Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.13:32:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.), 232. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:34


Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Biztos Úr! Tisztelt Biztoshelyettes Asszony! Tisztelt Biztoshelyettes Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Szószóló Asszony! Kedves Szószóló Asszonyok és kedves Szószóló Urak! Nagyon tetszett nekem, hogy biztos úr az expozéjában úgy fogalmazott, hogy az ombudsmanokat mindig valamilyen sajátos viszony fűzi az Országgyűléshez. Úgy gondolom, hogy ez teljes egészében így van, és ez egy fejen talált kérdés, hiszen az alapvető jogok biztosát megillető szakmai és a jogi autonómia és az esetleges véleménykülönbségek mellett nagyon fontos az Országgyűlés részéről a bizalom és a támogatás, mely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a mindenkori ombudsman teljes értékű munkát végezhessen.

Az Igazságügyi Bizottság az ombudsmani munkát talán a lehető legközelebbről látja a parlament képviselői közül, amely ennélfogva a legjobban ismeri annak teljes tevékenységét, és megfogalmazott javaslataival, a viták során elhangzó véleményével nemcsak értékeli, hanem megítélésem szerint a jövőre nézve formálni is képes az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek munkáját.

Ezért is tartom nagyon fontosnak Vejkey Imre képviselő úrnak, az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága elnökének expozéjában elhangzottakat és azt, hogy az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2022. évi tevékenységéről készített beszámolóját az Igazságügyi Bizottság ez év május 16-ai ülésén megtárgyalta és azt elfogadásra alkalmasnak találta.

Engedjék meg, hogy ugyanakkor magam is felhívjam néhány érdemi részre a figyelmüket, melyek rávilágítanak arra a rendkívül fontos munkára, ami  ellentétben a képviselőtársam iménti felszólalásában elmondottakkal  rendkívül fontos, és amit az alapvető jogok biztosa és helyettesei a munkatársaikkal igenis jól elvégeztek a tavalyi évben.

A tavalyi év egyik legmegrázóbb eseménye volt a február 24-én kezdődött orosz-ukrán háború és az azzal járó pusztítás és szenvedés. Hazánk  mint a megtámadott Ukrajna szomszédja  a szenvedések enyhítésének lehetőségét tartotta a legfontosabbnak, ezért a kezdetektől a humanitárius cselekvés útját választotta. Tudtuk ugyanis, hogy a segítségnyújtás nem csupán élelemre, menedékre, a gyerekek oktatására és tanítására korlátozódik, hanem jogi eszközökkel is támogatni kell a hozzánk érkező menekülteket és azok családjait.

Kiemelten fontosnak tartom a hivatal rendkívüli gyorsaságát, hiszen alig egy héttel a háború kirobbanása után már ideiglenes területi irodát nyitottak az érintett magyar-ukrán határszakasz közelében, ahol a hivatal munkatársai személyesen működtek közre az azonnali segítségnyújtásban  például az ügyintézésben, a jogi tanácsadásban , miközben a hivatal online kommunikációs csatornáin keresztül rendszeresen frissülő információkkal segítette a háború elől menekülők tájékozódását ukrán, angol és magyar nyelven. Hálás köszönetünket fejezem ki a KDNP nevében ezért a cselekedetért valamennyiüknek.

A katasztrófavédelmi rendészeti szervekkel, az érintett önkormányzatokkal, az egyházi és civil szervezetekkel együttműködve mind a mai napig több ideiglenes területi irodát működtetnek, ahogy hallhattuk az expozéban is. A közvetlen jogi és humanitárius segítségnyújtás mellett a menekült gyermekek oktatáshoz való hozzáférésével, illetve integrációjával kapcsolatos helyzetet értékelve a jogalkotó számára, tehát valamennyiünk számára is értékes ajánlásokat fogalmaztak meg.

Tavaly a hivatal menekültellátásban vállalt tevékenysége nemcsak idehaza, de nemzetközi értelemben is kiemelt figyelmet kapott, és ez, úgy hiszem, olyan többlet, ami éppenséggel nem felrovandó, hanem nagyon is pozitív és nagyon is többletcselekvésnek minősül. A hivatal kezdeményezésére több nemzetközi delegáció is hazánkba látogatott, így személyesen tekintették át a magyar-ukrán határszakaszon folytatott alapjogvédelmi munkálatokat.

A lehetőséget megragadva ismételten csak köszönetet kell hogy mondjak az elvégzett munkáért, és kérem biztos urat, hogy tolmácsolja elismerésünket valamennyi munkatársának, akik a háború sújtotta Ukrajnából menekülők megsegítésére és emberi jogaik védelme érdekében a magyar-ukrán határnál, majd a budapesti BOK Csarnokban felállított információs pontokon a legnehezebb napokban is fáradhatatlanul dolgoztak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A rendkívüli feladatok ellátása mellett a hagyományosnak mondható hazai érdekvédelem sem szorult háttérbe. Külön ki kell emeljem a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok érdekében, különösen a gyermekek, a fiatalkorúak védelmében kifejtett tevékenységet, annak is a gyakorlati oldalát. Példaértékűnek tartom a még 2021-ben induló, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával való együttműködésen alapuló ombudsmani gyermekotthon- és lakásotthon-felújítási programot, és nem is értem, hogy Sebián-Petrovszki képviselőtársam ezzel kapcsolatban miért fogalmazott meg negatív szavakat. (Sebián-Petrovszki László: Mert nem ez a feladata.) Pestszentlőrincen és Gyulafirátóton két új gyermekvédelmi intézményt sikerült így teljeskörűen felújítani, melyeket tavaly karácsony előtt már birtokba is vehettek a gyermekek.

(19.40)

Az intézményfelújításokon és egyéb gyakorlati cselekvéseken túlmenően a biztos úr és helyettesei számos jogalkotási javaslatot fogalmaztak meg a gyermekek érdekében, köztük olyan kérdésekben, mint a kirendelt gyermekvédelmi gyám elérhetőségének megjelölése és a titkos menedékházban lévő gyermek és a távol lévő szülője közti kapcsolattartás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha az összképet nézzük, akkor fontos kiemelni a jelentések és ajánlások növekvő számát. Az összes területet felölelve, ahogy itt is hallottuk ma, számszerűsítve elmondható, hogy 2022-ben a hivatal 226 jelentést készített, melyekben összesen 169 ajánlás fogalmazódott meg. Fontos kiemelni ezzel összefüggésben, hogy az ajánlások háromnegyedét az érintettek elfogadták, ami az alapvető jogok biztosa által ellátott alapjogvédelem hatékonyságát és egyre növekvő szerepét mutatja.

Tisztelt Képviselőtársaim! A beszámolóból és az elhangzott felszólalásokból is világosan látható, hogy az alapvető jogok biztosa és az általa vezetett hivatal a tavalyi év során az Alaptörvény 30. cikkében foglalt keretszabályoknak megfelelően és azok szellemében végezte munkáját.

Ugyancsak alkotmányos kötelezettségének eleget téve, időben be is nyújtotta az Országgyűlésnek a beszámolóját, mely mind tartalmi, mind formális szempontból teljes mértékben megfelel a jogszabályokban előírt követelményeknek, ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy az Igazságügyi Bizottsághoz hasonlóan önök is támogassák annak elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai