Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:23:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2002.09.10.), 226. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt Göndör István képviselő úr felszólalására szeretnék reagálni.

 

(15.30)

 

A személyeskedő szójátékával nem akarok foglalkozni, az nem ér fel hozzám. (Derültség az MSZP padsoraiból.)

Ami az érdemben elmondottakat illeti, a képviselő úr félreérti a helyzetet. Nem azt sérelmezzük, hogy nem hívta össze az elnök asszony a rendkívüli ülést, tudniillik összehívta. Nem tagadta meg a 21-es állásfoglalásra hivatkozással az összehívást. Nem ez a vita tárgya. Nem azt mondta, hogy nincs helye rendkívüli ülés összehívásának, hanem azt mondta, hogy praktikus megfontolásból 25-ére hívja össze ezt az ülést. Tehát nem az a probléma, amiről Göndör képviselő úr az imént beszélt, összehívta az ülést, itt most más házszabályi kérdésen vitatkozunk. Nevezetesen azon, hogy két kezdeményezés - az egyik a kormányé, a másik a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának kezdeményezése - egy ülésen megtárgyalható-e.

Ezzel a kérdéssel foglalkozott és a tárgyhoz kapcsolódóan érvelt Csiha Judit képviselő asszony, és most az ő felszólalására térnék ki, és mondanám el az álláspontomat ezzel kapcsolatosan. Az egyik dolog az, hogy a Házszabály vonatkozó rendelkezésének csak egyik részét ismertette az elnök asszony, ezért engedjék meg, hogy a 39. § (1) bekezdésének utolsó mondatát szó szerint ismertessem: “Az Országgyűlés elnökének lehetőleg a javasolt, de legkésőbb az azt követő nyolc napon belüli időpontra kell az Országgyűlést összehívnia.ö Ha ezt a szöveget összevetjük az általános érvényű állásfoglalásban foglaltakkal, ott szerepel egy mondat, amely ezzel ellentétben van. Ez úgy szól: “A javasolt időpont a határidő kezdetének jelzésére szolgál.ö Ez nem igaz, elnök asszony; is, jelzésére is szolgál, de alapvetően a kérelemben megjelölt időpont egy olyan időpont, amelyet az Országgyűlés elnökének lehetőleg figyelembe kell vennie, és ez a magyar nyelv szerint annyit jelent, hogy ettől akkor tekinthet el, ha valami elháríthatatlan akadálya van, vagy nagyon komoly ok szól amellett, hogy erre az időpontra mégse hívja össze az ülést, hanem a megjelölt időponthoz képest legkésőbb nyolc napon belüli időpontra. Erről beszéltem az imént is, ez a “lehetőlegö kifejezés prioritást ad. Azzal egyetértek, hogy nem kötelező csak erre a napra kitűzni, de előnyben kell részesíteni, és ha ennek akadálya van, vagy az ésszerűség ellene szól, akkor ki lehet tűzni másik napra is.

Arra azonban semmiképpen sem válaszolt, hogy mi a helyzet a napirend előtti felszólalással. Tudniillik azt a megoldást választhatta volna az elnök asszony - ez praktikus is lett volna, elismerem -, hogy 25-én két ülésre kerül sor; a kormány által kért rendkívüli ülésre és a Fidesz-Magyar Polgári Párt által kért rendkívüli ülésre, ez lett volna a praktikus is és az igazán házszabályszerű is. Kétszer lett volna ekkor lehetősége a napirend előtti felszólalásoknak. Azáltal, hogy az elnök asszony ezt nem tette meg, az ellenzéket megfosztotta attól a jogától, hogy a Házszabályban biztosított napirend előtti felszólalással eme második, ily módon meg nem tartott ülése előtt élhessen.

Végezetül pedig, ami a tárgysorozattal kapcsolatos érvét illeti, itt is félreérti az ügyrendi bizottság állásfoglalását. Tudniillik ez olyan esetekről beszél, amikor kizárólag azért hívnak össze rendkívüli ülést, hogy egy már tárgysorozatba-vételt célzó, meghiúsult kísérletet próbáljanak így megkerülni. Ennek pedig az lenne az útja, hogy a kijelölt bizottság dönt a javaslat tárgysorozatba-vételéről, ha a kijelölt bizottság nem támogatja a tárgysorozatba-vételt, akkor a frakcióvezető kérheti a plenáris üléstől, és ha a plenáris ülés sem szavazza meg, akkor lehet arról beszélni, hogy a tárgysorozatba-vételt az Országgyűlés megtagadta. Ha ezután egy frakció csak azért kér rendkívüli ülést, hogy ezt megkerülje, akkor áll fenn az a helyzet, amiről ön beszélt. Eme törvény tárgysorozatba-vételére azonban a Fidesz-Magyar Polgári Párt egyébként nem tett kísérletet, tehát ez a hivatkozási alapja is indokolatlan (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai