Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:23:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2002.09.10.), 250. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előttünk fekvő törvényjavaslat azon jogi aktusok sorába tartozik, amelyek egy, a magyar nemzet számára jelentős eseményre kívánnak emlékezni és emlékeztetni.

1991. június 19-én hagyta el Magyarország területét az utolsó szovjet katona. Ezzel magvalósult a magyar nemzet évszázados álma, az ország teljes függetlensége. Teljesült a törökellenes küzdelmek, a Rákóczi-szabadságharc, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, az őszirózsás forradalom, az antifasiszta ellenállás és az 1956-os forradalom és szabadságharc legfőbb célkitűzése. Ez betetőzése volt annak a folyamatnak, amely az 1989. évi nemzeti kerekasztal-tárgyalásokkal kezdődött, s amelynek fontos eseményei voltak: az alkotmánymódosítás, a Magyar Köztársaság kikiáltása, az 1990. évi első szabad választások, az új Országgyűlés és kormány megalakulása, valamint az önkormányzati rendszer létrejötte. Ezekkel az eseményekkel megteremtődtek a politikai és közjogi feltételek a függetlenség helyreállításához.

A folyamat megindításában nagy szerepe volt a korábbi demokratikus ellenzéknek, az újonnan alakult demokratikus pártoknak és a volt állampárt reformerőinek egyaránt. Szükség volt ugyanakkor a nemzetközi környezet kedvező alakulására is. 1989-ben már egy más, maga is változó Szovjetunió volt a szomszédunk. A környező országok mindegyikében recsegett-ropogott a túlhaladott rendszer. E kedvező átalakulásnak azonban hazánk nem csupán passzív szemlélője, haszonélvezője volt. A Németh-kormány egyik történelmi érdeme, hogy bátor döntésével az itt tartózkodó NDK-állampolgárok előtt a határ megnyitásával hozzájárult a diktatórikus keletnémet rendszer bukásához és a német egyesítéshez. Ugyanakkor e kedvező átalakulások tették lehetővé, hogy 1990. március 10-én Horn Gyula magyar és Eduard Sevardnadze szovjet külügyminiszter aláírhatta a megállapodást a szovjet csapatok teljes kivonásáról. 1991. június 19-én a megállapodást végrehajtva az utolsó szovjet katona is elhagyta Magyarország területét, hazánk visszanyerte teljes függetlenségét.

Ez a nap - ahogy a preambulum is fogalmaz - történelmi fordulópont. Méltó arra, hogy az Országgyűlés törvényben örökítse meg a jelentőségét, és nemzeti ünneppé nyilvánítsa; nemzeti ünneppé, mint az államalapítás és nagy forradalmaink évfordulóját, olyan ünneppé, mely nem szétválaszt, hanem összeköt - összeköt, mert a függetlenség mindannyiunk közös értéke. A Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja mindezek alapján támogatja a kormány által benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai