Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:48:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 2. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Köszönöm szépen. Napirend előtti hozzászólásomnak az az ismert körülmény az alapja - és ez egy régi hír -, hogy Pakson üzemzavar történt még május elején. Az egyik blokk tervezett tisztítása során a háttérsugárzás szokásos szintjénél magasabb, de a kritikus mértéket el nem érő sugárzást mértek, amely azóta is normális volt. Szándékkal egyszerűsítem, hiszen az egyik tanulsága az esetnek, hogy a mérnökök precíz, patikamérlegen kimért szavait a laikus közvélemény eleve veszélyesnek ítéli, mert úgy vagyunk vele, hogy félünk attól, amit nem ismerünk. Az atomiparban az üzemzavarokat minősítik, és mivel ez a fajta, tisztítás közben bekövetkezett üzemzavar még nem volt a polgári atomiparban, ezért némi vizsgálat után súlyos minősítést kapott.

A visszafogott kommunikáció és az ismeretlentől való félelem folytán a ki tudja, milyen érdektől vezérelt különböző szervezetektől az állami hatóságokig nekiláttak a magyarázatok gyártásának, és megjelentek az aktuális belpolitikai haszonszerzés katonái: a zöldek és az állami hivatalnokok. Lett miniszteri biztos, menesztések történtek, többirányú véleménykérés volt, bizottsági üléseket tartottak, most már a miniszterek is ellátogattak oda.

Két dolog bizonyos. Az egyik, hogy nincs veszély Pakson. A másik, hogy a bel- és szakmapolitikai szócsatáknak mára komoly ára van: elbizonytalanították a lakosságot, elijesztették a turistákat - megérzésem szerint nagyobb kárt okozva ezzel a nemzetgazdaságnak, mint az az áramtermelés-kimaradás, amely az üzemzavar következménye -, jelentősen rontják Magyarország megítélését nemcsak Európában, hanem szerte a világon is, és úgy gondolom, hogy a befektetői körben végzett hitelrontás az országnak pénzben is kifejezhető, nagyon komoly károkat okoz.

Nézzük meg, hogy kik a kommunikáció szereplői és kik a véleményformálók. Véleményformálók a szakemberek, az állami szakhivatalok képviselői, a nemzetközi szakhivatalok képviselői, olyan szabad közírók, mint például Bencsik András, és olyan szakértőnek számítók, mint például a múltkor az óvodások. Közismerten kicsi, ámde fölöttébb kreatív és kicsit pletykás ország vagyunk, így semmi nem marad titokban. Kiderült, hogy pontosan miről van szó, s közben még egy izotópos anyagvizsgálat is megzavarta a kedélyeket. A rémhírterjesztés közben beindult. Kopaszra nyírt atomerőművi munkásokról szóltak az első hírek. Rendkívüli körülmények, nukleáris robbanás réme, sugárzó uránhomok, kritikus tömegek, új szarkofág, sugárveszély miatti napi háromszori kötelező fürdés és salátaevési tilalom - megjegyzem, ez, úgy gondolom, teljesen indokolatlan, mármint a salátaevési tilalom, ámbár a fürdés ajánlható - nemzeti végállapot és nukleáris hamuval teli Kárpát-medence. Ezek voltak azok a víziók, amelyek a sajtócikkekben megjelentek. Mintegy 5500 sajtócikk született ebben a körben. Úgy gondolom, ez kimeríti a pszichés manipuláció teljes tárházát. Megjegyzem, bizalmatlanok is vagyunk.

Hölgyeim és Uraim! Térjünk észhez! Csináljuk azt, amit az a székesfehérvári férfi csinált, aki szintén megkapta azt az sms-t, amely ma már a rémhírterjesztés tipikus példájaként járja be az országot. Ő - teljesen higgadtan - fölhívta a katasztrófavédelmet, és megkérdezte: “Uraim, tényleg történt ilyen?ö. Vagyis azt mondom, tájékozódjunk, mérlegeljünk, felelősen gondolkodjunk, és lássuk be: az utóbbi időben a szakértő ovisokon és a Fidesz Tolna megyei elnökén kívül csak a hozzáértő különböző állami és nemzetközi hivatalok, valamint a szakemberek beszéltek ebben a témában. Vagyis mondhatjuk azt jó szívvel, hogy be kell látni: az a fajta politika, amely arra épül, hogy minél rosszabb az országnak, annál rosszabb a kormánynak és annál jobb nekünk, kimeríti a felelőtlenség fogalmát. (Tóth István: Magatokról beszélsz, ugye?) Ennek a felelőtlenségnek véget kell vetni. Nem engedhető meg, hogy az ország baját saját belpolitikai haszonszerzésre használja bárki, hogy az ország baját a saját céljai elérésére fordítsa bárki.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai