Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.07:37:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2003.09.09.), 28. felszólalás
Felszólaló Filló Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság alelnöke, a bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Igen tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága szeptember 4-ei ülésén tárgyalta meg a társasházakról szóló törvényjavaslatot. Fontos kérdésről van szó, igen tisztelt képviselőtársaim, hiszen nincs olyan választókörzet, vagy kevés olyan választókörzet, kevés olyan település van az országban, ahol ne találkoznánk társasházakkal, gondolok itt persze elsősorban a városokra.

Sok százezer családot, nagyon sok lakóépületet érint az új szabályozás. A társasházi törvény megszületése óta jó néhány év eltelt, és ez az eltelt időszak bebizonyította számunkra azt, hogy szükséges módosítani, szükséges rugalmasabbá, naprakészebbé tenni a törvényi szabályozást, hiszen nagyon sokszor a nem kellő törvényi szabályozás megnehezítette a társasházak életét, mindennapi fenntartását, a felújításokról már nem is beszélve.

Éppen ezért úgy gondolom, hogy a törvényjavaslat legfőbb célja és indoka, hogy rugalmasabb és egyszerűbb szabályok jöjjenek létre egyrészt a működésre és fenntartásra, a felújításra, másrészt arra, hogy könnyebb legyen a társasházak számára állami és önkormányzati forrásokhoz jutni. Ez egy nagyon fontos kérdés, igen tisztelt képviselőtársaim, hiszen én mint Erzsébetváros országgyűlési képviselője, jól tudom, hogy a társasházi lakástulajdonosok a tulajdonnal együtt megkapták az elmaradott felújításokkal járó irdatlan terheket is. Szükséges tehát a felújításokban való állami és önkormányzati segítség, másképp a sokszor száz évnél is idősebb épületekben esélyük sincs a tulajdonostársaknak arra, hogy az épületeket felújítsák, megújítsák.

Bizottságunk ülésén elhangzott: cél az is, hogy olyan törvényi szabályozás szülessen, amely lehetőség szerint elkerüli a bírósági - és sajnos ismerjük, sokszor évekig tartó - vitákat. Azzal, hogy a nagyobb társasházak esetében kötelezővé tesszük a működési szabályzat létrehozását, sok későbbi vitát előzhetünk meg. A közös költség meg nem fizetésekor, illetve a lakás eladásakor keletkező viták megoldását is egyértelműbbé teszi majd az új szabályzat, az új törvény elfogadása.

Fontos, hogy az üzletszerűen végzett társasházkezelés a jövőben szakképzettséghez lesz kötve. Aki ismeri ezt a témát, nagyon jól tudja, hogy ezen a területen milyen sok - csúnya szó, de nem tudom jobban megfogalmazni - kókler működött és működik sajnálatos módon a mai napig. Nagyon sokszor a társasházak olyan kezelőkre bízták a közös vagyon fenntartását, működtetését, akik nem értettek ehhez, és bizony igen komoly peres eljárások is folyamatban vannak, hiszen eltűntek a közösség pénzével, nem arra fordították a befizetett összegeket, amire fordítani kellett volna. Tehát valamennyien tudjuk, hogy ezek súlyos problémák. Meggyőződésem szerint az új törvény azzal, hogy szakképzettséghez köti ezt a fajta lakóház-kezelési munkát, mindenképpen komoly előrejutást jelent.

Szintén fontosnak tartom és tartották képviselőtársaim azt, hogy a felújítások megkezdéséhez az egyszerű többségi döntés is elegendő lesz a jövőben, vagyis egy-két tulajdonostárs nem hiúsíthatja meg a többség akaratát.

Tisztelt Ház! A bizottsági vitában képviselőtársaim a törvényességi felügyelet hiányát, illetve a felújításokkal és az érdekegyeztetéssel kapcsolatos kérdéseket vetették fel. A törvényi felügyelet megteremtése kapcsán meggyőződésem szerint módosító indítványt kell majd a törvényjavaslathoz benyújtani, ugyanakkor megnyugtató az, hogy a javaslat előkészítésénél figyelembe vették a társadalmi szervezetek, így a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségének, valamint a Magyar Ingatlangazdálkodók Szövetségének véleményét is.

 

(10.20)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A fentiek alapján az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága 12 igen, 2 nem és 6 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai