Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.03:34:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2020.09.28.),  31-35. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 12:21


Felszólalások:   27-30   31-35   35      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Böröcz László, a Fidesz képviselője: „Aktuális ügyeink” címmel.

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyarországon 2010-ben alakult polgári kormány rendkívül nehéz helyzetben találta magát, hiszen az országot gazdaságilag a tönk szélére sodorta a baloldal: nyakunkon volt az IMF-től felvett hitel, az államháztartási hiány az egekben volt, és Brüsszelnek hirtelen fontos lett a hiánycélok betartása. Ebben a helyzetben is világos és egyértelmű vállalásai voltak a polgári kormányzatnak, amelyeket meg is valósítottunk az elmúlt tíz évben. Nyilván ez meglepetés a baloldal számára, hiszen Gyurcsány Ferencnél ígéretekből nem volt hiány, a megvalósításig azonban soha nem jutottak el. Azt ígértük, hogy csökkentjük az államadósságot és a hiányt, segélyek helyett munkát adunk az embereknek, és kiemelten támogatjuk a családokat. Az elmúlt nyolc évben nem is 3, hanem 2,5 százalék alá szorítottuk az államháztartási hiányt, amit a baloldalnak egyetlenegyszer sem sikerült. Emlékeznek még az 5, 6, sőt 8 százalék fölötti hiánycélokra, amelyeket a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormányok produkáltak? Csökkentettük az államadósságot: a GDP 80 százaléka volt az eladósodás mértéke 2010-ben, mára ezt 67 százalékra sikerült lefaragni, és ha nem szólt volna közbe a járvány okozta válság, akkor minden bizonnyal a ciklus végére 60 százalék alatt lett volna az adósság szintje.

A korábbi segélyalapú baloldali politika konzerválta sok százezer ember nyomorúságos helyzetét.

A polgári kormányzat ezzel szemben közel egymillió új munkahelyet hozott létre, pont úgy, ahogyan azt 2010-ben ígérte. A magyar családok a gazdaság teljesítőképességéhez mérten a legnagyobb támogatást kapják Európában  ezt az ígéretét is teljesítette a kormány.

A koronavírus, illetve annak gazdasági hatásai azonban ismét veszélybe sodorják a családokat és az országot. Az elmúlt évtized is azt bizonyította, hogy a magyar emberek dolgozni szeretnének, és munkából akarnak megélni. Nekünk az a feladatunk, hogy a legtöbb munkahelyet védjük meg, és amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, legalább annyit hozzunk létre. A baloldaltól ma sem hallunk mást, mint amit 2002 és 2010 között csináltak, és amiért aztán kegyetlen árat fizettünk, amikor megérkezett a válság: növeljük a segélyeket, vegyünk fel hitelt, adósítsuk el magunkat. Csupa olyan javaslat, ami aláásná az emberek önmagukba vetett hitét, és spekulánsoknak szolgáltatná ki az országot.

A baloldal a kormányzása alatt válságkezelés címén egymillió embert tett munkanélkülivé, megsarcolta a fiatalokat, a családokat és a nyugdíjasokat is. A baloldal úgy kezelte a válságot, hogy megszüntette a tizenharmadik havi nyugdíjat, csökkentette a gyes időtartamát, az áfa általános kulcsát 5 százalékponttal emelte, bevonta az adózásba a családi pótlékot, megemelte a nyugdíjkorhatárt, csökkentette a táppénzt, elvett egyhavi bért a közszférában dolgozóktól, ingatlanadót akart bevezetni, és mindemellett még IMF-es gigahitellel adósította el az országot. Ezek után ne csodálkozzanak, ha sem mi, sem az emberek nem kérnek az önök tanácsaiból; egyébként sem, de különösen akkor nem, amikor baj van.

(12.10)

A kormány valamennyi eszközt bevet a válságkezelés során, amit az Európai Unióban is használnak. A középpontban a munkahelyteremtés áll: bértámogatással, adósságcsökkentéssel, nullaszázalékos hitellel és hiteltörlesztési moratóriummal is segítjük a járvány miatt bajba került vállalkozásokat.

A kormány a napokban jelentette be, hogy 2021. január 1-jétől további hat hónappal hosszabbítja meg a hitelmoratóriumot. A lehetőséggel a gyermekeket nevelő családok, a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a közfoglalkoztatottak, sőt még a vállalkozások is élhetnek. De ha a baloldalon múlna, hitelmoratórium sem lenne, ők ugyanis a vészhelyzet megszűnésekor azokat az átmeneti szabályokat sem voltak képesek megszavazni, amelyek az év végéig tartó hitelmoratóriumot biztosították. A magyar emberek nem számíthatnak a Gyurcsány vezette baloldalra, csak a politikai akciókkal és a védekezés akadályozásával vannak elfoglalva; ott folytatják, ahol az első hullámkor abbahagyták: kamuvideók után kamuhíreket gyártanak, támadják az egészségügyi szakembereket, az egészségügyi intézményeket és a védekezéshez szükséges gazdasági döntéseket.

A polgári kormány mindent megtesz, hogy megvédje a munkahelyeket, az otthonokat és a családok életszínvonalát. Ehhez pedig a Fidesz továbbra is megad minden támogatást. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Böröcz László képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt évtized bebizonyította mindannyiunk számára, hogy a magyar emberek munkából tudnak és munkából akarnak is megélni. A kormány pedig mindent megtesz most is és mindent megtett a veszélyhelyzet ideje alatt is, hogy a lehető legtöbb munkahelyet megvédje, és amennyi munkahelyet pedig a vírus mégis elpusztít, annyi új munkahelyet hozzon létre. Ennek érdekében indult egyébként az ön által is említett gazdaságvédelmi akcióterv. 2010 után is együtt jöttünk ki a válságból, és most újra együtt meg fogjuk ezt csinálni. Tisztelt Képviselő Úr! Kiemelt célunk tehát a magyar emberek munkahelyeinek a védelme és új munkahelyek teremtése, hiszen egy olyan válsággal kellett szembenéznünk az elmúlt hónapokban, amely átformálja a közeljövőnket, átformálja az eddigi életmódunkat, és nagy veszélyt jelentett a gazdaságra. Éppen ezért volt szükség az összefogásra, határozott intézkedésre és egymás segítésére.

A baloldal, az a helyzet, tisztelt képviselő úr, hogy ebben az összefogásban azonban nem vett részt, nemcsak velünk, hanem a magyar emberekkel sem fogtak össze. Azt mondhatjuk, hogy ezt most már rendszeresen megtapasztaljuk: a baloldal soha nem lesz része az összefogásnak; amikor ők kormányoztak, akkor sem fogtak össze az emberekkel, megszorítottak. Az első hullám idején pedig szintén nem lehetett rájuk számítani, nem számíthattak rájuk a magyar emberek és a magyar családok. Például hiteltörlesztési moratórium sem lenne, ha rajtuk múlna. Ezzel szemben azonban megpróbálták rombolni az összefogást, amikor kamuhíreket terjesztettek az egészségügyről és külföldön rágalmazták az országot.

Tisztelt Képviselő Úr! Tehát valóban igaza van abban, hogy a baloldal hiteltelen, amikor a munkahelyek megvédéséről és a magyar családok megvédéséről beszél, hiszen korábban  ahogy ön ezt részletesen ismertette is  megszorításokkal kezelte a válságot, újabb és újabb terheket raktak az emberek vállára, ahelyett, hogy segítséget nyújtottak volna nekik. Ezt ismerjük mindannyian akár a Bokros-csomag, akár a 2009-es megszorítások óta.

Tisztelt Képviselő Úr! Valóban az a helyzet, hogy a baloldali pártoknak a frakciójában most is ott ülnek 14-en, akik személyesen megszavazták az egyhavi bér és egyhavi nyugdíj elvételét, a fizetős egészségügyet (Arató Gergely: Visszaadtátok azóta?) és az 5 százalékpontos áfaemelést, valamint a tandíj és az ingatlanadó bevezetését. Tisztelt Képviselő Úr! Én értem, hogy önnek ez fáj és szégyelli, de ez a helyzet, ez történt, önök ezekhez a döntésekhez a nevüket és a szavazatukat adták.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt tíz év egyértelműen bizonyította számunkra, hogy annak a gazdaságnak az ellenálló képessége az erősebb, amely önálló és saját gazdaságpolitikát folytat. Ennek a sikerreceptje pedig a munkaalapú gazdaság. Ezért van az, amiről már korábban beszéltem, hogy a vírussal folytatott háború idején a munkahelyek védelme, helyreállítása és új munkahelyek létrehozása a vezérfonalunk, legalább annyi munkahelyet teremtünk, mint amennyit a vírus tönkretesz.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Újabb és újabb intézkedésekkel segítjük a magyar gazdaságot, a gazdaságvédelmi operatív törzs folyamatosan monitorozza a magyar gazdaság helyzetét és javaslatot tesz a szükséges intézkedésekre. A célunk nem kevesebb, mint hogy a gazdaság mielőbb növekedési pályára álljon. A koronavírus-járvány által veszélyeztetettek számára fél évvel éppen ezért meghosszabbítjuk a törlesztési moratóriumot, ezzel tovább halaszthatják a meglévő hiteltartozásuk törlesztését a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a gyermeket nevelő családok és a közfoglalkoztatottak. A hitelmoratórium eddig 1,6 millió családnak és 60 ezer vállalkozásnak adott segítséget. Ez pedig azt jelenti, hogy decemberig 2000 milliárd forint marad a családoknál és a vállalkozásoknál. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Schanda Tamás államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Sneider Tamás, független; Rétvári Bence, KDNP; Keresztes László Lóránt, LMP; Tordai Bence, Párbeszéd; Varga-Damm Andrea, független; Varju László, DK, és Rig Lajos jobbikos képviselő úr.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 12 óra 17 perckor elkezdjük az azonnali kérdések tárgyalását.

Jakab Péter és Szilágyi György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök úr?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Gulyás Gergely miniszter urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a miniszterelnök úrtól személyesen kéri a választ. (Szilágyi György: Elnök úr, megvárom Orbán Viktort. Köszönöm.) Köszönöm szépen, képviselő úr.

Csányi Tamás és Lukács László György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. A miniszter távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.




Felszólalások:   27-30   31-35   35      Ülésnap adatai