Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.08:51:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 185-187. felszólalás
Felszólaló Heringes Anita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  185 - 187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERINGES ANITA (MSZP): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hallhatta mindenki, hogy elfogadta képviselő asszony a válaszadásra Fónagy János államtitkár urat. Heringes Anita képviselő asszonyé a szó.

HERINGES ANITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Május 23-án tartotta a Fenntartható fejlődés bizottsága általam kezdeményezett kihelyezett ülését Pakson az atomerőműben. Sok fontos témáról esett szó az ülésen, de kiemelt fontosságú, többször visszatérő kérdés volt a szakemberek képzése.

Több mint hét éve hívjuk fel a kormány minden figyelmét Tolna megyei képviselőtársammal arra, hogy komolyan kell venni ezt a kérdést, a jövő generációjának képzését. Ez egy nagyon fontos, magas képesítést kívánó terület. Ha nem teszünk, nem tesznek semmit, évek múlva szakemberhiány lehet a Paksi Atomerőmű működtetésében. Már most is szakemberhiány van az Országos Atomenergia Hivatalnál mint felügyeleti szervnél.

Kulcsfontosságú lesz a következő időszakban a munkaerő kérdése ezen a területen. Hamvas István is elmondta, hogy az atomerőműben nem elég az egyetemről kikerülni, hanem még többéves képzésen kell részt venni ahhoz, hogy ott komoly munkát végezhessen egy fiatal ember. Egyszóval nem elég a technikumból, az egyetemről kikerülni, hanem további képzésekre is szükség van ezen szakembereknek ahhoz, hogy nukleáris területen dolgozhassanak. Ez szakirányú iskola elvégzése után akár 3-5 évet is jelenthet. Az OAH-ban most is túl nagy a csere. Hiába van lehetőségük 40 fős létszámemelésre, ha nincs kivel feltölteniük az állományt, mert nincs megfelelő képzettségű szakember, aki ezért a fizetésért ellátná ezt a komoly feladatot, pedig nekik kell figyelni az összes nukleáris területet ebben az időszakban.

Mindkét cég és az energiaügyek is önökhöz tartoznak. Ezért kérdezem: mit kívánnak tenni a szakemberek képzése területén? Hogy kívánják megoldani a paksi Energetikai Szakgimnázium és Kollégium további működtetését? Mit kívánnak tenni, hogy az ösztöndíjprogramok elérjék hatásukat? Vagy milyen ösztöndíjprogramokat kívánnak még indítani, hogy normális képzés legyen ezen a területen? Hét éve várjuk, hogy komolyabb lépéseket tegyenek, egyelőre nem volt komoly lépés, így várom pozitív válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  185 - 187  Következő    Ülésnap adatai