Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.20:00:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap, 52. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:16

Felszólalások:  <<  52  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amint azt a képviselő úr is elmondta, a Széll Kálmán-terv 2.0 számos fejezetben foglalkozik a hátrányos helyzetű emberek, köztük a romák felzárkózásának kérdéseivel, a nemzeti társadalmi felzárkózási stratégia figyelembevételével.

Amint előző, egyébként hasonló témát érintő kérdése esetében is korábban, most is azt tudjuk válaszolni, hogy a kormány nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiája valamennyi megközelítésében összehangoltan és a problémák természetéből adódóan egymástól el nem választhatóan kezeli a roma és a nem roma népességet egyaránt érintő, a szegénységből, mélyszegénységből fakadó társadalmi problémákat.

Ugyanakkor nem lehet elmenni azon tény mellett, hogy miközben az ország népességéhez viszonyítva a cigány lakosság aránya 7 százalék körül van, addig e 7 százaléknyi népességen belül a szegénységben élők aránya - a Tárki háztartási monitorvizsgálata alapján - eléri a 70 százalékot. A cigányság az egyetlen nemzetiség ma Magyarországon, amely ekkora arányú szegénységben, többnyire nyomorúságos körülmények között él. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Ez hivatalosan nem is mérhető! Honnan tudod?)

(Az elnöki széket Balczó Zoltán, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Képviselő Úr! Éppen az ön által is idézett számadatok miatt szükséges figyelni arra, hogy amikor szegénységben élők felzárkózását segítő programokat indítunk, akkor azokban kellő, legalább az adott problématerületen megjelenő arányuknak megfelelő mértékben legyenek a romák is bevonva.

Képviselő Úr! Ön külön kiemelte, kiemeli a gyermekeket. A magyar társadalom egészének jövője a mai gyermekek jövőjébe van ágyazva. Minden gyermek számít, legyen az roma, horvát, román, szlovák, német vagy magyar. Ám a legnagyobb segítség azoknak kell a felemelkedéshez, akik a legnyomorúságosabb körülmények között növekszenek, élnek. A szegénységben élő gyermekek mintegy fele roma. Kutatások igazolják, hogy a roma nemzetiségű tanulók az azonos szociális helyzetben lévő nem roma társaikkal szemben is hátrányt szenvednek az iskolai érvényesülés terén, miközben a felzárkózás és a későbbi foglalkoztatás egyik kulcsát a sikeres iskolai karrier jelenti.

Ezért, miközben a hátrányos helyzetűekre irányuló programjaink nemzetiségtől függetlenül szociális alapon nyitottak, természetes, hogy legalább a szegény népességen belüli arányuknak megfelelően elérjék a romákat is. Ez a törekvésünk jelent meg az Útravaló-ösztöndíjprogramban is, ahol csak a leghátrányosabb helyzetű tanulók kaphattak támogatást, és a támogatást kapóknak a fele volt roma származású.

Minden nemzetiségű gyermek, legyen az horvát, román, szlovák, német, aki magyar állampolgár, az magyar gyermek is. Éppen ezért nem fogadható el az a fajta megkülönböztetés - és ezt nem is fogjuk elfogadni soha -, amit ön tesz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  52  >>    Ülésnap adatai