Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.00:34:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

293. ülésnap (2013.06.26.), 62. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat csak annyiban változna az előterjesztő szándéka szerint, miszerint a hatálybaléptetési időpontot tolná ki körülbelül 15 nappal. A forradalmi kormányzat törvénykezése, úgy látszik, a forradalmi lendület hevében most már a saját maga sorai közül jelölt köztársasági elnök véleményét sem hajlandó tisztességgel figyelembe venni. És ilyen rendkívül cinikus, arcpirító megoldáshoz nyúl, hogy valamennyire kötelező egy törvényjavaslat újratárgyalása, miszerint, ha a köztársasági elnök nem írja alá, az úgy nem hirdethető ki, nincs kihirdetve, tehát valamit kell vele tenni. No hát, nosza, módosítsunk rajta valamit, hát módosítsuk rajta a kihirdetés időpontját!

Ez egy egészen elképesztő és cinikus javaslat, egyébként csakúgy, mint maga a törvényjavaslat egésze, amit szintén nem tudunk támogatni. Itt hadd hívjam fel a tisztelt Ház, illetve a kormányzó pártok figyelmét arra, amit, még egyszer mondom, a köztársasági elnökük, az önök által megválasztott köztársasági elnök írt le. Nevezetesen arra, amire hivatkozik, tehát hogy az önkormányzatok európai chartája Magyarországon is hatályos jogszabály, hiszen törvénnyel lett kihirdetve. Ebben van szó azon előzetes konzultációról, ami a törvénytervezetre vonatkozik, tehát nem egy már megszavazott és kihirdetésre váró törvényre, hanem egy törvénytervezetre, amelyet a jogalkotó az érintettekkel köteles egyeztetni; még egyszer, egy előzetes konzultáció, ami csak tervezetre vonatkozik.

Még egy dolog, amit szintén leír köztársasági elnök úr a jogalkotási törvényre hivatkozva, hogy nemcsak - ahogy a jogalkotási törvény is tartalmazza - előzetes konzultációra és véleményegyeztetésre van szükség, hanem annak megfelelő kereteket is kell biztosítani. Amit itt hallottunk az előbbiekben az érintettől magától is, semmiképpen nem nevezhetünk egy darab levelet megfelelő kereteknek. Köztársasági elnök úr alapos megfontolásra küldte vissza a Háznak, nemcsak egy határidő-módosítást kért a tisztelt Háztól, hanem a törvénytervezet egészét küldte vissza alapos megfontolásra.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben
Móring József Attila váltja fel.)

Ezek után azt szeretném kérni a tisztelt Háztól, hogy köztársasági elnök úr véleményét alaposan megfontolva tegyük félre a pártszimpátiánkat vagy pártellenérzésünket, ami adott esetben, mondjuk, a XIII. kerületi önkormányzati vezetéssel kapcsolatos, és magát azt a lehetőséget tárgyaljuk meg, azt a felvetést, amit önök itt most egy konkrét ügy kapcsán illesztenek be a jogszabályokba. De nagyon sajnálatos módon, mivel ez normaszöveggé válik, elképzelhető, hogy előbb-utóbb, ha egy új önkormányzati választás keretében, mondjuk, a Fővárosi Önkormányzat pártösszetétele, ezért vezetése vagy a XIII. kerület vezetése változni fog, elképzelhető, hogy önökkel szemben is fogják ezt alkalmazni, mondjuk ki, ha olyan kedvezőtlen fordulat történne, ami egyfajta visszarendeződést jelentene a főváros vezetésében.

Életveszélyes az a törvényjavaslat, ami most előttünk fekszik, mert ez nemcsak a Margitszigetről szól, hanem egyfajta tempóról. Igaz, hogy ez a forradalmi kétharmadot nem nagyon szokta zavarni, csak sajnos vannak olyan szituációk, vannak olyan esetek, amikor visszafelé is elsülhet egy puska. Adott esetben azt fogják tapasztalni, hogy önökkel szemben is fogják ezt a forradalmi lendületet, amit törvényben garantálnak majd, biztosítani. Mert mi fog akkor történni, ha ezt a lehetőséget, tehát hogy megteremtjük annak lehetőségét, hogy a főváros által közvetlenül irányított területekről is szó legyen, majd más területekre is kiterjeszti adott esetben a törvényalkotás egy későbbi időpontban?

És még egy dolgot szeretnék mondani, amit a törvény vitájában többször elmondtunk. Tessenek már elmondani, hogy milyen konkrét fejlesztésekről van szó, ami miatt annyira fontos és sürgős, hogy most ilyen módon, egy új fogalmat alkotva, a főváros magához vonja, közvetlen irányítása alá vonja a Margitszigetet!? Vajon arról van szó tényleg, hogy öt külön telekre akarják fölosztani a Margitsziget jelenleg egységes területét? Hogy ebből az öt telekből kettő a szállodákhoz fog tartozni? Vajon tényleg ez a fejlesztés iránya, hogy bizonyos szállodákat hozzanak önök helyzetbe? Ez az, amire soha nem kaptunk választ, és ez az, amire most végre, egyszer s mindenkorra tisztességes választ szeretnénk kérni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai