Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.00:39:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap, 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Jánosi György (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás gyermek-, ifjúsági és sport miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:13

Felszólalások:  <<  42  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁNOSI GYÖRGY gyermek-, ifjúsági és sportminiszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ott, ahol általános az értékválság, ahol korábban stabilnak hitt értékrendszerek omlanak össze, és nem alakul még ki a mindennapi életet vezérelni képes új értékek világa, ott sajnos a szaporodó konfliktusok kezelésére gyakran születnek torz, deviáns, erőszakos megoldások.

Ez általános szociológiai igazság. Mindebből következik valamennyiünk közös felelőssége, hogy erősödjék meg a magyar társadalomban egy olyan értékrend, amely védelmet nyújt a gyermekek számára, a családok számára, amely valódi vezérlő elvként segíthet a mindennapi élet eligazodási pontjaiban.

Természetesen vannak rövid távú feladataink is. Például az, hogy időben felébresszük, életben tartsuk a társadalom természetes önvédelmi reflexét. Ezért fontosak a civil szervezetek, amelyek a nyár folyamán haladéktalanul kampányt kezdtek a gyermekek védelme érdekében, a családon belüli erőszak ellen. Ezt a kampányt a minisztériumunk elsőként támogatta, szakmailag, politikailag és anyagi lehetőségeihez mérten pénzügyileg is. Ezt szeretnénk folytatni, szeretnénk együttműködni e civil szervezetekkel.

Igaza van azonban képviselő úrnak, az erőszak a média által közvetítetten is része ma már családi életünknek. Ezért másodszor a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium az ősz folyamán konferenciát kezdeményezett újságírók, vezető televíziós szakemberek részvételével, melynek kérdése az volt, hogyan tudjuk visszaszorítani az agressziót, az erőszakot a média világában. E konferencia nyomán átfogó megállapodás született a vezető televíziók képviselőivel, amelyben közösen vállaltuk a felelősséget e területen, az agressziómentesség területén a televíziózásban. Most alakulnak meg azok a klubok, azok a gyermekmosoly klubok országszerte, amelyek kontroll alatt tartják majd a televíziókat, figyelik e megállapodás betartását, és lehetőség szerint kiterjesztik a helyi televíziók világára is.

Természetesen új, értékeket közvetítő médiatartalmak kidolgozását és megjelenítését is fontosnak tartjuk. Ezért a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával azt tervezzük, hogy a következő évben 100 milliós nagyságrendben szeretnénk támogatni valódi értékeket közvetítő gyermek-, ifjúsági műsorok létrejöttét a televíziók világában, mert mindezek hiányoznak mai televíziós életünkből. (Folyamatos zaj.)

Azt is szeretném elmondani képviselő úrnak, hogy a következő évben szeretnénk egy új kistérségi ifjúságsegítő hálózatot kiépíteni, legalábbis e folyamatot megkezdeni. Ez a gyermek- és ifjúsági jogok érvényesülését segítő monitoringrendszerként is működne, és képes lenne együttműködni a gyermek- és ifjúságvédelem intézményrendszerével, azaz ezen a területen az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériummal tudunk együttműködni a gyermeki jogok védelme érdekében.

Szeretném azt is elmondani képviselő úrnak, a következő évben átfogó kampányt szeretnénk indítani az Oktatási Minisztériummal az iskolai rendszerben a gyűlölet, az erőszak, az agresszió ellen. Szeretnénk kiegészíteni ezzel a drogellenes kampányt, mert minden ellenkező híreszteléssel szemben mi az iskolát a prevenció, a drogellenes kampány színterévé szeretnénk tenni, és ezt szeretnénk kiegészíteni a gyűlöletellenes kampánnyal is. Ebben a szülői társadalomra, a pedagógustársadalomra egyaránt számítunk, mint ahogy e törekvésekben számítunk az önök támogatására is.

Kérem ezért, képviselő úr, fogadja el válaszomat. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Felszólalások:  <<  42  >>    Ülésnap adatai