Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.16:04:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap, 82. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:05

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is, a kormány megkérdezi a magyar emberek véleményét mindarról, hogy mire költse el a pénzt. Így határozta meg a kormány a 2020-as költségvetést is, amelynek holnapután kezdődik meg a tárgyalása, de már mindenki megismerhette a különböző fejezeteket. Az interpellációk során már kaptunk kérdést a költségvetésről, amiről a Pénzügyminisztérium államtitkára elmondta, hogy a legfontosabb eleme ennek a költségvetésnek, hogy azt a néhány éve elkezdett programot, amit a gyermeket nevelő magyar családok támogatása, helyzetbe hozása jelent, azt mindenféleképpen folytatnunk kell. Ezért hívják ezt a költségvetést a családok költségvetésének, hiszen ebben benne van az a családvédelmi akcióterv, amelyet 2020-ban meg kívánunk valósítani. És benne van az a gazdaságvédelmi program, amiben a közösen elért eredményeinket meg kell tudnunk védeni. Olyan helyzetbe kell hozni a magyar vállalkozásokat, hogy állják a versenyt, még akkor is, ha Európában az európai gazdasággal kapcsolatban bizonyos rossz döntéseket hoznak meg, és ez Európát nehéz helyzetbe hozza.

Viszont a gazdaság növekedésének és a családok erősödésének a legfontosabb alapja a biztonság, és ezért erre a biztonságra áldozni kell. Úgy, ahogy képviselő úr mondta, a magyarországi belbiztonságnak, belső biztonságnak, az ország szuverenitásának, az emberek biztonságának a legfőbb letéteményese, a legfőbb záloga a Magyar Honvédség. Ma Magyarország Európa egyik legbiztonságosabb országa, és a kormány, meghallgatva az emberek kérését, ezt továbbra is fenn szeretné tartani, és ezért jövőre összességében az ország 173 milliárd forinttal fordíthat többet a biztonság fenntartására, mint egyébként 2019-ben, ami már önmagában is egy csúcsteljesítmény volt, tehát egy csúcsösszeget tudtunk a biztonságra fordítani.

Ezen belül a Magyar Honvédség költségvetése 103 milliárd forinttal, 20 százalékkal fog növekedni, és a honvédségi költségvetés így eléri a 616 milliárdot. És amit ön kérdezett, képviselő úr, hogy mire is fordítjuk: három nagyon fontos célt emelnék én is ki. Az egyik a „Zrínyi 2026” honvédelmi és haderőfejlesztési program folytatása, ütemezett folytatása. Fejlesztésre 216 milliárddal áll több a rendelkezésünkre. Ebben természetesen benne vannak a honvédelmi fejlesztések, azaz annak a béremelésnek a folytatása, amit 2019-ben gyakorlatilag 50 százalék fölött értek el a katonáink, annak az új jogállás fedezetének, illetve a további béremeléseknek a megteremtése, amit a honvédelmi alkalmazotti törvény jelent.

Természetesen benne van az a 2020-ban folytatandó rendvédelmi béremelés, ami nemcsak a honvédeket, hanem a belügyi tárcát is fogja érinteni. Másrészről benne vannak természetesen a haderőfejlesztés, akár a légierőt, akár a szárazföldi erőket nézem, akár pedig a „Digitális katona” programunkat, ami az egyéni felszerelésekről szól a katonák életében, illetve a szolgálati helyeknek a modernizálásáról. Ebben benne van még természetesen a határvédelem, mint a legnagyobb kihívás. A migráció továbbra is, minden prognózis szerint évtizedekig óriási kihívás lesz Európában. A Magyar Honvédségnek a határon is meg kell tudni védenie az országot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(15.40)

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai