Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.17.00:05:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 112. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzatok mint a helyi közösségi szolgáltatások megszervezői és a szociálpolitika helyi végrehajtói ezer szállal kapcsolódnak ahhoz a munkához, amely a gyermekek biztonságos és igazságos világának a megteremtését jelentheti. Mindannyiunk számára, akik önkormányzati emberek vagyunk, a legfontosabb, hogy jó színvonalon szervezzük meg ezeket a szolgáltatásokat, és jól célzottan juttassuk célba a pénzbeli vagy a természetbeli támogatásokat.

Az önkormányzati működés egyik kiemelt vonatkozása témánk szempontjából az is, hogy a felmérések kimutatták, a gyermekszegénység kockázatának egyik fontos faktora az, hogy egy gyermek hátrányos településen él. A szocialista-szabad demokrata kormány intézkedései - kétségtelen tény - nem minden egyes társadalmi rétegnek szóltak, nem mindenféle problémáról szóltak, hanem karaktere van az elmúlt négy esztendőnek. Az egyik, hogy mindenekelőtt a legnehezebb helyzetben lévő családok gyermekei számára próbáltuk az esélyeket növelni.

 

(13.30)

 

Mit jelent ez önkormányzati szinten? A lakhatási támogatások jelentős növelését, a támogatáshoz való hozzáférés bővítését és a krízishelyzetek megelőzésének az elindítását, például a kártyás energiamérő órák felszerelésével; a lakáshoz jutás támogatásának a növelését szociálpolitikai kedvezményekkel - amelyekről ma már több szó esett - és az önkormányzati normatíva fenntartásával; a napközbeni ellátás kötelező biztosítását a hátrányos helyzetű gyermekek számára; az oktatásban való részvétel megkönnyítését az ingyenes tankönyvvel, amellyel 700 ezer gyermek él és az ingyenes étkezéssel, amellyel 340 ezer gyermek tud élni.

A különböző képességfejlesztő és tehetséggondozó programok támogatásáról az iskolákban és az ösztöndíjprogramokról szintén esett szó - az Útravaló, a “Biztos kezdetö vagy az “Utolsó padbólö -, amelyek mind arra szolgálnak, hogy a nehezebb helyzetben élő, nem megfelelő anyagi háttérrel rendelkező gyermekek számára is egy megfelelő életkezdés és perspektíva legyen biztosítható. A nyelvvizsga- és számítástechnikai vizsgadíj visszatérítése, a munkáltatók iskolakezdési támogatásának adómentessé tétele 10 ezer forintig; azt kell mondanom, hogy azok az önkormányzatok, amelyek ezt megtehetik, vagy amelyeknek tulajdonképpen volna hova költeni a pénzt, de tudják, milyen fontos, hogy a fiatalok a településen maradjanak, és ennek az egyik legfontosabb eleme az, hogy megfelelő iskoláztatási esélyt lássanak számukra, rendszeresen különböző kiegészítő támogatásokat tesznek hozzá.

A másik terület a családokon túl az önkormányzatok és ezen belül is a hátrányos helyzetű települések, a kicsi települések, amelyeknek a lélekszáma miatt a normatív vagy a nagy rendszerbeli állami támogatások nem biztosítják azt, hogy speciális szolgáltatásokat nyújtsanak a településeken. Tehát a kistérségi együttműködés megszervezése és kiemelt támogatása meghatározó jelentőségű abból a szempontból, hogy a kisebb településeken élő családok gyermekei is hozzájussanak azokhoz a gyermekvédelmi és gyermekjóléti vagy tehetségfejlesztő szolgáltatásokhoz, amelyekhez egyébként nem volna módjuk.

De azt kell mondanom, hogy az önkormányzatok feladatellátásának színvonalát segíti például a pedagógusbér-emelés - még ha sokat szidják is ezt -, a különböző szakszolgálatok fejlesztése, a területfejlesztési források decentralizálási arányának nagyon jelentős növelése, amelynek révén a megyei területfejlesztési tanácsok vagy a regionális operatív programok keretében a települések intézményhálózatának felújítására jut megfelelő pénzeszköz.

Az önkormányzati feladatellátást és a gyermekek jövőjét segíti a regionális gazdaságfejlesztés támogatása. Idetartozik mindenekelőtt az autópálya-fejlesztés, ami új esélyt jelent minden térségnek. A miniszterelnök úr elmondta azokat az adatokat, amelyek a vállalkozók, a kis- és középvállalkozók hitelfelvételében következtek be az előző ciklushoz képest, ami azt mutatja, hogy a magyar gazdaságnak ez a szektora a korábbi időszakhoz képest jóval nagyobb mértékben részesedik a rendelkezésre álló pénzpiaci forrásokból.

A helyi közfoglalkoztatás jelentős támogatása az utolsó téma, amit az időkereten belül szóba tudok hozni. Itt is a közcélú foglalkoztatás megszervezéséhez jóval nagyobb, nagyságrendileg nagyobb források állnak rendelkezésre, mint a korábbi időszakban, és szerencsésen ötvöződik a munkalehetőség és a helyi települési fejlesztési, üzemeltetési szükségletek találkozása, ami miatt minden egyes olyan településen, ahol igényes a közösség, jól látható a fejlődés.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai