Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:38:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2009.10.09.), 6. felszólalás
Felszólaló Fogarasiné Deák Valéria (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FOGARASINÉ DEÁK VALÉRIA, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság is megtárgyalta, mint rendesen, a 2009. szeptember 29-én, 13 órakor kezdődött ülésen. A bizottság a törvényjavaslatot 10 igen szavazattal, 9 nem ellenében általános vitára alkalmasnak tartotta.

A vita nem volt túlságosan hosszú és részletes - gondolom, hasonlóképpen más bizottságokban is előfordult ez a dolog természetéből adódva -, hiszen mi is a 2010. évi költségvetési törvény vitáját követően tárgyaltunk a megalapozó törvénycsomagról, és a költségvetési vitában a számokról, a forintokról folytatott diskurzus keretében óhatatlanul érintettük természetesen a megalapozó törvényeket is.

Egy dologban az emberi jogi bizottságban egyetértettünk kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt, úgyhogy ezt mindenképpen megemlíteném. Örömmel üdvözöltük, hogy végre rendeződik a Dagály utca sorsa e törvény keretében. Civil körökben ugyanis már-már szállóige "a" Dagály utca, azért mondom ezt így, mint a sokak által talán és bizonyára már elfeledett 2001. évi ingyenes civil ingatlanjuttatás emblematikus esete. Az akkor illetékes bizottság nem döntött az erre az ingatlanra beérkezett rengeteg pályázatról. A következő ciklusban a társadalmi szervezetek bizottsága a ciklus vége felé hozott ugyan döntést, de adminisztratív hibákra hivatkozva az nem került végrehajtásra. Majd a jogutód emberi jogi, kisebbségi és civilügyekkel foglalkozó bizottság újra, lényegében megerősítette a korábbi határozatot, kétszer is, ugyancsak adminisztrációs okok miatt, csak időközben megváltozott a jogszabályi környezet, megváltoztak az intézményi viszonyok, a KVI megszűnt, a Vagyonkezelő Zrt.-hez került az ingatlan. Így nem volt más út, mint hogy ezzel a törvénnyel kerüljön pont végre ennek az ingatlan-odaítélési történetnek a végére. Nagyon örülünk ennek, és remélem, hogy az érintett civil szervezetek a megértés és a bosszankodás mellett örülnek is majd.

Ezen túl azonban semmi másban nem értettünk egyet. A bizottság többsége szavazatával is kifejezte, hogy támogatja azoknak a törvényeknek a módosítását, amelyek a költségvetés számainak és szándékainak alátámasztására szolgálnak. Öt olyan törvény van egyébként, amely a bizottság hatáskörébe tartozik, ezek: a szociális, a közoktatási, az 1 százalékos szja-rendelkezésről, az egyházak finanszírozásáról, valamint a Nemzeti Civil Alapról szóló törvények. Ellenzéki képviselőtársaink rövid megszólalásából kiderült, hogy elsősorban az egyházakkal kapcsolatos szabályok változását kifogásolják, de nem árulták el a kritika tartalmát és részleteit érdemben. Azóta tudjuk, hogy lényegében en bloc elutasítanak minden olyan javaslatot, amely az egyházakat érinti a törvényjavaslat-csomagban. Jelzem: közöttük még olyanokat is, amelyeket korábban ők maguk szorgalmaztak. A módosító javaslat indoklása sem részletezi ezek okát, úgyhogy érdeklődéssel várjuk a vitát.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai