Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.19:26:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2023.05.04.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mai második napirendi pontunk a családok ügyintézésének egyszerűsítésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló előterjesztés.

Tisztelt Országgyűlés! Az Alaptörvény XV. és XVI. cikkelyének egyes szakaszai a következőket mondják ki: „Magyarország külön intézkedésekkel védi a családokat, a gyermekeket, a nőket, az időseket és a fogyatékkal élőket.” „A szülők kötelesek kiskorú gyermekükről gondoskodni. E kötelezettség magában foglalja gyermekük taníttatását. A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni.”

Az Alaptörvény imént idézett rendelkezései hűen tükrözik a Fidesz-KDNP-frakciószövetség által a családot mint sorsközösséget megillető alapvető védelemről alkotott álláspontot, miszerint a szülő a kiskorú gyermekeiről mindenkor, minden körülmények között köteles gondoskodni, míg a nagykorú gyermek a rászoruló szüleiről köteles gondoskodni. A család, mint a társadalom alapegysége, a benne lévő személyek kölcsönös szeretetén, támogatásán és védelmén alapul, melynek kiteljesüléséhez és megvalósításához a kormány az elmúlt 13 évben jó néhány ponton nyújtott támogatást, és szemmel látható, hogy a továbbiakban is szélesíteni kívánja a családok védelmét, valamint könnyebb boldogulását szolgáló intézkedések körét.

Az elmúlt éveinket a koronavírus-járvány árnyékolta be, de a kormány ezalatt is számos, az emberek életszínvonalát növelő intézkedést vezetett be, illetve bővített ki. Gondoljunk a családalapítás előtt álló fiatalok CSOK-kal és babaváró hitellel való támogatására, a családosok szja-visszatérítésére, illetve a 25 év alatti fiatalok és a 30 év alatti anyák személyijövedelemadó-mentességére. A járványhelyzet mérséklődése után sajnos jelenünket már több mint egy éve a szomszédunkban zajló háború és az arra válaszul adott elhibázott brüsszeli szankciók által gerjesztett gazdasági és energiaválság árnyékolja be, mely helyzetben szintúgy a magyar emberek érdekeit védő döntések sorozatát kellett meghozni. Napjainkban mégis számos kritikát hallani a baloldal politikusai részéről, akik a nemzeti kormány által bevezetett, a családosok megélhetését is nagyban segítő intézkedéseket kérdőjelezik meg, miközben az egész Európát a csőd szélére sodró szankciós politikát vakon támogatják. Ha a baloldalon múlna, akkor nem lenne biztosítva az árstop az alapvető élelmiszerekre és nem létezne a magyar családokat védő rezsicsökkentés sem.

Az előttünk fekvő javaslat is egy, a családok életét egyszerűbbé tenni kívánó logika mentén megalkotott módosítása a jelenleg hatályos törvénynek. A javaslat többek között az alábbiakkal kívánja egyszerűsíteni a családok ügyintézését.

Ezek közül az első: a gyes megállapítása hivatalból. Jelen törvényjavaslat gyakorlati segítséget nyújt a családtámogatási ügyintézésekhez. Jelentős könnyítés, hogy a gyermekgondozási díjra való jogosultság, a gyed megszűnését követően a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyes megállapítása hivatalból történik azon szülő esetében, aki gyermeke után gyermekgondozási díjra volt jogosult. Ez a módosítás 2024. július 1-jétől lépne hatályba.

A második: a tanulói, hallgatói jogviszony igazolásának kérdése. Érdemi egyszerűsítés a szülők számára  ahogy az előterjesztőtől is hallhattuk , hogy néhány kivételes esettől eltekintve a szülőtől vagy a tanulótól 2023. szeptember 1-jétől nem kérhető a tanulói jogviszony igazolása a tankötelezettség időtartama alatt annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló a 16. életévét betölti. A tankötelezettség lejártát követően a tanuló érvényes diákigazolvánnyal igazolhatja a tanulói, hallgatói jogviszonyát egészen a felsőoktatási hallgatói jogviszony végéig. Ha a tanulói, hallgatói jogviszony időtartama alatt a jogviszony igazolása bíróság vagy közigazgatási hatóság eljárásában mégis szükséges, mert kétség merül fel a jogviszony fennállása tekintetében, a bíróság vagy a hatóság megkeresheti a tanulói, hallgatói jogviszony igazolása céljából az Oktatási Hivatalt vagy a szakképzési államigazgatási szervet.

A harmadik: családi pótlék megosztása, anyasági támogatás. A polgári törvénykönyvről szóló törvény szülői felügyelet gyakorlásával kapcsolatos rendelkezéseinek változására tekintettel a javaslat módosítja a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény családi pótlék 50-50 százalékos megosztásáról szóló szabályozását annak érdekében, hogy a családi pótlék megosztása iránti kérelmet a külön élő szülők egyike is benyújthassa.

(10.10)

További változás, hogy a vér szerinti apa is jogosulttá válhat az anyasági támogatásra, megigényelheti az anyasági támogatást abban az esetben, ha az anya az igénylést megelőzően elhunyt, és az apa gondoskodik a gyermekről.

A negyedik: gyámhatósági ügyintézés. Miközben az életvitelszerűen külföldön tartózkodó ügyfél esetén személyesen megtett jognyilatkozatnak kell tekinteni a kép- és hangkapcsolatot egyidejűleg biztosító, elektronikus úton megtett jognyilatkozatot, ez a belföldön élő ügyfelekre jelenleg nem adott, ennek kiterjesztése szükséges.

Kivétel ez alól az örökbefogadással és a származás megállapításával összefüggő ügyek, ahol azok természetéből adódóan továbbra is indokolt a személyes meghallgatás. Az eljárásban részt vevő ügyfelek kímélete, illetve az eljáró hatóság adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében olyan esetekben, ahol a tényállás a beérkező iratok alapján teljeskörűen tisztázott és új információ nem várható az ügyféltől sem, a meghallgatás mellőzhető lesz a gyámhatósági eljárásban.

Az imént említettek tükrében látjuk, hogy a kormány e törvényjavaslattal könnyítené a családok és a közigazgatási szervek ügyintézését. A felmerülő adminisztratív terhek megtakarításával az ügyfelek, a családok és a hatóságok is kedvezőbb helyzetbe fognak kerülni. A kormány elkötelezett abban, hogy a családok ügyintézését a vonatkozó szabályok kedvezőbbé tételével támogassa.

Meglátásom szerint a javaslat elfogadásával az ügyintézési hatékonyság érdemben javulhat, ez az érintettek számára fontos könnyítés lenne az adott élethelyzetekben, így arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, baloldali képviselőtársaimat is, hogy ezt tartsák szem előtt, amikor majd a döntésre kerül sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem, hogy az elmondottak alapján támogassák ezt a javaslatot. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai