Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.15:51:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

293. ülésnap (2013.06.26.), 281. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A 2013-as Weöres Sándor centenáriumi év programsorozatát a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága koordinálja, a programsorozat fővédnöke dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes úr. A kormányzat feladatának tekinti, hogy az egységét vesztett társadalom feloldásaként felkarol egy-egy olyan életművet a nemzeti kultúra területéről, amely precedensteremtően fejezi ki az együvé tartozás nemes érzéseit.

Weöres Sándor a XX. századi magyar irodalom kivételes alakja. Weöres munkássága rendkívül sokrétű, mint ahogy ön is említette, írt prózát, színműveket, mesejátékot, oratóriumdrámát és egyfelvonásos drámai költeményt; a filozofikus mélységek, az élet alapvető kérdéseit boncoló líra, a gyermekversek és mondókák világa is közel állt hozzá. Bár ő személy szerint mindig tagadta, hogy a gyerekverseket gyerekeknek írta; tartalmuk és filozofikus mondanivalójuk alapján, úgy gondolom, egyet kell ezzel érteni. Műfordítóként is kivételes teljesítményt hagyott maga mögött: angol, német, francia, orosz, ukrán, olasz, latin, kínai szerzők műveinek fordítását.

Weöres Sándor megítélése mégis sajátosan ambivalens. Miközben a sokszor emlegetett próteuszi sokszínűségéről mindenki tud, megzenésített versei a népdalokkal egyenrangúan váltak közkinccsé, szerteágazó munkásságának számos része ma is ismeretlen a közönség előtt. Egy ilyen centenáriumi ünnepség kiváló alkalom arra, hogy ezen változtassunk, megmutassuk a filozofikus, sokarcú, Magyarországról akár a kozmikus messzeségbe is tekintő művészt. Ennek tudatosítása a Weöres Sándor centenáriumi év ünnepségsorozat legfőbb kihívása, az életmű minél teljesebb, minél szélesebb körű megismertetése a közönséggel, különösen kiemelve az életmű kevéssé ismert elemeit, így például a feledésbe merült drámaírót.

Weöres munkássága nemzeti értékké érett, amely mentén a társadalom megannyi rétegződése politikai hovatartozás nélkül tisztelettel felsorakozik, egyfajta egységet képviselve. Weöres Sándor hagyatéka nemzeti kincs, amely átível nemzedékeken, generációkat kapcsol össze.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Weöres Sándor centenáriumi év szervezőinek csak egy feladatuk van: felfelé segíteni a létrán mindazokat, akiket Weöres is segített volna. Márpedig Weöres Sándor az egész magyarságnak szól, időtlenül, ugyanakkor modernül. Öröksége a mi örökségünk, kultúrája a mi kultúránk.

Kérem, hogy a képviselőtársak a Weöres Sándor centenáriumi év programjain vegyenek részt, vigyék hírét ezeknek az eseményeknek választókerületeikben. A Weöres Sándor centenáriumi év programjai kicsikhez és nagyokhoz is szólnak, ugyanúgy, ahogy Weöres is szólt a társadalom minden csoportjához, minden generációjához. A Weöres Sándor centenáriumi év nem csupán az időtlen értékeket szüntelenül kutató bölcsre és örökségére hivatott emlékezni, megidézni szavait, emlékezetét most igazán időszerű. Hallgassuk meg, amit mondott, hallgassuk meg, amit tanított!

Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai