Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.22:33:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:09


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül izgalmas volt hallgatni a miniszterelnököt, amikor szabad és európai társadalomról beszélt, pont akkor, amikor az elmúlt hetekben, illetve ezen a héten is szavazni fog az Országgyűlés olyan törvényjavaslatokról, amelyek egyértelműen az oktatás szabadsága ellen szólnak, egyértelműen magyarországi civil szervezetek megbélyegzéséről és működésük korlátozásáról szólnak, és olyan költségvetést fog elfogadni ezen a héten a parlament, amely igazságtalan és a korrupció költségvetése.

(10.40)

A nemzeti konzultáció kérdéseiről maga Gulyás Gergely mondta el a véleményét a napokban egy interjúban, hogy tulajdonképpen nem lehet ezt egy reprezentatív közvélemény-kutatásnak venni, hiszen olyan egyértelműek voltak a kérdések, amikre csak egyértelmű válaszokat lehetett adni, hogy ez valójában inkább egy kormánypolitika melletti kiállás, mint valós nemzeti konzultáció lenne. De érdemes lenne majd az álláspontokat egyeztetni. És egyetértek vele, hiszen kérdés, hogy a magyar választópolgárok, a magyar emberek valóban ezeket a kérdéseket tartják-e a legfontosabbnak az életükben.

Miért nem szólt ez a nemzeti konzultáció az oktatás rendszeréről, az oktatás igazságtalanságáról? Miért nem szólt ez a nemzeti konzultáció az egészségügyről, az egészségügy tarthatatlan állapotáról? Miért nem szólt ez a nemzeti konzultáció arról, hogyan lehet azt a több százezer magyar fiatalt visszahozni, visszacsábítani Magyarországra, akik elhagyták ezt az országot a jobb megélhetés érdekében? Láthattuk, hallhattuk, hogy milyen óriási nagy sikert tudott elérni az önök programja az ő visszacsábításukra. És miért nem szólt ez a nemzeti konzultáció a stadionokról és leginkább abból a szempontból, hogy mennyit költünk az adófizetők pénzéből erre? ‑ miközben a magyar válogatott világbajnoki selejtezőn nyújtott teljesítményét mindenki láthatta, ami sajnos az önök sportpolitikájának is a kudarca. (Derültség a kormánypárti padsorokban.)

És beszéljünk egy kicsit ennek a konzultációnak a valós kérdéseiről! Meg akarják védeni a rezsicsökkentést, miközben ma a nemzetközi piac azt mutatja, hogy csökkenteni kellene az energiaköltségeket. Miközben más országok csökkentik a lakossági energiaárakat, Magyarországon ez változatlan. Beszélhetünk a devizahitelesek megmentéséről, amit miniszterelnök úr említett, de mi van azokkal a családokkal, családok tízezreivel, akik a forintosított hitelüket sem tudják fizetni, és éppen kilakoltatják őket, éppen elárverezik a házukat. És beszélhetnénk a multi­ellenes adókról is. Érdekes módon azt nem említette miniszterelnök úr, hogy a multik, az 500 millió forint feletti árbevételű cégek nyereségadóját 10 százalékkal csökkentették, miközben a magyar kis- és középvállalkozások alig tudják kitermelni a megemelt minimálbér költségeit.

És beszélhetnénk arról is, amit oly hosszan emelt ki és indokolt, a kerítés és a védelem kérdéséről. De akkor megkérdezem, hogy hogyan fordulhat az elő, hogy miközben az önök háttéremberei, gazdasági emberei százmilliárdokat keresnek… ‑ és letelepedési kötvénnyel közel 20 ezer embernek adtak letelepedési vagy tartózkodási engedélyt Magyarországon olyan országokból, amelyekből érkező emberek miatt építik a kerítést, és akiket meg akarnak állítani. A fizető migráns, a gazdag migráns jó önöknek, jó az országnak, ön mondta, jó az önök háttérembereinek, miközben pedig kerítéssel védik a határokat.

És akkor érdemes kitérni arra is, amit a felszólalása végén mondott, ez az úgynevezett termelési értekezlet, én így szoktam hívni, hiszen elmondja a számokat, de a mögötte lévő valóságról nagyon kevés szó esik. Hiszen minden elemző, mindenki tudja és mondja, hogy a magyar gazdaság fejlődése az európai uniós támogatásokon alapszik. A magyar beruházások szinte teljes mértékben európai uniós támogatásokból valósulnak meg. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ezért számomra érthetetlen az „Állítsuk meg Brüsszelt!” című jelszó, hiszen Brüsszel még áll, viszont az európai uniós támogatások jól jönnek, ami valóban a magyar gazdasági növekedés alapját adja. (Az elnök csenget.)

Hogy mi van a számok mögött? Mi van a jövedelemelosztással, hogy mennyire igazságos a költségvetésben például a közös torta elosztása, hogy hogyan lehet az, hogy a nagymértékű adócsökkentés hasznait a gazdagok élvezik, míg a kiskeresetűek nem? Hogy lehet az, hogy eltörölték a minimálbér adómentességét, növelték az áfa mértékét, és Európában az egyik legmagasabb a kiskeresetűek adóterhe? Hogy lehet az, hogy az elmúlt hét évben az összadó mértéke növekedett? Miközben önök az adócsökkentés kormányának hívják magukat, aközben az adóterhek növekedtek az elmúlt években. (Balla György: Nem igaz.)

Miért van az, hogy a magyar állam fenntartása (Az elnök csenget.), a magyar állam működtetése lényegesen drágább, mint előtte volt? Hallhattunk itt mindenféle apparátusi csökkentésről, reformról, ehhez képest az állam működése többe kerül. És hogy lehet az, hogy miközben százmilliárdok jutnak a látványsportokra, miközben a taopénzeken keresztül finanszíroznak különböző sportágakat, addig mindenféle kiskirályok uralnak különböző focicsapatokat, az eredmény pedig látható, egy megalázó vereség Andorrában. (Bangóné Borbély Ildikó: Andorra meseország.)

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ritkán szoktam ilyet tenni, de köszönetet szeretnék mondani Kövér Lászlónak és Semjén Zsoltnak, hiszen ők emlékeztetnek Szent László tetteire, ebben az évben Szent László-emlékévet kezdeményeztek. Viszont Szent Lászlónak mik voltak a legfontosabb rendelkezései, mi volt a legfontosabb üzenete? Az egyik az, hogy talán ő mondta ki először, hogy tegyünk igazságot, a tolvajokat meg kell büntetni. (Taps az MSZP soraiban. ‑ Közbeszólások ugyanott: Éljen!) Annak idején a lopásért levágták a tolvajok kezét. 1077-ben, aki lopott, annak levágták a kezét. (Németh Szilárd István: Neked már lábad sem lenne.)

2010-ben Pokorni Zoltán, az önök alelnöke ugyanezt ígérte a tolvajoknak. Ehhez képest Pokorni Zoltánt már lecserélték, jött helyette Németh Szilárd, mindannyiunk örömére, és az elmúlt hét évben az önök oligarchái folyamatosan rabolják szét Magyarországot. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Sukoró! Négyes metró!) Ha eljátszunk a gondolattal, hogy mi lenne, ha érvényben lennének ezek a törvények, akkor hol lenne felcsúti Mészáros „nemstróman” Lőrinc? (Moraj a kormánypárti padsorokban. ‑ Az elnök csenget.) Hol lennének a Habonyok, Rogánok, Tiborczok? Hol lennének?!

És volt még egy másik fontos politikája Szent Lászlónak: ő mindig érezte és tudta, hogy a szövetségeseket Nyugaton kell keresni, nem Keleten. Ezzel szemben azt láthatjuk, hogy orosz mintára korlátozzák a magyarországi civil szervezetek működését. Azt láthatjuk, hogy ezzel a hatalmas nagy nemzeti konzultációval a magyar emberek adatai átkerülhettek az orosz titkosszolgálatokhoz, mert egy olyan cég kapta meg, amelyik kapcsolatban áll velük. És azt láthatjuk, hogy orosz atomerőműben fogják elégetni a magyar emberek pénzét. Kíváncsi lennék, ha Szent László ma uralkodna, ehhez mit szólna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Igazságosabb Magyarországra van szükség és olyan Magyarországra, amely az Európai Unióban az első körbe tartozik, nem a perifériára. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai