Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.16:39:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

17. ülésnap (2002.09.10.), 18-20. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Köztársasági Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Szeptembert írunk, és minden évben az ősz a legfontosabb időszaka annak, hogy milyen költségvetése lesz hazánknak, és azt hiszem, hogy mindannyiunkat leginkább ilyenkor az érdekel, hogy a 2003. évi költségvetés milyen elemeket fog tartalmazni. Ezért azt hiszem, mindannyiunknak közös érdeke az, hogy minden politikai erő, legyen az parlamenti párt vagy nem parlamenti párt, civil szervezet, konstruktívan foglalkozzon a 2003-as költségvetéssel.

Ezért biztatás volt számomra az, amikor kezembe vettem néhány napilapot a minap, és abban elolvashattam a miniszterelnök úr nyilatkozatát, több lapban is nyilatkozott, hogy a 2003-as költségvetés nem a megszorítás költségvetése lesz. Miután ez szeptember 3-án tett nyilatkozat volt, úgy gondolom, hogy okafogyottá vált az az FVM-es, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által kiküldött levél, amely valamennyi költségvetési intézmény figyelmét felhívja arra, hogy a 2002. évi eredeti intézményi felhalmozási irányzat 40 százalékkal csökken, a központi beruházás jelentős csökkentése mellett. A fentieken túl - írja a miniszter úr - a költségvetési támogatás bázis-előirányzata további 8,75 százalékkal csökkent. Nos, miután a két dátumot összevetettem, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr levele augusztus 30-ai, a miniszterelnök nyilatkozata szeptember 3-ai, biztos vagyok benne, hogy az FVM már vissza is vonta ezt a levelét, hiszen mi bízunk abban, hogy a 2003. évi költségvetés bizony nem a megszorítás költségvetése lesz, hanem lehetőséget biztosít a további építkezésre.

Ez az a terület, amely számunkra megnyitja az utat arra, hogy néhány kérést, javaslatot megfogalmazzunk a 2003. évi költségvetéssel kapcsolatban, mert abban nagy az egyetértés az előző kormányzat, a mostani és az itt ülő képviselők között, hogy nagyon fontos kérdés számunkra az európai uniós csatlakozás, azonban van ennek egy szelete, nagyon örülök, hogy erről tegnap az Érdekegyeztető Tanácson szó esett, és ez a rendkívül fontos szelet a bér felzárkóztatása. Én hiszem azt, hogy nagyon sok területen megfelelünk már a csatlakozási kívánalmaknak, de van néhány, ahol nagyon nagy a lemaradásunk. Számomra ilyen komoly lemaradás pontosan a hazai bérszínvonal helyzete.

Komoly erőfeszítéseket tettünk 1998 és 2002 között, hiszen a minimálbér felemelése, a köztisztviselők, a rendvédelmi szervek tagjainak jelentős béremelése már elindított egy folyamatot. Azt hiszem, egy fontos jelzés volt az is, hogy a Gazdasági Minisztériumban volt az előző kormányzatnak egy erre kijelölt csoportja, amely az európai uniós bérfelzárkóztatással foglalkozott, és ezt a csoportot az a Herczog László vezette, aki ma a Munkaügyi Minisztériumban államtitkár. Ez is jelzése volt annak, hogy a kormány rendkívül fontosnak tartja, hogy az európai uniós csatlakozásunkban a bérfelzárkóztatás is kiemelt kérdés legyen.

Én elismerem, hogy a kormányzat első néhány hónapjában pozitív intézkedések születtek, de véleményem az, hogy sokkal nyomatékosabban és tervezetten kell foglalkozni ezzel a kérdéssel, mert ha a bér felzárkóztatása terén nem tudunk az elkövetkező két évben - és ezért fontos a 2003-as költségvetés, és ezért fontos a 2004-es költségvetés - nagyobb előrelépést tenni, ez bizony a csatlakozáskor nagyon komoly feszültséget jelent mindannyiunk számára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a kérdés nagyon szorosan összefügg még egy területtel, ez pedig az állami tulajdonban lévő nagy cégek, például a MÁV Rt. vagy a Posta Rt. bérkérdéseinek a rendezése.

 

(10.20)

 

Tekintettel arra, hogy a korábbi megállapodások és az ezekkel összefüggésben vállalt moratóriumok határideje lejár az idén, bizony nagyon fontos, hogy ezekkel a cégekkel olyan bérmegállapodás szülessék, amely már az előző európai uniós bérfelzárkóztatási igényeket figyelembe veszi.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum szeretné ezúton is megismételni, hogy a költségvetés előkészítésekor a 2003-as költségvetés teremtse meg annak a pénzügyi feltételét, amit egyébként a kormányzat is megígért és az ellenzéki pártok is készültek erre, hogy az iskoláztatási költségek csökkenjenek úgy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a diákok étkezési, tankönyv- és útiköltségét fokozatosan tegyük ingyenessé.

Miután az idő rendkívül rövid, a tömegközlekedéssel és néhány kiemelt kérdéssel a jövő héten szeretném folytatni. Azt kérném a költségvetés előkészítéséért felelős tárcáktól és a miniszterelnök úrtól, ha komolyan számol az együttműködésre, és ebben nemcsak az ellenzéki képviselőket…

 

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes asszony!

 

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): …hanem a társadalom széles rétegét értem, akkor kérem, hogy vegye figyelembe azokat a javaslatokat, amelyeket most a tervezési fázisban fogalmazunk meg.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 




Felszólalások:  Előző  18 - 20  Következő    Ülésnap adatai