Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:34:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ez a rekviem számomra egy kicsit úgy hangzott, mintha Magyarországért, a magyar mezőgazdaságért az EU-csatlakozás apropóján kellene könnyeket hullatni. Úgy gondolom, hogy merő tévedés ilyen tekintetben ez a megközelítés.

Természetesen ez az átállás, az európai uniós csatlakozás több feladat elé állítja az országot, át kell állni egy más értékrendre. A mezőgazdaság és a vidékfejlesztés tekintetében a legnagyobb ez az átállási igény, hiszen az Európai Unióban nincs még egy olyan ágazati politika, amelyet központilag vezérelnek az Európai Unióban, és nem adnak választási lehetőséget a tagországoknak; vagy alkalmazzák azt a rendszert, és hozzájutnak a forráshoz, vagy nem alkalmazzák, és nem jutnak hozzá a forrásokhoz.

 

(9.20)

 

Úgy gondolom, e téren a tanulópénzt az önök kormánya már megfizette a SAPARD-programok révén, amikor is nem akarták elfogadni az Európai Unió normatíváit, nem akarták funkcionálisan szétválasztani azokat a feladatokat, amelyeket az európai források kiutalása során meg kellett tenni. A kézből etetés politikáját, amit az agráriumban folytattak az elmúlt évben, úgy gondolták, hogy az EU-pénzből is lehet folytatni. Erre mondta az Európai Unió, hogy uraim, a saját pénzükből igen, de a miénkből nem, egy vasat sem. Ezért vesztettünk el három évet a SAPARD-ban. Mi ezt nem akarjuk megismételni.

Ennek megfelelően úgy gondolom, meg kell tennünk (Tóth István: Miről beszélsz?) azokat a lépéseket… Aki nem ért hozzá, ne kérdezzen közbe, képviselő úr! (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Mindenhez ért!) A magyar vidék természetesen, úgy gondolom, valóban nehéz helyzetben van, ezt nem is vitatom el, de azt, hogy a kormány falurombolást végezne, kerek perec visszautasítom. Úgy gondolom, itt racionalizálás és újjáépítés folyik.

A képviselő úr által említett problémák, sertés, fagykár, tejpiaci bomba, úgy gondolom, valóban élő problémák. Erről nem a kormány tehet, Európa-szerte sertésprobléma van. A tejjel kapcsolatban is: nem mi hoztuk létre ezt az állatmennyiséget, amely 400 millió liter tejfelesleget produkál, és a levezetése komoly a piacon, de az szintén merő tévedés, hogy mi nem teljesítettük a megállapodást - egyedül a kormány teljesítette. Az más kérdés, hogy a termelői önkorlátozást, amit fölvállalt a terméktanács, nem hajtották végre. Ezért újabb lépéseket kell hozni a konszolidálás érdekében.

Nézzük a hivatal ügyét! Valóban, egy más szervezeti rendszert kell kialakítani. Az európai uniós források termelőkhöz való eljuttatása érdekében ki kell építenünk a mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatalt. Hiú az az elképzelés, mely szerint ezt úgy meg lehet csinálni, hogy a jelenlegi hivatali rendszert változatlanul hagyom, és zöldmezősként, az utcáról fölvett emberekkel fölállítok egy 700-800 fős apparátust. Utána pedig - mivel nyilvánvaló, hogy nemzeti keretekből nem tudok támogatásokat adni, nagyságrendileg sem ekkorát, mint most - az utcára kiteszem azokat az embereket, akiket nem tudok finanszírozni.

Ezért mi az átépítést választottuk e tekintetben. Júliustól működni fog kormányrendelet alapján a mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatal, és mindazokat az embereket, akik eddigi munkájuk alapján bizonyítottak vidéken, megpróbáljuk a megfelelő helyre elhelyezni. De ahhoz, hogy itt egy működőképes rendszer legyen, az Európai Unió bizonyos szabályokat megkövetel. Ugyanaz az ember, aki megírja a pályázatot a gazdának, nem bírálhatja el és nem ellenőrizheti le.

Sajnos, ma a falugazdász-hálózatban ez a rendszer működik. Ezt tovább nem tudjuk működtetni, tehát szét kell választani a falugazdászokat szolgáltató emberekre, akik szaktanácsot adnak a gazdáknak, azokra, akik lebonyolítják a pályázatok, a támogatási igények befogadását és az ellenőrzését. Ez három különálló funkció, amit az Európai Unió tőlünk megkövetel. Ennek megfelelően úgy gondolom, a szolgáltatás valóban legjobb helyen a köztestületi Magyar Agrárkamara keretében kell hogy működjön. Nagyon sajnálatos, hogy a gazdajegyzők, akik annak idején szépen bedolgozták magukat, önöknek nem feleltek meg, odavissza csoportosítgattuk őket. Ha megmaradt volna az a rendszer, semmiféle zökkenő nem lenne ez ügyben. Nyilvánvaló, azt, hogy hogyan kell elosztani az embereket, alapvetően a feladatok szabják meg. Úgy gondolom, hogy itt semmiféle szétzilálásról, szétrombolásról nem lehet beszélni, a megfelelő embereknek keressük a megfelelő helyet az új európai uniós struktúrában.

Hogy az FVM alkalmatlan lenne a nemzeti agrárpolitika (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) képviseletére, ezt sem hiszem, hiszen az FVM-hivatalok megmaradnak, hiszen a nemzeti szakigazgatósági hatósági feladatokat nem tudjuk beintegrálni az európai uniós intézményrendszerbe. Tehát ez az állítása sem igaz.

Köszönöm szépen a felszólalást. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai