Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:37:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap, 102. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:41

Felszólalások:  <<  102  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány szereti félreérthető adatokkal megmagyarázni a sikereit, de még inkább elkendőzni a kudarcait, így teszi ezt a foglalkoztatással kapcsolatosan is.

Orbán Viktor az elmúlt hetekben kijelentette, hogy őt csak az az adat érdekli a foglalkoztatáson belül, amely azt mutatja, hogy hányan dolgoznak most Magyarországon, márpedig őszerinte most 4,5 millióan dolgoznak  nyilván, ez így rendben van. Ez az adat azonban több szempontból is hamis képet fest: nem mutatja, hogy hányan kénytelenek felfüggeszteni a vállalkozásaikat, nem mutatja, hogy hányan dolgoznak részmunkaidőben, és azt sem, hogy hányan kényszerültek átmenni képzettségüknek nem megfelelő munkakörbe, és visznek haza emiatt sokkal kevesebb pénzt, mint korábban.

Varga miniszter úr tavaly októberben, egy konferencián azt mondta, hogy látványosan nőtt a részmunkaidős foglalkoztatás aránya: míg 2019 végén 700 ezren voltak részmunkában, 2020 augusztusában már 918 ezerre nőtt a számuk, és nem mellesleg azt is bemutatta, hogy 2020 augusztusában már 3,6 millióra csökkent a teljes foglalkoztatottak száma. Ezek a számok teljesen eltérnek a KSH és az Orbán Viktor által hangoztatott adatoktól, miszerint 4,5 millióan dolgoztak és dolgoznak most is, és ebből 230 ezren részmunkaidőben.

Mivel a családok szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy valaki teljes állású vagy részmunkaidős bért kap, ezért írásbeli kérdést intéztem az illetékes tárcához, hogy hányan dolgoznak részmunkaidőben, és miért mond mást Orbán Viktor és Varga Mihály. Fölöttébb furcsa választ kaptam, konkrétan azt, hogy Magyarországon kevesen dolgoznak részmunkaidőben, ebben a vírusválság sem hozott tartós fordulatot. Ezek szerint új mértékegységet vezetett be a kormány, ez pedig a „kevesen”.

(16.00)

Ehhez képest a Gazdaságkutató Intézet most februári reprezentatív felmérése is azt támasztja alá, hogy a vírus miatt majdnem tízszeresére nőtt a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya egy év alatt. Ha a kormány és a minisztérium ennyire nem kompetens, nem csoda, hogy nem megy a válságkezelés.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, válaszoljon a kérdésemre, mi az oka a KSH és az Orbán Viktor által kommunikált, valamint a Varga Mihály által prezentált számok közötti eltérésnek, és árulják el végre, valójában hányan dolgoznak jelenleg részmunkaidőben!

Felszólalások:  <<  102  >>    Ülésnap adatai