Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.21:27:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2020.11.18.), 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Sztáray Péter András
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 2:49


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZTÁRAY PÉTER ANDRÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Rövid leszek, nem töltöm ki a 30 percet. Annyit szeretnék elmondani, hogy az euromediterrán megállapodást a részes felek 1995. július 17-én írták alá Brüsszelben. A megállapodás 1998. március 1-jén lépett hatályba, majd a megállapodás és a 2004-es uniós bővítés figyelembevételének céljából készült jegyzőkönyvét az Országgyűlés a 2011. évi XV. törvényben hirdette ki, így a megállapodás a magyar jogrend részévé vált. Az euromediterrán megállapodás jelentősen növelte az EU-nak az észak-afrikai térségben betöltött szerepét, és a felek több nemzetközi kérdésben meglévő politikai nézet- és értékazonosságát bizonyította egyes globális és regionális kérdéseket illetően. Az ipari, mezőgazdasági és halászati termékek kereskedelmére alkalmazott kölcsönös vámliberalizáció alapján szabadkereskedelmi térséget kívánt létrehozni az Európai Unió és Tunézia között, amely széles körű, kedvezményes hozzáférést biztosít Tunézia számára az uniós piachoz. A megállapodás együttműködést teremt olyan területeken, mint a politikai párbeszéd, az áruk szabad mozgása, a szolgáltatásnyújtás szabadsága, a fizetések, a tőke és a verseny, a tudományos, műszaki és technológiai ügyek, a migrációs nyomás csökkentése különösen munkahelyek létrehozásával, és az oktatás fejlesztése azon területeken, ahonnan a migránsok érkeznek, továbbá a pénzmosás, a drogkereskedelem, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem tekintetében.

Horvátország 2013-as uniós csatlakozásával  hasonlatosan Magyarország uniós, valamint ennek következtében a megállapodáshoz történő csatlakozásához  szükségessé vált egy kiegészítő jegyzőkönyv jogrendbe iktatása. Ennek elfogadásáról és 2013-tól történő ideiglenes alkalmazásáról a Tanács 2018. október 15-ei 2020/1420. számú határozata rendelkezett. A szóban forgó törvényjavaslat ezt a kiegészítő jegyzőkönyvet tartalmazza.

Tekintettel a Magyarország és Horvátország közötti baráti és stratégiai partnerségre, valamint az Európai Unión belüli együttműködésünk fontosságára, Horvátország csatlakozása a megállapodáshoz a kölcsönös előnyök kiaknázására nyújt lehetőséget a tunéziai társulási megállapodás keretében. Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai