Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.23:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 4-6. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha egy miniszterelnök megbukik - polgári demokráciában előfordul az ilyen -, és belátja azt is, hogy kormányzati politikája csődöt mond, akkor általában lemond. Lemond azért, hogy lehetőséget adjon a választópolgároknak, hogy véleményt mondjanak az eddigi időszakról, lehetőséget adjon a választópolgároknak, hogy megbízzanak egy új kormányt azzal, hogy az országot abból a nyomorúságos helyzetből kikormányozza, amelybe ez a hibás kormányzati politika keverte.

Gyurcsány Ferenc megbukott. Gyurcsány Ferenc egy bukott miniszterelnök. A Magyar Szocialista Párt által támogatott kormányzati politika megbukott. Az elmúlt hét év Magyarország számára olyan kedvezőtlen tendenciákat hozott, aminek következtében Magyarország, amely egykor a térség éllovasa volt, mára sereghajtóvá vált. Ennek következtében a közép-európai országok közül Magyarországot sújtja leginkább a gazdasági válság, nemhogy a válságból való kilábalás, de az euróövezethez való csatlakozás is beláthatatlan messzeségbe tolódott.

Mondhatnánk, hogy természetes következtetés, hogy Gyurcsány Ferenc lemond. Mondhatnánk, hogy természetes következtetés, hogy az MSZP belátja, hogy megbukott, hogy az a kormányzati politika, amelyet eddig támogatott, megbukott, hogy a magyarországi baloldal - mondjuk ki - nem képes a kormányzásra, hiszen két egymást követő ciklusban képtelen volt végigvinni a ciklust kormányfőcsere nélkül. Emlékszünk rá, 2004-ben egy máig tisztázatlan palotaforradalom, belső palotaforradalom következtében cseréltek miniszterelnököt, most pedig látványosan összeomlott az egész, mint egy kártyavár. A helyzet az, hogy Magyarországon a Magyar Szocialista Párt nem képes a kormányzásra. Kormányképtelen, nincs meg hozzá a tehetsége, nincs meg hozzá a kapacitása, összerogyott a kormányzás súlya alatt. Előfordul ilyen demokráciában.

Azonban ilyenkor szokott annyi becsület lenni egy miniszterelnökben, hogy lemond, és a választópolgárokhoz fordul, ítéljék meg az ők az elmúlt évek politikáját, legyenek ők azok, akik megmondják, hogy kik alakítsanak kormányt, milyen többség alakuljon. Hiszen azt mindannyian elismerhetjük, hogy ma Magyarországon a politikai hitelesség kérdése kulcskérdés a válságból való kilábalás szempontjából

Gyurcsány Ferenc nem ezt az utat választotta. Gyurcsány Ferenc, miközben megbukott mint miniszterelnök, menedéket kért a Magyar Szocialista Párttól, és a Magyar Szocialista Párt menedéket nyújtott neki. Az a Magyar Szocialista Párt, amely felállva tapsolta Gyurcsány Ferenc nyilatkozatát, miszerint ő megbukott miniszterelnökként, pár órával később pajzsra emelte - igaz, hogy csak a harmadik legmagasabb szavazataránnyal - mint pártelnököt, hogy két hét múlva bizalmatlanságot nyilvánítson Gyurcsány Ferenccel mint kormányfővel szemben. Nyomorúságos komédia ez! (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Nyomorúságos komédia ez, szocialista képviselőtársaim! Önök hülyének nézik az embereket! (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Az a helyzet, hogy önök hülyének nézik az embereket. (Közbeszólások az MSZP soraiban. - Az elnök csenget.)

(13.20)

Két héten belül el akarják játszani azt, hogy megbuktatják a miniszterelnököt, megválasztják, ott is vannak, nincsenek is ott. Azért teszik mindezt, mert hatalomban akarnak maradni. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) És azért ezt a megoldást választották, mert ugyan megbuktak, az önök politikája megbukott, az önök miniszterelnöke megbukott (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), de a hatalomról nem tudnak lemondani. Ugyanis ha lemondott volna a miniszterelnök, akkor a köztársasági elnök kezébe került volna a mérlegelés joga (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), akkor megnyílt volna, ha csak egy résnyire is, de megnyílt volna annak a lehetősége, hogy új választásokat lehet tartani az európai parlamenti választásokkal egy időben, önök pedig semmitől sem rettegnek jobban, mint ettől. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.)

De veszíteni lehet emelt fővel is, és lehet szégyenletesen is. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Szombaton az a beszéd, amelyet a miniszterelnök mondott, hivatalban lévő miniszterelnök által elmondott legszégyenletesebb politikai beszéd volt. Gyurcsány Ferenc rátámadt az igazságszolgáltatásra (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.), rátámadt a bíróságokra, rátámadt az ügyészségre (Folyamatos közbeszólások az MSZP padsoraiból. - Az elnök csenget.), úgy, hogy ők nem védekezhetnek, hiszen politikamentes az igazságszolgáltatás Magyarországon. Gyurcsány Ferenc... (Felzúdulás, közbeszólások az MSZP padsoraiból. - Az elnök csenget.) Remélem, ezt hallják most a bírák és az ügyészek is, amikor nézik a televíziót: önöknek ez a véleményük. (Folyamatos közbeszólások és moraj az MSZP padsoraiból. - Az elnök csenget.)

Kedves barátaim, nem a szocialista forradalom napjait éljük (Derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.), hanem egy polgári demokráciában vagyunk. (Taps a Fidesz, a KDNP és a függetlenek soraiban.) Én tudom, hogy önök a proletár jogtudathoz vannak hozzászokva, de ez egy jogállam, ami ma Magyarországon van (Folyamatos közbeszólások az MSZP padsoraiból. - Az elnök csenget.), bármennyire is próbálják szétrombolni, mi nem fogjuk engedni, hogy a bíróságokat és az ügyészségeket lerombolják. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.)

Miniszterelnök úr, ön pedig szégyellje magát...

ELNÖK: Frakcióvezető úr...

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): ...a legalávalóbb és legszégyenteljesebb támadás volt ez. (Hosszan tartó taps a Fidesz, a KDNP és a függetlenek soraiból.)




Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai