Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.19:57:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2023.12.13.), 10. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:39


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A magyar parlament példát mutat, sehol az egész Európai Unióban nem tudnak nyíltan és őszintén beszélni erről a kérdésről, nem tudnak nyíltan és őszintén vitázni erről a kérdésről. A brüsszeli bürokraták és a nyugat-európai politikai elit fél ettől a vitától, ezért a tagállami parlamentekben, a tagállami polgárok között nem folytatják le ezt a vitát. A magyar parlament és a magyar állampolgárok a nemzeti konzultáción keresztül elmondhatják a véleményüket erről a kérdésről. Van egy hely Európában, ahol lehet stratégiai fontosságú vitát folytatni Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, ez a hely pedig, tisztelt képviselőtársaim, a magyar Országgyűlés.

Az elmúlt másfél évben végighallgathattuk önöket, ahogy Ukrajnáról beszélnek a baloldali pártok a DK-tól a JK-ig  a Jobbik-Konzervatívokig (Dr. Brenner Koloman: Hahaha!) , a momentumosok, az MSZP-sek és a párbeszédesek. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.) Az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), hogy egy dolgot szeretnék önöktől kérni. Bárcsak egyszer Magyarországot védenék olyan vehemensen, ahogy Ukrajnát teszik! (Rétvári Bence: Így van!) Bárcsak egyszer Magyarországról beszélnének olyan szépen, ahogy Ukrajnáról teszik! Bárcsak egyszer Magyarország mellett állnának ki olyan hevesen, ahogy ezt Ukrajnával kapcsolatban tették az elmúlt másfél évben!

Ez lenne önökhöz a kérésem, hiszen az elmúlt másfél évben önök elmondták, hogy Ukrajna mintademokrácia, elmondták, hogy Ukrajnát mindenáron, akár a saját kárunk árán is támogatni kell, és az önök álláspontja teljesen világos. Az elmúlt időszakban Gyurcsány Ferenc ki is adta önöknek az önök álláspontját. Nem azt mondta, hogy a csatlakozási tárgyalásokat meg kell kezdeni Ukrajnával, nem azt mondta Gyurcsány Ferenc, hogy tagjelölti státuszt kell adni Ukrajnának, Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy Ukrajnát fel kell venni az Európai Unióba. Ez az önök álláspontja, tisztelt képviselő úr.

Teljesen álságos, amikor egy DK-párti képviselő a határon túli magyarokért aggódik, amikor minden forrást, szavazati jogot, támogatást, segítséget elvennének a határon túli magyaroktól. Ebben a keretben kell értelmezni az egész baloldalnak a felszólalásait a mai napon, tisztelt képviselőtársaim. (Tompos Márton Kristóf: Még nem is hallottad!) Bár a házszabály nyilván ilyet nem enged, de teljesen világos, hogy ma itt mi a brüsszeli bürokraták magyar hangjaival vitatkozunk, tisztelt képviselőtársaim. (Arató Gergely: Inkább azzal, amit Putyinék nektek!)

Arató Gergely képviselőtársam felszólalása és majd az azt követő, például momentumos vagy éppen párbeszédes felszólalások teljesen világosan jelezni fogják, hogy itt ma a brüsszeli bürokraták és az amerikai demokraták hangját fogjuk hallani, tisztelt képviselőtársaim, az Országgyűlésben, ahelyett, hogy végre egyszer a magyar nemzeti érdek alapján vitatkoznának önök, ahogy mi ezt tesszük minden egyes vitában. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Mi azt nézzük meg minden egyes ilyen kérdésben, tisztelt képviselőtársaim, hogy mi a magyar érdek. És az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy most az Európai Unió a saját hitelességét teszi próbára és próbálja meg aláásni.

Az elmúlt évtizedekben világos konszenzus alakult ki a bővítési folyamatról: objektív, teljesítményen alapuló mércével kell mérni a csatlakozó jelölt tagállamok esetében. Most van egy tagállam, amelyiknek gyorsítópályát akarnak biztosítani, most van egy tagállam, amelyiknek csökkenteni szeretnék a feltételeit, most van egy tagállam, amelyet ki szeretnének emelni a többi közül, hogy hamarabb és kedvezményesebb módon, kevesebb feltétel teljesülése esetén legyen az Európai Unió teljes jogú tagja.

Ez nem járja, tisztelt képviselőtársaim. Mert milyen üzenet ez a csatlakozásra váró tagállamok felé, a Nyugat-Balkán országai felé? Milyen üzenet ez azok felé a tagállamjelöltek felé, amelyek 4-5-6-8-10-15 éve várnak arra, hogy a közösségünkbe léphessenek, és az Európai Unió teljes jogú tagjai lehessenek? Ezért hibás, tisztelt képviselőtársaim, az önök álláspontja, bármennyire is egyezik ez a brüsszeli bürokraták álláspontjával.

Mert mit látunk Brüsszelben? Van egy ideológiailag vezérelt, egy vágyvezérelt álláspont, ami mindent nélkülöz, ami a józan ész talaján áll. Ki kell mondani, hogy Brüsszelben a józan ész és a normalitás hiánycikk lett, tisztelt képviselőtársaim. Teljesen világos tehát, hogy semmi megalapozottsága, gazdasági, mezőgazdasági, kohéziós, politikai, gazdaságpolitikai és biztonsági megalapozottsága nincsen ennek az elhamarkodott, előkészítetlen, időszerűtlen és szakmaiatlan döntésnek.

(10.00)

Mit is okozna ez, tisztelt képviselőtársaim? Arról már beszéltek itt előttem a vezérszónokok, hogy nem tudjuk, hogy Ukrajnának jelenleg mi a pontos területe; nem tudjuk, hogy mi a pontos lakossága; nem tudjuk ezeket az adatokat. Amíg ezt nem tudjuk, addig nem lehet elkezdeni bármiféle csatlakozási szerződést, mert mi alapján és miről beszélgetünk? Teljesen világos, hogy itt nem tényekről van szó. Itt vágyvezérelt ideológiáról van szó. Megszokhattuk, ez az önök esetében mindennapos, mégis azt kérem, hogy próbálják a racionalitás talaján állva ezt a kérdést megvizsgálni.

Az elmúlt napokban a Financial Timesból tudtuk meg, hogy 70 000 milliárd forintba kerülne az Európai Uniónak, hogy Ukrajna teljes jogú tagja legyen az EU-nak  70 000 milliárd forintba, tisztelt képviselőtársaim! Önök tehát nemcsak a gyerekeinket, hanem az unokáinkat is eladósítanák Ukrajna érdekében. Ezt a pénzt a tagállamoknak kellene kitermelnie. Persze biztos, az Egyesült Államok örömmel siet a segítségünkre hitelfelvételnél, de úgy gondolom, hogy ez az összeg olyan bődületesen nagy, és az eddig Ukrajnára költött már több mint 40 milliárd euró, amely már ott van, és amelynek a hasznosulásáról semmit nem tudunk, amelynek a hatékony felhasználásáról semmit nem tudunk, teljesen nyilvánvaló, hogy olyan kínzó kérdéseket feszeget, amelyekre válaszokat kell adnunk.

70 000 milliárd forintba kerülne tehát Ukrajna teljes jogú EU-tagsága, amit nekünk, magyar parlamenti képviselőknek és az Európában a nemzeti parlamentekben ülő képviselőknek a Financial Timesból kell megtudnunk. Hát miért nem Brüsszel hozta nyilvánosságra ezeket a számításokat? Miért nem Brüsszel adta ide ezeket a papírokat, hogy vannak ilyen szempontok, vizsgáljátok meg, nézzétek meg, hogy mi lehet ennek a hatása? Az a kérdés, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezeket miért egy kiszivárogtatott, újságban leírt cikkből kell megtudnunk, és miért nem átláthatóan, transzparensen kommunikál ezzel kapcsolatban az Európai Bizottság.

Az elmúlt másfél évben önöktől meghallgattuk, hogy fegyvert kell küldeni Ukrajnába, hogy katonát kell küldeni Ukrajnába, hogy minden szankciót támogatni kell, hogy minden módon segíteni kell Ukrajnát, akár úgy is, ha az rossz a magyaroknak, akár úgy is, ha az rossz az európai gazdaságnak és a magyar családoknak. Ez volt a Momentum álláspontja, ez volt az egész dollárbaloldal álláspontja, hogy mindenáron segíteni kell Ukrajnát, akkor is, ha az a magyar gazdáknak, a magyar embereknek rossz lenne.

Tisztelt Képviselőtársaim! Beszéljünk egy pillanatra Ukrajna európai uniós tagsága kapcsán a mezőgazdaságról. Mi történne Ukrajna európai uniós tagsága során? Nem tudnánk elrendelni határzárat az ukrán gabonával kapcsolatban, a silány minőségű, génmódosított gabona elözönlené a magyar és a közép-európai agráriumot, tönkretenné a magyar gazdákat, tönkretenné a magyar mezőgazdaságot, és olyan génmódosított gabona jönne be Magyarországra, amelyet az Alaptörvényünk tilt. Ha Ukrajna európai uniós tag, nem tudjuk lezárni a határunkat, és nem tudjuk elrendelni ezt a zárat. Egyébként az Európai Unió éppen kötelezettségszegési eljárást készül ellenünk bevezetni amiatt, mert lezártuk a határainkat az ukrán rossz minőségű, silány gabona előtt.

Nézzük meg a szállítmányozási kérdést! Kérdezzék meg, tisztelt képviselőtársaim, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei képviselőtársainkat, Tilki Attilát, Seszták Miklóst és a többieket, hogy mit okoznak az ukrán szállítmányozási nehézségek, mit okoznak az ottani cégek, milyen dugók vannak most a határon, tisztelt képviselőtársaim. A valóságról beszéljenek, és ne azokról az ideológiailag vezérelt vágyálmokról, amiket önöknek Brüsszelből és Washingtonból lediktáltak. A józan ész talaján érdemes lefolytatni ezt a vitát, és csak úgy érdemes hozzáállni ezekhez a kérdésekhez, mert ebben a kérdésben csak kétszer lehet hibázni, először és utoljára, ez egy visszafordíthatatlan folyamat, itt a józan észnek kell győznie, itt a józan megfontolásoknak kell elsőbbséget élvezni, tisztelt képviselőtársaim.

Önök nagyon sokat beszélnek róla, most már hirtelen fontos lett önöknek a határon túli, külhoni magyarság kérdése. A Momentum is hirtelen ezzel jön a bizottsági ülésen és a különböző közösségi médiában, az a Momentum, amely román jelölteknek kampányolt a magyarok ellen, és az a Momentum, tisztelt képviselőtársaim, amely rendre elmondja, hogy Szerbia európai uniós csatlakozása veszélyes és egy trójai faló. Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom, hogy a Körúton kívül nehéz a földrajz, de hát ott is élnek magyarok, tisztelt képviselőtársaim. Esetleg figyelembe vehetnék az ő érdekeiket is.

És ne jöjjenek nekünk a kárpátaljai magyarok álláspontjával! Mi pontosan ismerjük az álláspontjukat, tizenéve azon küzdünk, hogy a jogaikat ne csorbítsák; tizenéve azon küzdünk, hogy meg tudjanak maradni ott nemzetiségükben, nyelvükben, hitükben, közösségeikben. Tizenéve önök rendre leszavazzák azokat a költségvetési támogatásokat, amelyeket megpróbálunk Kárpátaljára juttatni, hogy ott legyen oktatás, hogy ott legyen egészségügyi rendszer, hogy ott legyen magyar kultúra, hogy ott legyen magyar művészet, és így tovább. Az a helyzet, hogy önök ezeket mindig leszavazzák.

És igen, képviselő úr, született ilyen levél az elmúlt héten. Az a helyzet, hogy ne hülyítsük itt egymást! Nyilvánvaló, hogy az ukránok eddig sem vették komolyan a magyar emberek véleményét Kárpátalján, ezután sem fogják komolyan venni. És azért, mert valamire őket kényszerítik, valamivel őket zsarolják és kényszerítik, az nem azt jelenti, hogy a magyar nemzeti érdekkel ne lennének teljesen tisztában a kárpátaljai magyarok.

Tisztelt Momentumos Képviselők! A kárpátaljai magyarok százszor inkább hazafiak, mint önök. (Közbeszólások a kormánypárti sorokban: Így van!)

Beszéljünk tisztán az Európai Unió és Ukrajna viszonyáról! Teljesen világos (Szászfalvi László: Hazaárulók vagytok!), hogy ki kell alakítani azt a keretrendszert, amely alkalmassá teszi az Európai Uniót arra, hogy egy fontos partnerséget tartson fenn Ukrajnával. Teljesen világos, hogy ki kell alakítani azt a keretrendszert, amely figyelembe veszi a gazdasági érdekeinket, figyelembe veszi a biztonsági érdekeinket, figyelembe veszi a mezőgazdasági érdekeinket, figyelembe veszi az Európai Unió geostratégiáját, és így kell kialakítani azt a partnerségi viszonyt Ukrajnával, amelyre természetesen az Uniónak szüksége van. Ennek keretein belül lehet támogatást nyújtani Ukrajnának, ahogy eddig is. Csak az elmúlt másfél évben 40 milliárd eurót nyújtottak, ami több mint Horvátország, Szlovénia és Magyarország teljes hétéves támogatása, tisztelt képviselőtársaim. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Hoppá!)

Nyilvánvaló, hogy az Európai Unió eddig is támogatta Ukrajnát, és ezután is fogja, de az elhamarkodott, előkészítetlen és káros döntésektől meg kell óvnunk az Európai Uniót. Igen, van olyan helyzet, hogy az Európai Uniót saját magától kell megvédeni. Ez most egy ilyen időpillanat, erre most, ha mást nem, akkor a magyar parlamenti többség és a magyar kormány vállalkozik azért, hogy az Európai Uniót a saját rossz döntéseitől megóvjuk. Erre is vállalkozunk. Ezért fontos, hogy ezt a stratégiai fontosságú vitát le tudjuk itt folytatni a magyar Országgyűlésben. Ezért fontos, hogy ne az önök vágyvezérelt brüsszelita szövegét vegyük komolyan, mert a magyar választók döntésével és a magyar választók érdekével sem találkozik az, amit önök itt most képviselnek.

Legyen teljesen világos: aki ezt a határozati javaslatot nem tudja támogatni, az ellensége a magyar mezőgazdaságnak, az ellensége az európai uniós gazdaságnak, az ellensége az európai biztonságnak, és teljesen világos, hogy ellensége a magyar nemzeti érdeknek. Mi mindezek alapján természetesen a határozati javaslatot támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai