Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:19:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2002.09.10.), 280. felszólalás
Felszólaló Ékes József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök asszony, a szót. Valahogy egy kicsikét szomorú vagyok, amikor erről a törvényjavaslatról beszélünk, és mosoly húzódik egy-egy képviselőnek az arcán vagy a száján.

Szeretnék elmondani erre egy csodálatos példát. Tizenegy éve minden június 19-én Somló környékén összegyűlik egy pici kis mag, és gyalog fölmegy a Somló-hegy tetejére, ahol egy emléktábla áll. A tavalyi évben, amikor nekiálltunk volna koszorúzni, jött egy fiatal, hogy várjunk egy picikét, mert egy nyolcvannégy éves nénike gyalog jön fel, és ő is ott szeretne lenni.

Ezt mondom azért, tisztelt képviselőtársaim, mert ennek az országnak a függetlenség utáni első miniszterelnöke azt mondta, hogy Magyarország akkor fogja elnyerni a szabadságát, ha az utolsó szovjet katonák is elhagyják az országot. Ez a miniszterelnök június 19-én elment a Somló-hegy lábához, hiszen Orosziban élt, onnan származott, és több tízezer ember előtt bejelentette, hogy Magyarországot elhagyták a szovjet katonák; bejelentette azt is, hogy Magyarország elnyerte a szabadságát.

(A jegyzői székben dr. Lázár Jánost Herényi Károly váltja fel.)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Sokan beszéltek, sokan beszéltünk, senki szájából nem hangzott el a néhai Antall József miniszterelnöknek a neve. Én úgy érzem, hogy ő rengeteget és sokat tett azért, vállalva bizonyos kockázatokat, hogy ez az ország ne csak a függetlenségét, hanem a teljes szabadságát is elnyerje. Furcsán nézne ki az, hogyha ez a parlamenti patkó ennek a törvénynek a megalkotásánál úgy oszlana meg, hogy csak a fele vagy az ötvenegy százaléka szavazza meg.

Én úgy érzem, amikor Magyarország függetlenségéről és szabadságáról kell beszélni, akkor az lenne a leghelyesebb, talán az antalli örökség, az az akarat, amivel ő a munkáját végezte, és hazamenve először az ott élő emberekkel és rajta keresztül az országgal kívánta közölni, hogy Magyarország szabaddá vált. Én úgy érzem, hogy ebben az esetben igenis mindenkinek kötelessége keresni a kompromisszumot, és egy olyan törvényt alkotni, ami hű Magyarország szabadságához, és hű ahhoz is, amit Antall József néhai miniszterelnök tett.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai