Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:06:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2002.09.10.), 24. felszólalás
Felszólaló Gy. Németh Erzsébet (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GY. NÉMETH ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Köztársasági Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Országgyűlés Házszabálya szerint napirend előtti felszólalásra van lehetőség országos jelentőségű, halaszthatatlan, kiemelten fontos közügyben. A rendszerváltás utáni parlament életében kevés példa akad arra, hogy ez a kiemelten fontos közügy három, egymáshoz kapcsolódó jó hír.

Az őszi ülésszak kezdete az új tanév első napjaira esik, és a különböző oktatási intézményekben az újrakezdés szokásos izgalmai mellé az oktatásügy három nagy szereplőgárdája, a tanár, a tanuló és a szülő régen várt és különleges mértékű juttatást kapott. Azért jó ezt hangsúlyozni, mert alig hiszem, hogy ülne a padsorokban olyan jó érzésű és felelősen politizáló képviselőtársam, aki ne örülne a három jelentős kormányzati intézkedésnek, amely - még egyszer hangsúlyozom - kiemelten fontos közügy. Jó érzéssel kezdhetik felelősségteljes munkájukat a tanárok, a tanítók, és ezt a munkát végre érezhető mértékű, 50 százalékos béremeléssel igyekszik elismerni az új kormány. Szakmatörténészek állítják, hogy Trefort Ágoston és Csáky Albin óta nem volt ilyen mértékű béremelés.

A magyar társadalom és különösen a rendszerváltás utáni kormányzatok adósai a pedagógusoknak. Nagy előrelépés és biztató a jövőre nézve, hogy ennek a felhalmozott adósságnak a törlesztése a választási programnak és a kormány száznapos programjának megfelelően jelentős mértékben megkezdődött. A közalkalmazotti béremelés részeként szeptembertől 200 ezer, a közoktatásban és a felsőoktatásban dolgozó tanító és tanár bére nőtt átlagosan 50 százalékkal. Ugyanakkor nem került sor a kötelező óraszámnak a Fidesz-kormány által elhatározott emelésére.

Új helyzetet és az eddigieknél lényegesen kedvezőbb feltételeket teremt a főiskolai és az egyetemi hallgatók számára, hogy jelentősen megemelkedik a hallgatói normatíva. Az állam által egy hallgató képzésére adott összeg négy éven át 70 ezer forint volt, és természetesen folyamatosan veszített értékéből. Ez a normatíva most fejenként 91 ezer forintra emelkedik, és ez az ösztöndíjak 30 százalékos emelkedését teszi lehetővé. E döntés 170 ezer egyetemistának és főiskolásnak biztosít már az idén egymilliárd forinttal több támogatási lehetőséget.

A szocialista és szabad demokrata kormány figyelmét nem kerülte el az oktatásügy harmadik, az előzőekhez hasonlóan fontos csoportja. A sok-sok áldozatot, izgalmat és törődést vállaló szülők az augusztus havi dupla családi pótlékkal segítséget kaptak ahhoz, hogy gyermekük vagy gyermekeik iskoláztatásának költsége elviselhetőbb legyen. Ez 2,2 millió gyermeket érint kedvezően. Ráadásul szeptembertől 20 százalékkal emelkedik a családi pótlék összege is. Ez és a tizenharmadik havi családi pótlék intézményének bevezetése 28 százalékkal növeli a családi pótlék mértékét, és már az idén 18 milliárd forint pluszjövedelmet jelent a gyermekes családoknak.

 

 

(10.30)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A tanévnyitókon hagyományosan szép mondatok, magasztos gondolatok hangzottak el a tudás jelentőségéről, a korszerű ismeretek nélkülözhetetlenségéről, a kiművelt emberfők jelentőségéről, az információs társadalomról, arról, hogy mit ér a Magyarországon elsajátítható tudás az Európai Unióban. Fontos és jó gondolatok ezek, de csak akkor nem csengenek üresen a tantermek falai között, ha biztosítani tudjuk azokat a forrásokat, amelyek szükséges feltételei egy korszerű és folyamatosan bővülő oktatási rendszernek.

Most a főszereplők: a tanárok, a diákok és a szülők kaptak jelentős támogatást, amely reményeink szerint csak az első lépés. Gondolom, hogy az öröm kölcsönös, hiszen elszoktunk az ilyen mértékű juttatásoktól. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mindezt az új kormány nem jóságból tette, és nem is csak azért, mert megígérte! Ellenkezőleg: azért ígérte meg, mert ez a kormány számító. Arra számít, hogy az ország számára és az egyes, közvetlenül és közvetve érintett emberek számára is ez az egyik legjobb befektetés, és hosszú távon is megtérül.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai