Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.07:52:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2020.11.18.), 186. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:43


Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Reagálnék egypár elhangzott, igen vad állításra és hazugságra, ha szabad erősebb szavakat is használnom, ami az ellenzéki térfélen az elmúlt másfél órában elhangzott. Önök általában úgy szoktak önmagukra hivatkozni a sajtóban, hogy a demokratikus ellenzék, aki kész a vitákra. Hát, Harangozó képviselő úr és Szabó Timea vitakészségét jól mutatja, hogy abban a pillanatban, amikor elmondták a felszólalásukat, kirohantak az ülésteremből, hogy még véletlenül se alakulhasson ki velük vita, miután a 15-15 perces felszólalásukban több olyan mondat hangzott el, hogy „kérdezném önöket, hogy”, meg „megkérdezném azt, hogy”. Hát, úgy tesznek fel kérdéseket, hogy a válaszokra nem kíváncsiak és kiviharzanak a teremből. Arató képviselő úr meg instruálta Szilágyi Györgyöt az előbb is, hogy majd mit mondjon, úgyhogy összeállt az egység, majd szépen meghallgatjuk, hogy mi fog történni. Értem én, tisztelt jobbikos képviselőtársaim, hogy az önökkel szembeni kritika, a Gyurcsány Ferenccel való összeállás, az ő hatalomba segítése fáj önöknek. Ebben a témában egyetértek Dúró Dóra képviselő asszonnyal  sok mindenben nem, de ebben nagyon egyetértek , hogy önök kiabálnak itt, önöknek fáj, hogy ki van mondva a parlament nyilvánossága előtt sokszor és sokszor, hogy önök baloldali képviselőkké váltak, és Gyurcsány Ferencet segítik a hatalomba. De, képviselő urak, önök ott mind a ketten ennek a 6,5 százalékos pártnak az alelnökei, hát tegyenek valamit az elszabadult hajóágyú főnökükkel, hogy mégse menjenek bele a gyurcsányi paktumba, mégse kössenek szövetséget Gyurcsány Ferenccel.

Miből vezetem le azt, hogy önök baloldali képviselők? Gyüre Csaba a vezérszónoki felszólalásában belerúgott a határon túli magyarokba, belerúgott az egyházi vezetőkbe, az egyházi közösségekbe, és elmondta, hogy mi megszüntettük a népszavazás intézményét. Képviselő úr korábban is hivatkozott nyugati államokra. Hát, Hollandia az, ahol beszüntették a népszavazás intézményét, mert zavarta a politikai elitet, hogy az emberek kétszer is velük ellentétes módon döntöttek. Ezért azt mondták, hogy egy zavaró tényező a népszavazás, és megszüntették törvényileg. Az önök szövetségesei egy hónappal ezelőtt akartak népszavazási kezdeményezést az ingyenes tesztelésről, tehát lehet Magyarországon népszavazást kezdeményezni, népszavazást kiírni és népszavazást bonyolítani is. Egyébként 2016-ban mi is tettünk egy hasonlót, amiből önök gyáva módon kihátráltak, de erre már nem emlékeznek annyira vissza.

A kamupártok mikor kerültek a felszínre, és mikor jelent meg a kamupártjelenség? Nos, a 2006-os választáson. Önök arra nem emlékezhetnek, mert a MIÉP-pel indultak, akkor még voltak elveik és valamit képviseltek, de arra már biztos nem nyúlik vissza a kollektív emlékezet. 2006-ban 15 párt indult, 15 párt, tisztelt képviselő úr, azok közül volt négy, amelyik ezer szavazatot sem kapott, és volt még négy, amelyik nem érte el az 5 ezer szavazatos küszöböt. Kamupártok voltak, lesznek, azért kell szigorúbban fellépni velük szemben, hogy minél kevesebb mozgásterük legyen, és minél inkább visszaszorítsuk ezt a jelenséget. Még egyszer mondom, nyolc párt volt, amelyek az 5 ezer szavazatot sem érték el országosan, és abból négy az ezret sem érte el.

Gyüre Csaba jogászemberként azt mondta, hogy törvényi visszásságok vannak a választási rendszerben, és példaként azt említette, hogy a miniszterelnök indule egyéniben vagy nem. Hol van az leírva a törvényben, hogy a miniszterelnöknek indulnia kell? Legalább jogászként fogalmazzon egy kicsit egzaktabb módon, mert ez így szerintem nem jó.

Ön azért kritizál bennünket, mert a választási rendszer leegyszerűsödik Gyurcsány kontra Orbánra. Hát, ezt önök okozták, képviselő úr! Önök álltak be Gyurcsány Ferenc mögé, önök döntötték el azt, hogy hatalomba segítik azt az embert, aki ellen a Jobbik megerősödött és létrejött. Önök döntötték el, hogy beállnak mögé, és ezzel az eddigi jobbára három- vagy kicsit több pólusú politikát leegyszerűsítik. Hát, ezt önök döntötték el. Beszéljen a pártelnökével, beszéljen a pártvezetésével, ott ül az alelnök ön mellett hárommal, beszéljen vele, hogy változtassanak irányt.

Azt mondja, hogy a pandémia alatt módosítjuk a választási törvényt. Képviselő úr, van egy rossz hírem, nem mi határozzuk meg, hogy a világjárvány mikor tör ki és mikor lesz vége. A választási törvényt márpedig úgy lehet módosítani, hogy a választást megelőző év január 1-jéig ez megtörténjen. Ebből logikusan kiderül, hogy mivel az Országgyűlésnek működnie kell, az országgyűlési képviselőknek dolgozniuk kell, innentől kezdve ön is logikusan levezetheti, hogy erre most van még lehetőség.

Leszűrtem a baloldali képviselők felszólalásaiból, Gyüre Csabáéból, Keresztes László Lórántéból, főleg Szabó Timeáéból, Harangozó Tamáséból és Arató Gergely felszólalásából azt, hogy az önök problémája világos és egyszerű: haragszanak a szavazókra. Az a bajuk, hogy a szavazók nem önöket választották 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban. Önök a szavazókon töltik ki a dühüket, és sosem magukban keresik a hibát. Ez nagyon jól látszik a szerencsi választás estéjén kiadott Jobbik-közleményből, amelyben azt írták le, képzeljék el, azt írták le a jobbikosok a közleményükben, hogy egy demokratikus választási rendszerben az ellenzék jelöltje nyert volna. Tehát a Jobbik számára az a demokratikus választási rendszer, ahol nem az kapja meg a mandátumot, aki a szavazatok több mint 50 százalékát kapja, hanem az, akire Jakab Péter rámutat. (Szilágyi György: Krumpli!) Tessék fölvenni a maszkot, majd utána meghallgatom. Önök szerint az a választási rendszer demokratikus, ahol Jakab Péter mondhatja meg, hogy ki nyert. Mi ebből a demokráciafelfogásból nem kérünk. Mi azt a képviselőt fogadjuk el, aki a választók többségének a szavazatát megkapta. Szerintünk ezt jelenti a demokrácia, még ha önök ebben nem is értenek egyet.

Megértettem, hogy Gyüre Csaba fölsorolta a Jobbik szavazásszerzési technikáit. Nem ismertem ilyen vad technikákat, de hogy a képviselő úr elmondta, most már értem, hogy önök ilyen technikákkal élnek. Azt is értem, hogy lenézik a közmunkásokat, meg hogy szokták őket fenyegetni, és nem tudom, milyen szavakat használt még a képviselő úr. Örülök, hogy fölfedte a lapjait, így legalább nyíltabban játszunk, és tudjuk, hogy a Jobbik milyen választási machinációkra készül, mindenesetre elég riasztó volt az ön által felvázolt kép, hogy ilyenre készülnek, vagy ilyen tapasztalatuk van a múltból.

(15.50)

Az MSZP képviselőinek, Harangozó képviselő úrnak jelezném, aki roma szavazatokról, cigány szavazatokról beszélt meg választási csalásokról, hogy ha emlékszik 2002-2006-ra a tisztelt képviselő úr, és hogy milyen hangfelvételek kerültek nyilvánosságra. Juhász Ferencnek hogy kellett magyarázkodnia azért, mert irodát és miket ígértek egyébként cigány szavazóknak, és hogyan nyert ez bizonyítást hangfelvételek alapján is, hogy önök hogyan próbáltak machinálni ezekkel.

Ön fölvetette azt, hogy a KDNP mióta létezik, meg itt elkezdett egy kicsit a pártommal csúfolódni. Hát, a KDNP egy 76 éves történelmi párt, önök meg majd mondják meg, hogy 1919-től vagy ’44-től számítsuke a pártjukat, hogy mennyire tekinthető történelmi távlatban, és majd melyik Kommunista Párttól, a ’19-estől vagy a ’44-estől számítsuke az MSZP-nek az ideológiáját és létezését. De ismerjük, önök profik, a kékcédulás választás is sikerült az önök szellemi elődeinek lebonyolítani.

Elmondta egy vírustagadó doktornak a nevét, én nem mondom el, hogy ne csináljak neki reklámot, Harangozó Tamás ezzel jött. Ez az a vírustagadó doktor, akinek Jávor Benedek, az önök brüsszeli küldöttje ingyenreklámot csinált egy hónappal ezelőtt a közösségi médiában, amikor egy humorosnak szánt posztban több ezer, több tízezer embernek népszerűsítette ennek a veszélyes vírustagadó embernek a posztját. Ugyanez a Jávor Benedek, Szabó Timea párttársa mondta azt, hogy ez egy relatíve ártalmatlan járvány, amivel most szembenézünk.

A DK-n nem is lepődünk meg, hogy megint a határon túli szavazókba és a határon túli magyarokba rúg bele. A Jobbiktól egy kicsit meglepőbb ez, de a DK-tól annyira nem. Tegyük tisztába, hogy mit is mondott az EBESZ 2018-ban! Hogy tiszta, átlátható, szakszerű választás volt, ez szerepel az EBESZ megállapításában, és annyit mondott, hogy egyébként a kampányban nem tetszett neki a retorika.

De, tisztelt képviselőtársaim, abból a szempontból, hogy a kampányban a retorika kinek tetszik, kinek nem…  nekem sem mindig tetszett, amit önök mondtak, de ez magánvélemény. Az nem a választási rendszer tisztaságára vonatkozik, hogy a kampányban a retorika mennyire éles vagy mennyire durva, vagy mennyire határozott, vagy milyen a közbeszédnek a szintje. Én is örülnék, hogyha ennél, amit itt Szabó Timeától és társaitól meghallgattunk, magasabb lenne a közbeszéd szintje. Úgyhogy még egyszer rögzítsük: az EBESZ azt mondta, hogy tiszta, átlátható és szakszerű volt a választás lebonyolítása, és egyenlő esélyek szerepeltek.

A kamupártokról beszéltünk. Tessenek benyújtani módosító javaslatot ehhez a törvényhez! Holnap délutánig van idő, hogyha jól tudom, de az elnök úr a vita végén úgyis el fogja mondani. Tessenek benyújtani módosítót, ha önöknek van akár a választókerületek határaival kapcsolatban véleményük! Gulyás miniszter úr is azt mondta, hogy ebben szükséges a parlamenti egység. Várjuk szeretettel az önök módosítóját!

A DK fölvetette a kampányfinanszírozást, választási csalásokat emlegetett. Arról nem beszélt Arató képviselő úr  mert amikor ehhez a témához érkezett, én nagyon vártam, hogy majd elmondja , hogy hogyan tűntek el a leégett székházukból papírok, amiket az ÁSZ számonkért, hogy mire használták a bitcoinbányát Erzsébetvárosban, és az milyen jellegű kampányfinanszírozásra volt jó esetleg, hogy milyen módon van az, hogy több önkormányzatuk is szerződést köt egy bűnöző ügyvéddel, és azoknak a pénzeknek mi lesz a sorsa. Azt hittem, hogy erről is fog beszélni, amikor az átláthatóságról és a kampányfinanszírozásról beszélt, de erre sajnos nem került sor.

Az LMP képviselőcsoportja vezetőjének, Keresztes László Lórántnak mondanám, itt többször vitatkoztunk már, hogy az ő elnöke milyen kijelentéseket tesz. De nem olyan régen megkérdezték tőle egy kérdésben, pont az ellenzéki listára vonatkozóan, és azt írta, azt mondta, hogy ha tényleg erre van igény, akkor ez lesz az irány. Hát, nem érdemes tagadni LMPsként sem, hogy önök egy listát szeretnének. Ezt írta, ez az igény, ez lesz az irány. Ilyen egyszerű! Ez az önök pártelnöke, ön választotta meg, nem én! Nem voltam ott a 78. kongresszusukon az elmúlt évek során. Úgyhogy, tisztelt képviselőtársak, ne minket okoljanak azért, hogy önök hogyan akarnak elindulni a választásokon, hogyan szeretnének részt venni a 2022-es országgyűlési választásokon!

Szabó Timea azt kifogásolta, hogy éjjel lett benyújtva, este lett benyújtva ez a törvény. Tehát este, sötétedés után lehet a közmédia székházában randalírozni, lehet füstgránáttal rendőröket dobálni, lehet egyébként szánkókat gyújtogatni, ezeket választott képviselőként mind meg lehet csinálni, egyet nem lehet csinálni: élni egyébként a törvényt benyújtó jogával mind a kormánynak, mind egyébként a parlamenti képviselőknek. Önök szerint ezt nem lehet megtenni. Mindent meg lehet csinálni, gyújtogatni, randalírozni a közmédia székházában, a rendőröket dobálni, de törvényt nem lehet benyújtani.

(Folytatás 168/2-ben!)

2018-2022. országgyűlési ciklus Budapest, 2020. november 18. szerda 168/2. szám

Országgyűlési Napló

Képviselő Urak, Asszonyok! Teljesen világosak az Országgyűlés ez irányú, jogszabályokban lévő rendelkezései: a 23 óra 59-ig, illetve 24 óráig beérkező törvényjavaslatokat, mivel elektronikus rendszerre állt át a parlament működése a törvénybenyújtás kapcsán, a ParLex-rendszerre, az egy érvényes benyújtás. Mindenki akkor nyújt be törvényjavaslatot, amikor szeretne.

Nagyon károsnak tartom azt, hogy 2020 novemberében önök elkezdik felépíteni azt a narratívájukat, hogy vagy önök nyertek, vagy csalás történt. Nagyon-nagyon nem demokratikus az, hogy Harangozó képviselő úr rendszeresen most már ilyen és ehhez hasonló szavakat használ, és ezt próbálja felépíteni a baloldali narratívában, hogy vagy önök nyernek, vagy csalás történt. Az emberek jelentős többsége 2010-be, 2014-ben, 2018-ban is a Fidesz-KDNP-kormányt ruházta föl bizalommal és hatalommal, és önök most azt mondják, hogy ha nem önök nyernek, akkor csalás fog történni, hogy csak önök a hatalom letéteményesei. Egyébként pedig fejezzék be azt, hogy választói rétegeket folyamatosan sértegetnek, határon túliakat, egyházi közösségeket, közmunkásokat vagy bárki mást egyébként sértegetnek. Szerintem ez nem jó.

Végezetül azt szeretném mondani, hogy, igenis, ez a törvénymódosítás segít a kamupártok elleni harcban, ami egyébként az elmúlt években is több alkalommal jogos ellenzéki kritika tárgya volt itt az Országgyűlésben, és egyébként kormánypárti kritika is volt. Hiszen eddig 27 jelölt indítása kellett az országos listához, ami 13 500 ajánlás összegyűjtését tette szükségessé, ez mostantól 50 lesz, ahol legalább 25 ezer ajánlás összegyűjtésére van szükség. Azt gondolom, hogy aki komolyan gondolja az indulást, 50 jelölt kilenc megyében plusz a fővárosban, azt gondolom, az már egy komoly jelöltszám, ez a határ, amit meghúztunk. Persze, lehet mást is javasolni.

De azt gondolom, hogy ahogy ezt a határt felemeltük, ez segít abban, hogy azok a kamupártok, amelyek csak pár helyen vagy csak a minimumot tudták teljesíteni, azoknak most majdnem kétszer annyit kelljen majd teljesíteni, hogy gondolják komolyan az indulást azok, akik az országgyűlési választáson el akarnak indulni, legyen az a céljuk, hogy bejussanak a parlamentbe, és képviseljék az ő választóikat. Ha ez nem sikerül, az természetesen benne van a pakliban, a választók majd eldöntik, de aki elindul az országgyűlési választáson, az gondolja komolyan azt, hogy Magyarországért és a magyar emberek érdekéért akar dolgozni.

A Fidesz-KDNP minden eddigi választáson így indult el, minden választáson így gondolta, hogy a magyar nemzeti érdeket és a magyar emberek érdekét akarja képviselni, és hála istennek, és a választók bizalmából az elmúlt években ezt sikerült kormányon is megvalósítani. Mi azt szeretnénk, hogyha ez a választási törvény is konszenzussal lenne elfogadva, és azt szeretnénk, hogyha a 2022-es választás után megtisztelnének minket az emberek a bizalmukkal, hogy tovább dolgozhatunk értük, tovább dolgozhatunk a nemzet felemelkedéséért. Mi ezt fogjuk tenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  186  Következő    Ülésnap adatai