Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.15:54:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap, 146. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:09

Felszólalások:  <<  146  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A második világháború után lebontott turulszobor helyén emelt, Mattl Péter által tervezett vereckei honfoglalási emlékmű felavatására a Magyarok Világszövetségének 1995-ös alapkőletételét követően, sokévnyi államközi huzavona után, 2008. június 21-én került sor, 2009 márciusában azonban ismeretlen tettesek már meg is rongálták azt. A szélsőségesen magyarellenes Svoboda-párt által szervezett támadások ezt követően szinte havi rendszerességgel folytatódtak, az építmény állaga ezt követően annyira leromlott, hogy szükség volt a felújításra, így 2012 októberében Kövér házelnök úr újraavatta azt. A támadások azonban ezt követően sem maradtak abba. Legutóbb néhány hete gyalázták meg, vélhetően ez alkalommal is a Svoboda aktivistái az emlékművet.

A magyar kormány részéről megfontolandónak tartanánk, hogy a nemzeti identitásunk szempontjából kiemelkedően fontos alkotás megfelelő ukrán állami védelemben is részesüljön. Erre egyébként a két ország között érvényben lévő szerződések is lehetőséget adnak. Az ukrán-magyar alapszerződés becikkelyezéseként született 1995. évi XLV. törvény 15. cikke ugyanis kimondja, hogy a felek mindegyike a kölcsönösség alapján elősegíti a másik fél kulturális és művészeti eredményének megismerését és megőrzését, beleértve a történelmi és kulturális emlékek védelmét is, vagyis az ukrán államnak e szerződés alapján kötelessége lenne megvédelmezni az emlékművet. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség által javasolt kamerás védelem is előrelépés lenne már, de semmiképpen sem elegendő, hisz a rongálást nem akadályozza, és a tettesek kézre kerítését sem segíti feltétlenül, tehát ennél sokkal komolyabb védelemre lenne szükség.

Van egy szomorú aktualitása is az ügynek: a Svoboda egyik képviselője nemrégiben a Lemberg megyei tanácsban az emlékmű elbontását javasolta, az alkotásnak tehát már nemcsak az épsége, hanem a puszta léte is veszélyben van. A Jobbik szerint a témát a következő ukrán-magyar kisebbségi vegyes bizottság ülésének is napirendjére kellene venni. Mindezek alapján kérdezem az államtitkár urat, milyen konkrét lépéseket tett vagy kíván tenni a jövőben a kormány annak érdekében, hogy a vereckei emlékmű kiemelt és fokozott védelmet kapjon az ukrán állam részéről.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Felszólalások:  <<  146  >>    Ülésnap adatai