Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.03:31:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 387. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  387  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Először is szeretném megköszönni Ágh Péter képviselő úrnak, hogy volt olyan kedves és figyelemmel követi az ünnepnapokat. Ez azt mutatja, hogy a honvédelmi bizottság tagjaként is és képviselőként is elkötelezett a haza védelmének ügye mellett, és e késő eseti órában is fontosnak érzi és fontosnak tartja, hogy május 21-ét, a honvédelem napját, amely nemcsak a honvédségnek ünnep, hanem az egész nemzet ünnepnapja, szóvá tegye. Örültem volna annak, ha a mai nap ezzel kezdődik a magyar parlamentben, de tudomásul kell vennünk, hogy sok más fontos ügy van. Ettől függetlenül még ilyenkor is jó, ha elhangzik egy értékes gondolatokat tartalmazó felszólalás, hiszen tudunk beszélni a honvédségről és arról, hogy miért fontos nekünk a Magyar Honvédség, miért fontos nekünk a hazaszeretet, miért fontos nekünk a nemzet ügye.

Ahogy képviselő úr is utalt rá a felszólalásában, Buda várának a visszafoglalása 163 évvel ezelőtt, 1849-ben a szabadságharc tavaszi hadjáratának dicsőséges időszaka alatt történt, és ez a nap lett 1992-től kezdődően a honvédelem napja. Egy olyan időszak csúcspontja volt ez az esemény, amelyet 1825-től, a reformkor kiindulásától kezdődően írhatunk be a magyar történelemkönyvünkbe, majd az 1848-49-es szabadságharc volt a csúcsa ennek az időszaknak. Nagyon érdekes ez az időszak, hiszen a nemzet születése is ekkor történik, s hozzáteszem, hogy a nemzet születésével egy időben született a Magyar Honvédség is.

Mi volt ennek az oka? Nyilván az, hogy a nemzet akkori öntudatra ébredésének az időszakában sok-sok szabadságjogot kiáltottak ki, ébredtek rá elődeink arra, hogy miért fontos a szabadság és a függetlenség a magyar nemzet számára. S azon nyomban észlelniük kellett, hogy nem elég kikiáltani a szabadságot, a különböző szabadságjogokat és a függetlenséget, nem elég szóvá tenni mindezt és különböző petíciókban deklarálni, hanem meg is kell tudni védeni azt. Meg is kell tudni védeni a szabadságunkat, a függetlenségünket, ezért létre kellett hozni a Magyar Honvédség erejét is.

Akkor nemzeti ügy volt a haza védelme, ahogyan egyébként a ma hatályos honvédelmi törvény is fogalmaz az 1. § (1) bekezdésében: a honvédelem nemzeti ügy, mondja ki a törvény, és mondta ki az előző két honvédelmi törvény is a rendszerváltás óta, amelyeket megalkottunk. Valóban nemzeti ügy, hiszen akkor a nemzet valamennyi tagja fontosnak érezte a haza függetlenségének a kivívását és megvédését a Habsburg- és a cári csapatokkal szemben.

Most is nemzeti üggyé szeretnénk tenni most is a haza védelmének ügyét, ezért fontos az, amiről képviselő úr beszélt, és ezért fontos, hogy képviselő úr föl is szólalt ebben az ügyben, mert minden egyes alkalom rámutat arra, hogy a nemzet valamennyi tagjának éreznie kell, hogy a haza védelme nem csak a Magyar Honvédség feladata. Valóban elsősorban az ő feladatuk, de a nemzet valamennyi tagjának a feladata is. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, hogy nemzeti üggyé váljon, hogy minden magyar állampolgárban, minden magyar fiatal szívében ott kell hogy dobogjon a hazaszeretet érzése. Ezért kell törekednünk arra, ahogy minél több alkalmat találjunk a fiatalokkal való beszélgetésre, oktatásukra, tanításukra. Nem militáns képzésre van szükség, hanem a szívüket kell megfogni, a lelküket kell megérinteni, hogy ha baj van, akkor a szívük dobbanjon meg. Az egy más dolog, hogy hogyan képezzük ki őket és mennyi idő áll rendelkezésre, az már egy következő lépés, de ha a szívükben nincs ott a hazaszeretet érzése, akkor sajnos nem várhatjuk el tőlük, hogy védelmezzék a hazát, mint ahogy azt tették a márciusi ifjak és sokan mások 1848-49-ben.

Egy nap a honvédelemért a 365-ből, ezt is mondhatnánk. Ez május 21-e, a honvédelem napja, amely egyébként - mint ahogy mondottam volt az elején - a nemzet ünnepnapja is. E nap alkalmából szeretném megköszönni képviselő úr hozzászólását, szeretném megköszönni a képviselő uraknak, hogy itt voltak, itt vannak, és figyelemmel követik ezt az eseményt, és szeretném megköszönni a katonáknak, hogy szolgálják a hazát, szolgálják a nemzetet.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  387  Következő    Ülésnap adatai