Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.18:19:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2023.06.14.), 124. felszólalás
Felszólaló Horváth László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A gyermekvédelemről szeretnék beszélni a költségvetés kapcsán, de mivel az előzőekben jó néhány felszólalást meg tudtam hallgatni, ezért engedjék meg, hogy egy kicsit tágabb keretbe helyezzem mondandómat.

Ha ma a világ állapotát  a világ állapotát  egy szóval kellene leírni, akkor az az egy szó a válság. És ez igaz, és nagyon is igaz Európára. De gazdasági válság van, világszintű. Hadd idézzem önöknek, hogy az Egyesült Államok elnöke szombaton jelentette be, hogy kétpárti megállapodás törvénybe foglalásával elkerülték Amerika első államcsődjét. Mit mondanának erre azok a baloldali képviselőtársak, akik az Orbán-kormánynak tudják be a gazdasági válságot?

(18.40)

Gazdasági válság, háborús válság, ökológiai válság, migrációs válság, hadd ne folytassam a sort! Minden szinten olyan bizonytalanság lett úrrá az életen, ami a megszokott kereteket, feltételeket egész egyszerűen átírja. És ha egy szót kéne mondani arra, hogy mi az, amire egyébként mindenki vár, és amire a legnagyobb a kereslet, akkor ez a „biztonság” szó a „bizonytalanság” ellentéte. Ez a biztonság és a biztonsági pontok azok, amelyeket meg kell találni a mai magyar kormánynak is ahhoz, hogy energiákat és cselekvési potenciált tudjon felszabadítani, mert egy biztos: a bizonytalanság közepette tétlennek nem lehet maradni. Ennek a költségvetésnek legalább három ilyen pontja van, ami biztonsági pontot jelent: az egyik a család, a másik a munkahely és a harmadik a béke. Úgy gondolom, ebben megegyezhetünk, hogy ezek a pontok valóban biztonsági pontokként tudnak erősíteni minket.

Ha a költségvetésről beszélünk, nyilván ez egy különösen nehéz helyzet, amiben most vagyunk, de egyébként én nem emlékszem olyan költségvetésre még az elmúlt évtizedből, amelyet az ellenzék támogatott volna, nem emlékszem olyanra, amelyről nem mondta volna el, hogy ez össze fog omlani, ez úgy hibás, ahogy van, és ez nem fogja megérni az évet. (Varga Zoltán: Így is volt!  Kálmán Olga: Így is történt!) Azért ezek a vádak  egy évben került átírásra a költségvetés  évtizedeken keresztül nem voltak valósak, és nem jöttek be, mindenféle vádaskodás ellenére.

Most ami pedig a gyermekeket illeti meg a gyermekvédelmet illeti, ha valahol van szükség és valahol elengedhetetlen a biztonság, akkor az pont az ő ügyükben elengedhetetlen, mert a gyermekek egészséges fejlődése bizonytalan, biztonságát elvesztő környezetben egész biztosan komoly károkat szenved. A gyermekvédelemnek pedig az első számú színtere, a legbiztosabb, a leghatékonyabb és egyébként a legtermészetesebb színtere a család. A gyermekvédelem területére értjük az összes gyermeket, nyilván a veszélyeztetett gyermekek külön figyelmet érdemelnek, de a gyermekvédelem legfontosabb területe, még egyszer mondom, a család. És ebből a szempontból ez a költségvetés igenis szolgálja a gyermekvédelmet, mert 3300 milliárd forintot tart meg a családoknál, ennyi a családtámogatási rendszernek az összege a következő évben.

Ezen belül hadd hívjam fel a figyelmüket olyan tételekre, amelyek szintén gyermekvédelmi szempontból nagyon fontosak. Az egyik ilyen a gyermekétkeztetés feladata, amire a következő évben több mint 105 milliárd forint fog jutni, ez egyébként a tavalyi évhez képest is 75 milliárddal több. A gyermekétkeztetés pedig már bebizonyította többször, hogy igenis súlyos, veszélyes helyzetekben tudja akár gyermekek életét is megmenteni. Olyan helyzetekben is a gyermekétkeztetés mentett meg gyermeket a halálra éheztetéstől, ahol nem egy rossz sorban lévő család, hanem egy jobb sorban lévő, kiegyensúlyozott anyagi helyzetben lévő család döntött úgy, hogy fénnyel eteti a gyermeket, és ha a gyermek nem kerül óvodába a kötelező óvodáztatás keretében, és nem kapja meg az étkeztetést ingyenesen, akkor valószínűleg ő sem tudta volna elkerülni a tragédiát.

Arra is szeretném felhívni a figyelmüket, hogy az ingyenes tankönyvellátás mértéke, összege is bővül a következő évben, és azt hiszem, ez sem lebecsülendő.

Ami pedig a veszélyeztetettséget illeti, itt nyilván az államnak van meghatározó szerepe, ugyanakkor ez a feladat sem teljesíthető kizárólag úgy, ha az államra hagyatkozunk, hiszen ez is egy össztársadalmi feladat. Itt nagyon fontos a jelzőrendszer további erősítése és kibővítése, mert azok a veszélyek, amelyek jelentkeznek, azok a szociális, egészségügyi és lelki veszélyeztetések, amelyek jelen vannak, új területeken is megjelennek, olyan új területeken, amelyek sokkal nagyobb mértékű és ma még fel nem mérhető hatású, hosszú távú hatású veszélyeket hordoznak magukban. Például a digitális vagy internetes világ körére gondolok, ahol már egy generáció felnő lassan úgy, hogy a kezéhez nőtt az érintőképernyő.

Az adatok eléggé megdöbbentőek és vészjóslóak, de mindenképpen figyelemfelkeltőek, hiszen a felmérés, amit a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság végzett el, azt mutatja, hogy a 8-15 éves gyerekek körében, ebben a korosztályban napi közel négy órát bámulják a gyermekek a telefont, a 10-15 évesek között pedig háromból két gyermek már a közösségi médián van, használja ezt a médiát, és láthatóan az itt felbukkanó tartalmak már elég komoly veszélyt jelentenek és elég komoly befolyást jelentenek, mintegy olyan függőséget okoznak, amit nyugodtan hasonlíthatunk akár a drog-, alkohol- vagy nikotinfüggőséghez, hiszen már tudományosan is igazolták, hogy ezen tartalmak fogyasztásának hatására az agy úgynevezett jutalomhordozót, dopamint választ ki, ami gyakorlatilag ugyanaz a mechanizmus, ami az egyéb függőségeknél is jellemző.

A veszélyeztetés kapcsán és a jelzőrendszer kapcsán azt is el kell mondani, hogy egyre továbbra is fokozottan figyelni kell, forrást kell biztosítani, mégpedig arra, hogy a gyermekekkel szemben megnyilvánuló erőszakot nemcsak hogy vissza tudjuk szorítani, hanem fel tudjuk számolni. Lehet, hogy ez egy lehetetlen célnak tűnik ebben a mai világban, de aki ebben a mai világban a lehetetlent nem próbálja meg, az azt sem éri el, ami elérhető, ami lehetséges. Itt az erőszak kapcsán továbbra is a zéró tolerancia álláspontján vagyunk, bármilyen erőszak, fizikai, lelki, érzelmi erőszak, vagy akár a pedofília, vagy akár a transzneműség, vagy akár a gender-, vagy akár az LMBTQ-propaganda kapcsán.

Számos lépést tettünk jogszabály-módosításokkal is, ami a megelőzést szolgálta meg az elrettentést szolgálta, illetve létrehoztunk olyan szervezetet is, amely legalább az oktatás területén, az oktatási intézményekben az iskolaőrség intézményén keresztül szintén megelőző tevékenységgel, visszatartó tevékenységgel az elmúlt években radikálisan csökkentette az iskolai erőszakos esetek számát, és ezt a rendszert továbbra is fenn kell tartani.

Ami pedig a szexuális irányú erőszakot illeti, ott komolyan fel kell mérnie mindenkinek, aki egyébként ehhez statisztál vagy támogatja, hogy mégis mit csinál, mert lehet, hogy tudatlanságból  ez a jobbik eset  statisztál olyanhoz, aminek egyébként pénzben ki nem fejezhető kára van, miközben egyébként az egész a pénzről szól. Ezt is lehet látni, ma már az is világos, hogy milyen milliárd dolláros tőkés körök állnak az egész LMBTQ és a transzneműség mögött, miközben a fejlődéslélektan egyértelműen igazolta, hogy a felnövekedésnek van egy meghatározott rendje és meg nem kerülhető szabályai, és aki ebbe belezavar, aki ezt megzavarja, az nem tudja, hogy mivel játszik és milyen károkat okoz.

Úgyhogy evvel kapcsolatosan a jelzőrendszer kiszélesítése, erősítése szükséges, mert semmi keresnivalója és főleg büszkén nincs keresnivalója ilyen természet-, teremtés-, isten- és élettagadó nézeteknek a gyerekeink között. Hagyják őket békén! Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(18.50)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai