Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.08:41:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2019.12.11.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Matolcsy György
Beosztás a Magyar Nemzeti Bank elnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 12:20


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MATOLCSY GYÖRGY, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a napirendi pont előadója: Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A Magyar Nemzeti Bank 2018-ban, mint ahogy 2013 óta minden évben, sikeresen és eredményesen működött. Sikeresen, mert a törvényben rögzített mindhárom mandátumát teljesítette, és eredményesen gazdálkodott, mivel pozitív eredményt, sőt nyereséget ért el. A Magyar Nemzeti Bank 2018. évi működéséről egy részletes jelentést készítettünk, és miután feltételezem, hogy mindenki látta, birtokolja, sőt olvasta, engedjék meg, tisztelt elnök úr, engedje meg, hogy csupán néhány olyan tényt és összefüggést emeljek ki, amelyek a 2018. év jegybanki működését fémjelzik.

A három mandátum teljesítése azt jelenti, hogy a Magyar Nemzeti Bank, ahogy ezt az Országgyűlés által jóváhagyott mandátum kötelezővé teszi, óvta az árstabilitást Magyarországon, fenntartotta és biztosította a pénzügyi stabilitást, és támogatta a kormány gazdaságpolitikáját. Ennek érdekében úgynevezett laza monetáris politikát folytattunk, ami kedvező volt a gazdaság valamennyi szereplőjének, kiemelten az államháztartásnak, a befektetőknek, beruházóknak, munkáltatóknak és munkavállalóknak.

A Monetáris Tanács 2018-ban változatlan szinten tartotta az irányadó alapkamatrátát, és ezzel stabil és kiszámítható pénzügyi környezetet teremtett.

Kiemelném, tisztelt elnök úr, hogy 2018-ban a monetáris politika és egyébként a pénzvilág szempontjából az egyik legfontosabb mutató, a BUBOR 12 bázisponton alakult, ami közel zéró, és ez is jelzi, hogy milyen fontos a stabil, kiszámítható és kedvező pénzpolitika.

A Monetáris Tanács úgy döntött, hogy a három hónapos betéti eszközt 2018 végéig kivezeti, ezt már régen szerettük volna megtenni, valójában 2013-ban. 2018-ban sikerült, áttörésnek tartom.

Az éves infláció értéke 2,8 százalék volt, tehát nagyon közel a középtávú inflációs célkövetés célszámához, és természetesen a sávon belül  ez az árstabilitást jelezte.

A magyar gazdaság 2018-ban 40 éves rekordnövekedést ért el, 40 év időhorizontján a legmagasabb gazdasági növekedést értük el 5,1 százalékkal, és ennek a jegybank számításai szerint mintegy felét a jegybanki programok támogatták, segítették, váltották ki.

A jegybanki programok igen jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a költségvetés államadósság után fizetett kamatkiadásai jelentősen mérséklődtek, 2013 óta a bruttó hazai termék 4,3 százalékáról 2,3 százalékára csökkentek. Ez egy óriási dolog Magyarországon, mert az 1970-es évek óta egy eladósodott, ezen belül az állam eladósodottságát jellemző magas adósságot cipelünk magunkkal, és ez után az államadósság után igen jelentős kamatokat kellett fizetni; ez nagyságrendileg csökkent. 2013 és 2018 között 2400 milliárd forintot takarított meg a költségvetés a kamatsorán, csak 2018-ban 800 milliárd forintot; ez az összeg várhatóan 2019-ben újabb 900 milliárd forint lesz.

Eredményesen gazdálkodott a Magyar Nemzeti Bank, hiszen közel 50 milliárd forint pozitív eredményt ért el. Ez örvendetes szerkezetben valósult meg, mert a kamateredmény továbbra is nyereséget, sőt a korábbi évhez képest magasabb nyereséget mutatott. Így tehát a kamateredmény és az árfolyamnyereség együtt  más, kisebb tételek mellett  adják a közel 50 milliárd forintos 2018-as pozitív eredményt.

Azt gondolom, mindannyian nemzeti büszkeséggel fogadtuk a hírt, hogy a Magyar Nemzeti Bank hazahozatta a jegybank aranytartalékát. Vannak országok, amelyek még nem, vannak, amelyek most, éppen ezekben a hetekben hozzák haza; az aranynak otthon a helye. És azt is, azt gondolom, egy történelmi tettnek érdemes a nemzettudat erősítése szempontjából elkönyvelnünk, hogy tízszeresére emeltük Magyarország aranytartalékát. Ezzel Magyarország visszaállította 2018-ban a korábbi történelmi, 1945-ös aranytartalékszintjét.

(Tordai Bencét a jegyzői székben Arató Gergely váltja fel.)

A Magyar Nemzeti Bank 2018-ban, ahogy korábban is és azóta is, és ezt még folytatjuk, kiemelt jelentőséget tulajdonít a versenyképességi fordulatnak. A versenyképességi fordulatot a miniszterelnök úr megbízásából egy kötetben foglaltuk össze, az ezt célzó javaslatokat, Versenyképesség és növekedés című monográfiában, versenyképességi jelentést adunk ki, a növekedési jelentésben alapos versenyképességi elemzést adunk, és 2019 februárjában megjelentettük a Magyar Nemzeti Bank 330 pontos versenyképességi fordulatot jelző programját.

(11.50)

Versenyképességi tükröt építettünk fel, mert azt gondoljuk, hogy Magyarországon eljött az idő, hogy mindent mérjünk; mindenkinek a teljesítményét, ezen belül az állam teljesítményét, az egész magyar gazdaság teljesítményét, mert csak azt tudjuk megjavítani, amit mérünk, és tudjuk, hogy hol áll.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! 2018-ban újból megrendezésre került a Lámfalussy-konferencia, nagy siker volt, az európai uniós közgazdasági közvélemény egyik vezető fórumává vált. 2018 szeptemberében újraindítottuk ezermilliárd forintos kerettel a növekedési hitelprogramot NHP fix címmel, fókuszáltan a versenyképességet erősítő beruházások, eszközfelhalmozások, eszközbefektetések finanszírozására.

Nagyon fontos áttörésnek tartjuk, hogy 2013-tól a növekedési hitelprogram révén a korábbi négy évben jellemző mínusz 5 százalékos hitelállomány-változás, magyarul hitelszűkülés helyére hitelbővülés állt. Ez 2018-ban a vállalati szektorban 14 százalékos hitelbővülést jelentett, a lakossági, háztartási, családi szektorban 7,3 százalékot. Ez nagyon fontos fejlemény, nagyon fontos áttörés. A tisztelt Ház számára közrebocsátom a Magyar Nemzeti Bank nem titkos, de alapvető számítási metodikáját. Ez azt jelenti, hogy ha Magyarországon, mondjuk, 10 százalékkal nő a hitelállomány  a vállalati és a családi hitelek együtt , akkor ez 2-2,5 százalékkal bővíti a bruttó hazai terméket. Ezért nagyon fontos, hogy nem csökken, szűkül a hitelállomány, hanem bővül.

Tisztelt Ház! A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek aránya jelentősen nőtt, 2018 végére 68 százalékot ért el. Áttörésnek tartom, 30 ezer fogyasztó választotta 2018 decembere végére a fogyasztóbarát lakáshitel-konstrukciót.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Engedjék meg, hogy azt is elmondjam, hogy a Magyar Nemzeti Bank folytatta 2018-ban is a korábban elindított oktatási programjait, és itt is áttörésről számolhatok be, mert az MNB kiválósági ösztöndíjprogramja a 2018-19-es tanévben már 500 kiváló közgazdasági és gazdasági képzésben részt vevő hallgatót ért el.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy összegezve elmondjam, hogy a Magyar Nemzeti Bank 2018-as működése, a sikert és az eredményességet jelző számok együtt egyetlen, igaz, nagyon fontos közgazdasági és nemzetgazdasági összefüggést bizonyítanak, ez pedig az, hogy a megoldás belül van. Minden gazdasági siker, minden gazdasági fordulat, végül gazdasági csoda titka mindig belül van. Nem a külső támogatásokban, hanem a belső erőforrások okos használatában.

Ezt bizonyítja az, hogy a Magyar Nemzeti Bank programjai, döntései, működése 2013-18 között 10 200 milliárd forintot adtak a magyar gazdaság szereplőinek.

Ez hajszálpontosan  persze mindig árfolyamfüggő  azonos azzal az összeggel, amit az Uniótól kapott Magyarország; 10 200 milliárd forint. Ezt mi belül, együtt állítottuk elő. Ez több nagy tételből állt, hiszen benne van a költségvetés megtakarítása, az államadósság után fizetett kamatsoron  ami tehát 2400 milliárd forint volt 2013-18 között , benne van a háztartások, családok és vállalatok hiteleihez kötődő terhek csökkenése, ami ebben az időszakban 2900 milliárd forintot ért, benne van a növekedési hitelprogram 2800 milliárd forintos hitelkerete, amit 40 ezer mikro-, kis- és középvállalat használt fel, és benne van természetesen a korábbi devizahitelek kivezetése révén megkönnyebbült családi költségvetés: 2100 milliárd forintot takarítottak meg a családok. Ez 10 200 milliárd forint. Megint azt a történelmi, gazdaságtörténeti és nemzetgazdasági felfogást és tényt erősíti, hogy belül kell keresnünk az erőforrások minél okosabb, minél hatékonyabb felhasználásának a titkait.

Tisztelt Ház! A Magyar Nemzeti Bank nevében köszönöm, hogy 2018-ban, ahogy ’13-tól kezdve minden évben és ’19-ben is a tisztelt Ház támogatta a munkánkat, és természetesen a következő beszámolóban térek majd ki a 2019. év eredményeire. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

Köszönöm szépen a meghívást. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai