Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.13:39:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 408. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  408  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Joanne Kathleen Rowling, angol írónő, akinek főgonosza, Voldemort annyira megragadta a fideszes Mengyi Roland képviselő úr fantáziáját, hogy cimboráival így hívatta magát, így írt: „Van fogalmad róla, mennyire rettegnek a zsarnokok az elnyomottaktól? Mind tisztában vannak vele, hogy előbb-utóbb lesz egy az áldozataik között, aki feláll és visszavág.”

Isaac Asimov, oroszországi születésű, amerikai tudományos-fantasztikus műveket alkotó író szerint: „Minden elnyomás kiváltója a félelem. Ha nem az általános félelem, akkor a zsarnoké, aki saját biztonságát félti.”

Nemere István ‑ hogy hazai vizekre is evezzünk ‑, minden idők egyik legtermékenyebb írója így fogalmazott: „Minden diktatúra beteg, és beteg azok agya is, akik azt kiszolgálják.”

Ezt Popper Péter, a 2010-ben elhunyt pszichológus némileg árnyaltabban így foglalta össze: „A terrornak, a diktatúrának és a globalizált társadalomnak ugyanaz az emberideálja, nincs semmi különbség. A diktatúra azokat szereti, akiket jelszavakkal, hamis mítoszokkal, propagandával lehet irányítani. A globalizált társadalom üzleti érdekből ugyanezt preferálja: embereket, akiket propagandával, reklámmal, hamis orientációval tömegesen lehet mozgatni. Mindkét társadalmi berendezkedés irtózik az önállóan gondolkodó, önmagukhoz hű egyéniségektől, akik ennek a kollektív irányításnak nem hajlandók alávetni magukat.”

Azonban Mahatma Gandhi, az indiai politikus egyszer azt mondta, és szavai reményt jelentenek: „Nem szabad elfelejtenünk, hogy a történelem során mindig is voltak olyan zsarnokok és gyilkosok, akik egy ideig legyőzhetetlennek tűntek, de végül mindig elbuktak. Mindig.”

Glenn Greenwald, a The Guardian újságírójának vé­leménye szerint: „Az elnyomás ritkán vesz célba olya­nokat, akik nem jelentenek fenyegetést a számára.”

A Babylon 5 című science-fiction filmben hangzott el az az alapigazság, amely így szól: „Nincs hatalmasabb erő az egész univerzumban, mint a szabadság utáni vágy. Ezt az erőt kormány, zsarnok vagy hadsereg nem győzheti le.”

Egyébként pedig, hogy mennyire lehet sikeres az önkény, azzal kapcsolatban John Steinbeck, az 1962-ben irodalmi Nobel-díjban részesített amerikai író így fogalmazott: „Az elnyomás csak arra jó, hogy megerősítse és keményebbé gyúrja az elnyomottakat.”

Egybecseng ez Antoine de Saint-Exupérynek, A kis herceg írójának gondolatával is, aki úgy vélte: „Mindig az elnyomás pincéiben születnek az új igazságok.”

Joris Luyendijk holland hírtudósító és író szerint: „A diktatúra is háború, csak ott egy kormány visel hadat az alattvalói ellen.”

Persze a hatalmi önkénynek különféle fokozatai lehetnek, de Eötvös József, az első felelős magyar kormányban, majd a kiegyezést követően Andrássy kormányában is vallás- és közoktatásügyi miniszterséget betöltő politikus erre azt mondta: „Csúnya a zsarnokság, de a fortélyos elnyomás még undokabb.”

Utoljára John Dalberg-Actontól, a XIX. századi angol történész-politikustól idéznék; talán érdemes elgondolkodni az ő szavain is: „A hatalom korrupcióra hajlamosít, a teljhatalom teljes korrupcióra hajlamosít.”

Felszólalásom szövegének bármiféle párhuzama a valósággal lehet, hogy csak a véletlen műve, de nem így gondolom. Fölszólalásom végén pedig áldott adventi időszakot és boldog karácsonyt kívánok mindenkinek. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  408  Következő    Ülésnap adatai