Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.21:27:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 509. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:  Előző  509  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A vita vége felé még egy aspektusra világítanék rá, ami tulajdonképpen nem csak ezzel a jogszabálytervezettel kapcsolatos. Évről évre azt látjuk, hogy november közepén felgyorsul az Országgyűlés működése, egyre több jogszabályt zsúfolnak bele a parlament munkájába ilyenkor, amivel főszabály szerint nem lenne probléma, csakhogy szinte minden egyes jogszabálytervezetben találunk olyan pontokat, amelyek konfliktusosak, amelyek tulajdonképpen az évnek ebben a szakában azért kerülnek benyújtásra, hogy mondjuk, egy decemberi elfogadás után, majd a karácsony közeledtével a magyar társadalom szemet hunyjon felettük.

(13.30)

Az évnek ez a szakasza tehát mindig ilyen típusú jogszabályok behozataláról szól. Hadd mondjak még néhány példát, hiszen mondjuk, a helyi iparűzési adóról szóló jogszabályokat is módosítani tervezik, ennek is tegnap este még ezt a jogszabályt megelőzően volt a vitája, és nyilván, hogy-hogy nem, október 13. után az ezzel kapcsolatos szabályozást úgy tervezik átalakítani, hogy a helyi önkormányzatok elsőként az iparűzésiadó-bevételeiket a közösségi közlekedés finanszírozására kell hogy fordítsák. Ilyen módon nyilván ezek a közlekedési cégek tulajdonképpen a bevétellel nem igazolt költségekre benyújtott pályázataikat innentől elfelejthetik, nem számíthatnak az állam segítségére, hiszen ezek szerint a tulajdonos önkormányzatoknak kell majd mindent fedezni. Ez is egy olyan konfliktusos pont, és még sorolhatnám a többi törvényt, ami méltatlan.

Én azt hiszem, hogy nemcsak a nappali tárgyalása vagy a megfelelő ügyrendben való tárgyalása lett volna méltó ezeknek a jogszabályoknak, hanem hogy ha már ennyi salátatörvényt tárgyal az Országgyűlés, akkor lehetett volna egy korrekt salátatörvényt összerakni, lehetett volna, mondjuk, az a címe, hogy egyes törvényeknek az önkormányzati választások Fidesz számára kedvezőtlen eredményei kapcsán egy retorziókkal kapcsolatos törvény. Ezt is lehetett volna akár adni, elég hosszú, terjedelmes, tudományos név lenne, csakúgy, mint oly sokszor egy-két előterjesztés neve.

Azt látom, hogy nem elsunnyogni kellett volna ezeket a pontokat, hanem kiállni, és azt mondani, hogy mégsem vagyunk békülékenyek, mégsem fogadjuk el azt, hogy a helyi önkormányzatok egyébként keresik a mindenkori kormányzat partnerségét. Mégsem partnerek önök abban, hogy azok a helyi önkormányzatok, amelyek adott esetben ellenzéki vezetésűek, adott esetben az ország jelentős része  nagyvárosaiban, fővárosban, a kerületekben, ezeknek a túlnyomó részében , igen, ellenzéki vezetésű, ezeket a polgármestereket, képviselőket is az ott élők választották azért, hogy jól megszervezzék az ő életüket. Tehát ennek kapcsán én sokkal nagyobb nyitottságot várnék.

Még egyetlen aspektusára hivatkoznék a törvénynek, amiről kevesebb szó esik. Persze, önök azt mondják, hogy az ellenzék attól tart, hogy majd micsoda büntetések lesznek, nem szeretnének többet fizetni a képviselők. Nyilván ez is probléma, mert egyébként ez is egyfajta nyomás, és azt gondolom, hogy példa nélküli más demokráciákban, de a legsúlyosabb történet szerintem a tájékozódáshoz való jog korlátozása, amely egy nagyon fontos ellenőrzési jogosítvány a képviselőknél. Hogy érzékeltessem ezt egy példával: mondjuk, ha egy szociális intézmény hétköznapjaiba szeretne egy képviselő betekinteni, tájékozódni az ottani folyamatokról, vagy egy egészségügyi intézménynek a hasonló munkájába, akkor nyilván ennek kapcsán a kulturált mederben tartott rendkívüli megjelenése egy képviselőnek, amire nem tudnak készülni egy-egy ilyen intézményben, hanem tényleg a hétköznapokat láthatja a képviselő, az az ellenőrzési jog kapcsán, a tájékozódási jog kapcsán egy nagyon fontos vívmány. Szerintem mindannyiunk érdeke, és az egész magyar társadalom érdeke, hogy a magyar emberek által választott képviselők a hétköznapjait tekinthessék meg és a hétköznapi problémáit ezeknek az intézményeknek, hiszen akkor találunk jó megoldásokat, hogyha ezeket a hétköznapokban láthatjuk.

Az előzetes bejelentés, egyeztetett időpont meg minden ilyesmi arra szolgál, hogy hetekig, akár hónapokig lehessen húzni egy-egy találkozó időpontját, és akkor nem biztos, hogy a valóságot teljes mértékben bemutatva ismerik meg a képviselők ezeknek az intézményeknek a munkáját.

Tehát én értem, hogy önök mit akarnak ezzel elérni, nyilván az MTVA-ra, az ottani székház kapcsán történő ellenzéki reakciókra egy viszontreakció az önök részéről ez, ami önmagában elfogadhatatlan. Csak ráadásul nemcsak ezt a kérdést próbálják így kezelni, hanem tulajdonképpen az ellenőrzési jogosítványokat szűkítik, és ez a magyar társadalom, a magyar emberek érdekével ellentétes. Így nem tudják elvégezni a munkájukat a képviselők, ami bizony mindannyiunk, a közös hazánk érdeke is lenne.

Úgyhogy arra kérem önöket még egyszer és határozottan itt a vita végén, hogy fontolják ezt meg, ha problémájuk van, kezdeményezzenek kommunikációt a többi frakcióval, a házszabály és bármi ilyen típusú jogszabály módosítását mindig konszenzus kell hogy megelőzze. Ez történik a fejlett nyugati demokráciákban is. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  509  Következő    Ülésnap adatai