Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.16:01:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.), 112. felszólalás
Felszólaló Talabér Márta (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TALABÉR MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az erőszak és a család nem összeegyeztethető fogalmak, azonban a családon belüli erőszaknak mint jelenségnek, mégis fokozott figyelmet kell szentelnünk, mert komoly következményei vannak, nem csupán fizikai értelemben, hanem mert hosszabb távon is maradandó lelki, de akár testi sérüléseket is okozhat. A bántalmazás nemcsak a tettet jelenti, hanem a mulasztást is, hiszen végzetes következménye lehet a gondoskodás elmaradásának, valamint a segítő beavatkozás elmulasztásának. Áldozatai döntő többségben nők és gyermekek, valamint más, helyzetüknél fogva kiszolgáltatottabb, leginkább idős, beteg emberek.

A családon belüli erőszak nem egy új és a modern társadalmunkban kialakult erőszakforma, azonban egyre nagyobb teret kap a nyilvánosságban, így többször találkozunk a problémával. Helyes is, hogy beszédtémát képez, mert azok az áldozatok, akik elszenvedik ezt a gyötrelmet, támogatásra és védelemre szorulnak, és a nyilvánosság erejénél fogva talán nagyobb bátorsággal fordulnak segítségért.

Az Országos Rendőr-főkapitányság jelentése alapján 2011-ben 12 865 esetben rendeltek el nyomozást családon belüli erőszaknak tekintett bűncselekményben. Az elmúlt években emelkedik azon esetek száma, amelyek a rendőrség látókörébe kerülnek. Feltételezhetjük, hogy a jelenségnek az is oka, hogy a rendőrség munkatársainak helyszíni intézkedései, a sértettel szembeni segítőkész hozzáállása bizalmat ébreszt, de az is lehet ok, hogy egyre többen ki mernek állni önmagukért. A sértettek, mivel segítséget máshonnan nem remélnek, ügyeik pillanatnyi megoldását a rendőrségtől várják, de a szükséges feljelentéseket már nem mindig teszik meg. Ez a jelenség minden társadalmi réteget érint, ezért is fontos, hogy a jogalkotó védje a sértettek jogait, de még fontosabb, hogy megelőzze a családon belüli erőszakos cselekedeteket, hogy a család intézménye a béke, a biztonság és a szeretet közege legyen. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.)

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem: mit kíván tenni a kormány a családon belüli erőszak megelőzéséért? (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai