Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.23:08:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 326. felszólalás
Felszólaló Gelencsér Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:37


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Magam is a humánerőforrás-fejlesztésről, illetve talán közismertebb néven a humán fejlesztésekről szeretnék beszélni és azok fontosságáról, szükségességéről. Miért is van erre szükség? Egy mondatban engedjék meg nekem. 2010 óta most már az ellenfeleink által is elismert tény, hogy 700 ezer új munkahely keletkezett Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy 4 százalék körüli már csupán a munkanélküliség. Vannak olyan közgazdasági iskolák, amelyek szerint 5 százalék alatt nem is beszélhetünk munkanélküliségről. És bizony-bizony, bizonyos térségekben és bizonyos szakmákban munkaerőhiány lépett fel.

Engedjék meg, hogy én is hadd mondjak egy helyi példát a választókörzetemből. Működik egy vállalkozói szalon, illetve egy vállalkozói klub is Kaposváron, a választókörzetemben, ráadásul a vállalkozói klubot én magam szoktam összehívni időről időre. Az oda érkező mintegy száz jelentős kaposvári cégvezető a korábbi években mindig arról akart velem beszélni, hogy mit változtatunk az adópolitikán, aztán volt egy időszak, amikor csak arról akartak beszélni, hogy mit tudnak fejleszteni infrastrukturális fejlesztések, eszközvásárlások tekintetében. Vagyis a makro- és a mikrogazdasági környezetről szerettek volna velem beszélni többnyire mint képviselőjükkel. Ez a helyzet teljesen megváltozott. Ezekről ma már nem szeretnének velem beszélni, ezekről mindent tudnak, megtanulták, illetve rendjén valónak találják. El kellett hívnom Cseresnyés Péter államtitkár urat, a legutóbbi alkalommal ő volt a vendégünk. Egy éve lassan semmi másról nem szeretnének velem beszélni a helyi cégek, csak a munkaerőhiányról, és hogy milyen terveim vannak arra, hogy a hiányzó munkaerőt hogyan pótoljuk.

(22.10)

Kétezer munkanélküliről tudunk Kaposváron, de több mint 300 betöltetlen álláshelyről is egyszerre. Tehát az látszik, mondjuk úgy, teljesen nyilván­való a helyzet, hogy aki tudott és akart dolgozni mifelénk is, pedig nem tartozunk a leggazdagabb régiók közé még, az el tudott helyezkedni, vagyis az látszik, hogy van közel kétezer olyan ember arra mifelénk, aki törődést, odafigyelést, segítséget igényel.

Programokra van szükség. Azt hiszem, hogy erre készült az EFOP, az itt ma már említett, emberi erőforrás operatív program, sőt a rászorulókat segítő operatív program is. Vannak ezek az emberek, azt hiszem, úgy kell rájuk tekintsünk, mint a nemzet aranytartalékára, akik ugyan ma még mentális, egészségügyi, képzettségbeli hiányosságokkal küszködnek, viszont ha jól használjuk fel az EFOP-lehetőségeket, ha felkészítéseket, képzéseket tartunk számukra, és ezt tényleg hatékonyan tesszük, akkor bevonhatók még a munka világába. Hadd ne mondjam, ide nem illő talán a téma, ezért számunkra nem a migránsok a megoldás, hanem részben a népességpolitika, ami hosszú távú megoldás, és itt van ez az aranytartalék, itt ma már elhangzott, a romák, a nehéz helyzetű emberek s a többi.

Csak néhány címet az EFOP-ból, talán egy kis reklám okán is: megváltozott munkaképességű emberek támogatása; „Nő az esély ‑ képzés és foglalkoztatás”; fogyatékkal élők mindennapjait segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítása; hátrányos helyzetű személyek munkaerőpiaci integrációjának segítése; kísérleti programok a szociális gazdaság erősítése és a leghátrányosabb helyzetű csoportok elhelyezkedése érdekében; nők a családban és a munkahelyen; humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben; foglalkoztatási rehabilitáció, szakmai tanfolyamok; hiányzó egészségügyi és szociális humán szolgáltatások; egész életen át tartó tanulás, hozzáférés biztosítása; szociális humán erőforrás fejlesztése és így tovább. Az tehát a lényeg, hogy ha jól élünk ezekkel a lehetőségekkel, akkor a gazdaság szempontjából is, túl azokon az adott embereken, akiken segítünk, a gazdaság szempontjából is nagyon nagyot léptünk.

Ha jól látom, van még másfél percem. Hogy áll ez a program? Az európai uniós programok jelentősen hozzájárulnak Magyarország erősödéséhez. Itt már elhangzott, hogy ezermilliárdról beszélünk az EFOP tekintetében, és itt van velünk Csepreghy Nándor miniszterhelyettes úr is, aki több nyilatkozatában megerősítette, a kormány eltökélt szándéka, hogy ennek a hónapnak a végéig minden uniós pályázati forrást meghirdet. Most úgy néz ki, hogy a március 22-ei adataink szerint az EFOP 83 százaléka meghirdetésre került 2017-ben, tehát március 31-ig az EFOP esetében a meghirdetés várhatóan a 100 százalékot el fogja érni; gondolom, miniszterhelyettes úr megerősít ebben.

És itt van a második fontos kérdés, a kötelezettségvállalások szintje, ott pedig szintén nagyon nagyot léptünk. Március 20-ai adatunk van, ez 257 milliárd a közel 1000 milliárdból, és a rászorulók támogatására kitalált operatív program pedig 34 milliárd keretösszegből, annak 99 százaléka már meghirdetésre került. A felszólalásomat azért fejezem be, mert úgy tudom, még utánam szeretne valaki szólni, így aztán megköszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai