Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.11:25:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 10. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Nemrég a kormány egy nyilvános ülést tartott, amit a televízió élőben közvetített. Különböző elemzők szerint ezzel a kormány egy teljesen új televíziós műfajt teremtett meg, bár ők arra is fölhívták a figyelmet, hogy ezen az ülésen érdemi munkavégzés helyett inkább csak kampányolás folyt.

Különböző élelmes újságírók azonban azt is tudni vélik, hogy a kirakatkormány kirakatülése után egy nem nyilvános, zárt ülés is volt, ahol már a bankárkormány bankárülése kezdődött meg. (Egy hang az MSZP padsoraiból: Jaj! – Göndör István: Arcátlanság!) Ezen az ülésen újságírók azt mondják, hogy egy eddig még nyilvánosságra nem hozott titkos tanulmányt is megtárgyalt a kormány, ami arról szól, hogy valójában hogyan fogja érinteni a magyar társadalmat az európai uniós csatlakozás.

Ennek a tanulmánynak - mint ahogy az újságírók mondják - van egy mezőgazdaságot érintő része is, miszerint különösképpen a sertés-, a baromfi- és a szarvasmarha-ágazatok lesznek az Európai Unióhoz való csatlakozásunk legfőbb vesztesei. Állítólag ezeknek az ágazatoknak a vesztesége 10-20, sőt akár 30 százalékos is lehet, több ezer munkahely megszűnhet, illetve több ezer gazdaság mehet tönkre, és ugyanennyi emberi élet, család juthat a csőd szélére.

A gondokat növeli, hogy az elmúlt időszakban pont ezek voltak azok az ágazatok, amelyek eddig is a legtöbbet szenvedtek, és talán ezen ágazatok súlyos helyzete miatt vonultak a gazdák leginkább az elmúlt időszakban az utakra azért, hogy kikényszerítsék a kormány érdemi intézkedéseit.

Az a megállapodás, amelyik viszont megköttetett, a gazdák szerint most nincs betartva, mert pont ezekben az ágazatokban még mindig alacsonyak a felvásárlási árak, szemben azzal, amit a megállapodás tartalmazott. Bár a megállapodás utalt arra, hogy a kormány érdemi intézkedéseket fog tenni az import visszaszorítása érdekében, alig néhány nappal a megállapodás megkötését követően több száz tonnányi import baromfi érkezett az országba, és ez ellen a kormány nem tett semmit. Sőt, ahogy hírlik, bár annak idején a Földművelésügyi Minisztérium, illetve maga a miniszter a kormány egészének nevében tárgyalt a gazdákkal, a kormányt jelentős mértékben megosztja, hogy bevezethetőek-e az importvédelmi intézkedések, több minisztérium ellenállást mutat, és nem hajlandók ezeknek az intézkedéseknek a bevezetéséhez hozzájárulni.

A gazdák fölhánytorgatják azt is, hogy a megállapodás megkötését követően a Medgyessy-Draskovics-csomag keretében négymilliárd forintot a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetési keretéből elvontak, pedig a gazdák mindig azt hitték, hogy a megállapodás betartásához több pénzre lesz szükségük; úgy vélik, négymilliárd forinttal kevesebb pénzzel a megállapodást nem lehet betartani.

Ha már itt tartunk, a gazdák azt mondják, hogy nemcsak ez a négymilliárd forint hiányzik, hanem hiányzik az a négymillió forint is, amit Szanyi Tibor politikai államtitkár megbízás keretében egykori cégének juttatott, amit egyébként ma is testvére tulajdonol és vezet.

Szakértők azt mondják, az az anyag, ami ezért a négymillió forintért elkészült, tulajdonképpen egy olyan tájékoztató anyagot tartalmaz, amelyet maga a minisztérium is elkészíthetett volna, ezért ennyi pénzt kiadni teljesen fölösleges volt. Ennek az anyagnak egyetlenegy új, érdekes eleme van, amit a minisztérium minden bizonnyal valóban nem lett volna képes elkészíteni, hiszen van ennek egy reklám része, amelynek keretében a cég ismertetése történik meg; árlistáját is közzéteszik, hogy ha valaki kedvet kapna, akkor könnyebben tudjon rendelni ettől a cégtől. A gazdák azt mondják, ezt a pénzt jobb lett volna például annak az újlengyeli gazdának a megsegítésére fordítani, aki maga is sertéstenyésztő, és akit a miniszterelnök úr hivatkozott évértékelő beszédében.

Fölmerülnek a kérdések, hogy a kormány valóban tárgyalt-e egy ilyen titkos tanulmányt. Ha van egy ilyen titkos tanulmány, nyilvánosságra fogják-e ezt hozni? Mit tartalmaz ez a tanulmány? Ha nincs ilyen tanulmány, az is gond egyébként, mert nyilvánvalóan kötelessége lenne a kormánynak fölmérni, hogy milyen következményekkel jár az Unióhoz való csatlakozás. Mit fog tenni a kormány annak érdekében, hogy ne szűnjön meg több ezer magyar gazda megélhetése? Vagy a kormány esetleg Medgyessy Péterrel ért mégiscsak egyet, miszerint Magyarországon nincs szükség ennyi gazdára? Mi lesz akkor ezekkel az emberekkel? Hova forduljanak? Milyen megélhetést keressenek maguknak? A gazdák kérdései jogosak, mert úgy tűnik, a kormány eddig sem tett eleget a mezőgazdaság megmentése érdekében.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai