Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:01:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 334. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ez egy ezer aknát tartalmazó törvényjavaslat, nem véletlenül csinálták salátatörvény-formában, gyakorlatilag ahova nézünk benne, ott találunk olyan dolgot, ami gyakorlatilag most már közvetlenül veszélyezteti a magyar emberek életét.

A salátatörvény részeként a kormány megkísérelte megváltoztatni a nukleáris beruházások engedélyezésének szabályait. Eddig az szerepelt az atomtörvényben, hogy új reaktorblokkok engedélyezésénél az OAH hivatalból kell hogy felkérje a saját szakértőit, a változtatás nyomán azonban a beruházó maga hozhatta volna a saját szakértőjét, gyakorlatilag megkérdőjelezve a hatósági függetlenség és objektivitás alapelvét.

Na most, mi az Európai Unió tagja vagyunk, és a Közösségben a nukleáris beruházások biztonságát az Euratom egyezmény szavatolja, ezért az LMP az Európai Bizottsághoz fordult írásbeli kérdéssel, hogy megfelel‑e az egyezmény előírásainak a törvénymódosítás. Lássunk tisztán, mielőtt még itt bármiről szavaznak, igen vagy nem! Érdekes, hogy a kormány meg sem várta azt, hogy a Bizottság válaszoljon a kérdésünkre, máris megjelent a kormányzati honlapon a most tárgyalt módosítás módosításának a tervezete. Eszerint továbbra is a beruházó lesz, aki felkéri a szakértőt, ám a törvény kizárja, hogy az adott megbízáson kívül bármilyen, mondjuk, rokoni vagy üzleti kapcsolat legyen közöttük. Azt gondolom, ez még mindig nem elégséges visszalépés, de mindenesetre látszik, hogy azért van még olyan kontroll, amitől tartanak önök itt a seftelgetős Fideszben.

Gyakorlatilag ez az eset ismét azt bizonyította, hogy önök teljesen cinkelt lapokkal játszanak a paksi beruházás ügyében, gyakorlatilag ez most már a sokadik eset, hogy így próbálják meg ledolgozni azt a kétéves csúszást, amiben a paksi beruházással kapcsolatban önök vannak. Sajnos, úgy tűnik, itt a képlet teljesen egyértelmű: a Roszatom nem képes megfelelni a magyar és az európai biztonsági előírásoknak, ezért fellazítják a pályát úgy, hogy könnyedén tudják ezt teljesíteni.

Nem tudom, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, tanulmányozták‑e a finn példát. Ott világosan kiderült, hogy a finn és az orosz nukleáris kultúra között teljesen egy szakadék tátong. Gyakorlatilag a finnek voltak azok, akik azt mondták, hogy eddig és ne tovább ezzel a projekttel, amíg nem tisztázzák a vitás kérdéseket, míg Magyarországon olyan mértékben titok övezi a teljes paksi bővítést, hogy tulajdonképpen azt is csak találgatni lehet, hogy önök mit seftelgetnek itt a háttérben. Ezek a törvényjavaslatok azonban betekintést engednek abba a méregbugyorba, ami Pakssal kapcsolatban a kormány háza táján fortyog.

Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy korábban arra is tettek egy kísérletet, hogy lehetőséget biztosítsanak a kormánynak a nukleáris hatóság döntéseinek rendeleti úton történő felülvizsgálatára. Na most, természetesen ezt is korrigálni kellett, mert ez gyakorlatilag az európai nukleáris biztonságot veszélyeztetné már. Mi nem fogjuk hagyni azt, hogy önök így direktben a magyar emberek életét és egészségét kockára tegyék, az atomtörvényt továbbra is módosítani akarjuk, hogy ismételten az OAH feladata legyen a szakértő megbízása. És szeretném önökkel itt a parlamenti ülésteremben közölni, hogy minden létező jogi lehetőséget ki fogunk használni annak érdekében, hogy az ország nukleáris biztonságát ne tudják alárendelni az éppen a kormányzat és a putyini Oroszország között zajló oligarchajátéknak.

Én azt látom, hogy ha a beruházó valamilyen oknál fogva képtelen teljesíteni a hazai és az európai műszaki biztonsági elvárásokat, akkor nem az a megoldás, hogy fellazítjuk a szabályokat és kockára tesszük a biztonságot. Hogy egy köznapi példával éljek, ez körülbelül olyan, mint ha valaki nem képes a sebességkorlátozásokat betartani, akkor nem őt vesszük rá arra, hogy lassabban menjen a gépjárművével, hanem fogják magukat és megemelik azt a sebességhatárt, amennyivel az adott útszakaszon menni lehet. Egy civilizált világban ez a dolog nem így működik, különösen, ha az atomenergiáról van szó, ami egy nagyon veszélyes, kifejezetten veszélyes energiafajta. Azt gondolom, a szabályokat maradéktalanul be kell tartani, és amit mi most látunk ebben a salátatörvényben, ez pont annak az ellenkezője, a szabályok lazítása.

Egyébként a törvényben ezer aggályos elem van. Nagyon PC módon utalt a TAB részéről a felszólaló kormánypárti képviselő, hogy itt a fűtőelem­köte­gek­kel miket üzletelnek. Gyakorlatilag, szeretném kimondani, itt arról van szó, hogy rajtunk kísérleteznek, ez zajlik éppen, ugyanis az orosz sajtóban ‑ ha önök olvassák azt, én most már kénytelen vagyok, mert onnan tudom meg, hogy mi újság van Magyarországon ‑ rendszeresen jelennek meg cikkek arról, hogy ezekkel az újfajta kötegekkel sok a probléma, módosítani kell őket. Annak örülnék, ha nem rajtunk kísérleteznének, és akkor jelentkeznének be az új fűtőelemköteggel, ha sikerült elkészíteniük egy hosszú távon is biztonságos és működőképes típust, de láthatóan az Orbán-kormánynak mások a prioritásai, és képesek arra, hogy kísérleti egérként használják a magyar embereket.

A módosító javaslatunkat, amellyel ezeknek a kockázatos változásoknak az elhagyására buzdítottuk volna a kormánypárti képviselőket, a kormánytöbbség leszavazta. Ezt a törvényjavaslatot természetesen nem fogjuk támogatni, és a továbbiakban is minden jogi lehetőséget és minden létező lehetőséget meg fogunk ragadni azért, hogy a magyar emberekre ezt az életveszélyes bizniszt ne szabadítsák rá a fideszesek. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai