Tehát ezekkel a kérdésekkel lehetett volna foglalkozni.

Önök egy kérdést ragadtak ki, ami önmagában lehet fontos, de ezt is álságos módon kezelik, ez pedig az átláthatóságnak az ügye. A mi legfőbb kritikánk a javaslat kapcsán az volt, hogy ez az átláthatóság azokra a szervezetekre, amelyek szintén politikát befolyásolnak… ‑ mert ugye, vannak azért ilyen civil szervezetek is, és most nem csak a CÖF-ön akarok megint lovagolni, de azok a szervezetek, amelyek Magyarországon úgy működnek, hogy közvetlenül a politikával foglalkoznak, közéleti kérdésekben megnyilvánulnak, én úgy gondolom, az sem mindegy, hogy őket kik és milyen alapon finanszírozzák. Homályos háttérrel, nem föltétlenül jó szándékkal nemcsak külföldről lehet egy szervezetet finanszírozni vagy őket valamilyen cél érdekében felhasználni, hanem ezt belföldről is meg lehet tenni, meg is teszik nagyon sokan. Önöket ez nem érdekelte, hanem azt mondták, hogy ezzel a kérdéssel azért nem kell foglalkozni, mert ez megoldott, mert ez átlátható, itt most csak a külföldi finanszírozásnak az ügyét kell megvizsgálni.

Azt, hogy ez a kérdés mennyire megoldott, és hogy mennyire nem átlátható, azt önök is pontosan tudják, mennyire jól látszik ez az MVM Zrt. 508 millió forintos CÖF-ös támogatásából. A következőről van szó, ma már volt a Házban szó erről a kérdésről: az MVM Zrt. 508 millió forintot adott 2016 decemberében a Csizmadia László vezette Civil Összefogás Fórum nevű kamu civil szervezetnek, pontosan akkor, adták ezt a pénzt, amikor a Civil Összefogás Fórum ‑ a mai napig nem tudni, hogy milyen pénzből egyébként ‑ teleplakátolta az országot Vona Gáborral, Gyurcsány Ferenccel meg egy bohóccal.

Ezt a pénzt álláspontunk szerint vagy ennek a plakátkampánynak az összegét álláspontunk szerint ‑ és a titkolózás is ezt erősíti ‑ közpénzből, az MVM-nek a pénzéből valósították meg. Ezek után az MVM nekiáll titkolózni, és arról beszél, hogy az infotörvény rá nem vonatkozik, mert saját bevételből termelte meg a támogatási összeget. Ez az eset mutatja meg a legjobban, Répássy képviselő úr, hogy mennyire nincsen rendben, mennyire nem átlátható Magyarországon egy olyan szervezetnek a finanszírozása, amely politikával foglalkozik, amely a politikai életet befolyásolni kívánja. Önök ezzel az üggyel természetesen továbbra sem hajlandóak foglalkozni.

Ez az egyik leglényegesebb pont, ami miatt egyébként mi tartózkodni fogunk ennek a javaslatnak a tárgyalása kapcsán. A másik meg, hogy egyébként benne hagynak olyan kiskapukat, amiket be kellett volna zárni. Annak nagyon örülök, és mi magunk is javasoltuk, és felhívtuk a figyelmet, hogy életveszély a nemzetiségi szervezeteket ebben benne hagyni, mert ez egy rossz precedens lehet a határon túli magyar szervezetekkel való fellépés mellett vagy annak kapcsán ‑ ez meg is történt. Ez a fajta felelőtlenség már látszik, látszik a Felvidéken, és látszik Romániában is, ahol, mindkét helyen hasonló törvényt kívánnak beterjeszteni, amit majd az ottani magyar szervezetek ellen használhatnak föl, de önöknek ez az ár sem volt drága egy jó kis hazai hangulatkeltés érdekében. De legalább eljutottunk odáig, hogy ezt megfontolták, és ezt kivették belőle, ezt üdvözöljük, mint ahogy a nyilvántartásnak a három évről egy évre való csökkentését is.

Két nagyon lényeges pont azonban benne maradt, amelyeket hogyha önök hajlandóak még holnapig végiggondolni, akkor mi is végig tudjuk gondolni a jelenleg meglévő tartózkodó álláspontunkat. Az egyik a sport- és egyházi szervezetek kivételként való kezelése. Én úgy gondolom, hogy ezek mögé bújva is lehet Magyarországot támadó, a magyar politikát befolyásolni akaró tevékenységet folytatni Magyarországon, nem nagyon látjuk az okát, csak sejteni lehet, hogy miért szeretnék ezeket a jellegű szervezeteket ebből kihagyni. A másik pedig, amit imént mondtam, a belföldi finanszírozásnak a kérdése.

Most arról már nem is beszélek, hogy a javaslat önmagában egy csomó kiskaput hagy. Ha Soros György ‑ mert akkor beszéljünk Soros Györgyről, mert önöknek ez a mániája, hogy akkor egyszerűbb legyen, ha Soros György ‑ Magyarországon létrehoz egy alapítványt, és azon keresztül kezdi majd a politikát befolyásolni, akkor arra ez a törvény nem vonatkozik. Vagy ha Soros György egy strómanszervezetnek odaad, mondjuk, nem tudom, 1 milliárd dollárt vagy x milliárd forintot, és az a szervezet azt szétosztja Magyarországon, akkor az innen megkapott forrásokat sem kell a további szervezeteknek feltüntetniük. Úgy gondolom tehát, hogy szakmailag sem teljesen korrekt ez a javaslat, legalábbis azt nem szolgálja, amit önök ez ügyben szerettek volna.

Úgy gondoljuk tehát, hogy ez egy egyértelműen (Az elnök csenget.) politikailag motivált, nem a valós problémákra reagáló, a kérdést pedig nem teljességében kezelő javaslat, ezért tartózkodunk (Az elnök csenget.), de kérem a két módosító javaslatom meggondolását. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai